
Sháníte atraktivní betonovou dlažbu? Inspirujte se realizacemi od PRESBETONU.
Jak vypadají moderní betonové dlažby na terasu a okolí domu? Vybrali jsme několik zdařilých realizací, které vás přesvědčí, že není beton jako beton.
Nechte se inspirovat při tvorbě nebo úpravách své okrasné zahrady. Přečtěte si naše rady a prohlédněte si naše fotografie.
Jak vypadají moderní betonové dlažby na terasu a okolí domu? Vybrali jsme několik zdařilých realizací, které vás přesvědčí, že není beton jako beton.
Už to není záležitost fotbalových stadionů a sportovních arén. Umělé trávníky - travní koberce se syntetickými vlákny - se dnes úspěšně usazují na domácích dvorcích a zahradách. Jejich popularita je dnes jednoznačně na vzestupu. Pro životní prostředí a tím pádem ani pro nás z toho nic moc dobrého ve výsledku neplyne.
Stačilo na pár měsíců omezit vycházení, a hned dvě mladé generace, které o pokojové rostliny nebo zeleň na zahradě nejevily zájem, se staly do rýpání v hlíně až do extrému zapálené. Povídat si doma s kytkou v květináči a pěstovat si bylinky je pro ně naprosto normální.
Postavit se betonové šedi a černavému asfaltu, vymezit se vůči městům zbaveným života, zasadit se o návrat přírody. Manifestovat přitom touhu po změně, škádlit úřady nabouráním představ o veřejném vlastnictví. Ne planými slovy, ale přímou akcí. A jasně, zahradničit a tím dělat svět hezčím místem pro život.
Pěstovat million bells není vůbec složité. Možná jste se tisíci barevnými zvonky inspirovali třeba při svých cestách po rakouských Alpách anebo po Bavorsku. Naši jižní a západní sousedé totiž tuto letničku, minipetúnii, doslova milují a musí ji mít skoro každý.
Věděli jste, že ibiškový čaj je egyptským národním nápojem, kterému se říká karkade? Že květy ibišku se především na blízkém východě kandují nebo nakládají do cukru? A že je ibišek nazýván „květinou z Havaje“, kde se stal pro svou krásu národní rostlinou? Přečtěte si další zajímavosti o ibišku včetně jeho nároků na pěstování.
Ozdobou rodinného domu nebo chalupy je terasa. Mezi oblíbený materiál pro svoji rustikálnost patří přírodní kámen. Zajímavým řešením je pak terasa z polygonálních desek, což jsou přírodně lámané kamenné kusy nepravidelných tvarů a velikosti. Pokládka takové dlažby není složitá, když se dodrží několik důležitých zásad.
Rýmovník cítíte již na dálku, ale co teprve, když utrhnete jediný lístek a promnete mezi prsty. Anebo si jej vložíte do nosní dírky, nejlépe 2, do každé jeden. Navíc si snadno připravíte odvar, který pak můžete inhalovat. Zapomeňte na drahé nosní kapky a jiné léky. Rýmovník se nepyšní svým českým jménem náhodou.
Květy klitorie skutečně připomínají to, co nese rostlina ve svém názvu. A nejen to. Sušené květy rostliny navíc dovedou měnit barvu nápojů do modra či fialova a mají i velice zajímavé léčivé účinky.
Zkušení skalničkáři dionýsie moc dobře znají. Vlastně se v těchto půvabně kvetoucích rostlinách, jejichž květy zcela obalí téměř mechové polštářky, ze kterých vyrůstají, snoubí vše, co je pro atraktivní skalničky typické. Skalničkáři doslova hovoří o atraktivních bocháncích obalených květy, pod kterými se droboučké listové růžice téměř ztrácejí. A proč se dionýsiím vyhýbají začátečníci? Jsou náročné na pěstování!
Jarní cibuloviny jsou pojmem, který má vlastně dva zcela odlišné významy. Rozlišujeme dva druhy jarních cibulovin. Ty, které v předjaří a na jaře kvetou a ty, které se na jaře teprve vysazují, aby nám vykvetly mnohem později.
Snad není národ na světě, který by nebyl proslavený nějakou libůstkou, pro kterou by si z něj ostatní mohli utahovat. Země vycházejícího slunce, Japonsko, už za léta těch podivností nasbírala docela dost. A momentálně tu obří popularitu - hraničící místy až s posedlostí – zažívají mechy.
Ani ta nejkrásnější zenová zahrada nebude nikdy poklidným místem k odpočinku, pokud bude pohodu v ní neustále narušovat lomoz a rámus z okolí. Naštěstí – když už nejde takovému hluku jinak zamezit – pořád se dá trochu utlumit, rozptýlit či odvést a přesměrovat jinam.
Zaujmout a poutat pozornost, a přitom nenabízet vůni ani pestrobarevné květy? Dotvářet atmosféru a dominovat stinným a vlhkým koutům, ve kterých se ničemu jinému moc nedaří? Kapradiny nám dokazují, že to jde.
Rozesadit si v zahradě sněženky na další místa a postupně si tak množit a rozšiřovat bělostnou předjarní až jarní záplavu květů není nijak složité. Jen je to třeba udělat v pravý čas. Tedy krátce po odkvětu. Zhruba 2 až 3 týdny. Co vše je dobré vědět o sněženkách?
Stromy chválíme na každém kroku. Zaslouží si to. Jenže kromě obdivu a chvály je tu také pár výtek, na něž se při všeobecném potlesku a ovacích rádo zapomíná. S rozrostlými dřevinami se nepojí jen radosti, ale i starosti. A některé druhy stromů, u domu i na zahradě, ale i v parcích a jinde ve veřejném prostoru, umí být i zdrojem pořádných nepříjemností.
Ať se už rozhodnete pro terasu dlážděnou anebo z terasových palubek dřevěných, plastových či dřevoplastových (WPC), vždy je třeba vyřešit podklad. Terasové povrchy se pokládají mnoha různými způsoby, existuje však elegantní řešení, díky kterému můžeme zapomenout na náročné vyrovnávání terénu, betonování a dokonalé srovnání štěrku. Tím je pokládka terasy na hliníkové kolejnice systému U-BRS na rektifikačních terčích Buzon.
Co je malé, to je milé. Stačí jen vědět, kolik místa máte teď – a kolik ho bude zapotřebí za 10 let – jaké jsou v místě světelné podmínky a zda chcete pěstovat miniaturní jehličnany ve volné výsadbě, anebo v květináči. Nebo klidně v nočníku, protože místa tyhle drobotiny skutečně moc nepotřebují.
Existuje krásně pravdivé úsloví, že zahradníkovo jaro začíná loni na podzim. V případě cibulovin to platí téměř dokonale. Do země většinou putují na podzim, ke konci října anebo na začátku listopadu. Co dělat, když jste to nestihli? Zkusit nasadit v lednu není zase tak marné.
Čekáte pohlazení opojnou vůní, ale místo ní přijde rána přes nos, která vás usadí na hranici bezvědomí. Co to tu tak strašně páchne? Představují se unikátní květinky, které lidem prostě nevoní.