Sdílet
 

Odborná realitní poradna: Odkup půdního prostoru

Dotaz: Odkup půdního prostoru

Odkup půdního prostoru.

Dobrý den, bydlíme v bytovém době, kde jsou tři byty a tři majitelé. Zároveň každému bytu přísluší jedna půdní koje v rámci nebytových prostor. Ty jsou stejnoměrně rozděleny. Náš byt s těmito kójemi sousedí. My bychom rádi od sousedů odkoupili jednu půdní kój a společně s tou naší částí je přestavěli na další místnost, čili rádi bychom o tento nebytový prostor zvětšili náš dosavadní byt 1+1.
Nejsme žádné společenství vlastníků apod, čili bych Vás chtěla poprosit o radu, jak v této situaci postupovat. Jak to ošetřit právně, aby bylo možné na katastru požádat o zanesení zvětšení bytové jednotky do systému? Jak z tého části nebytového prostoru udělat bytový?

Předem děkuji za radu.

Markéta

Dotaz položil/a: Markéta Švecová, 15.01.2015

Odpovědi k dotazu: Odkup půdního prostoru

Dobrý den, to není tak jednoduché jak by se mohlo zdát. V první řadě jsou sklepní kóje zpravidla společnými prostory domu, k nimž se váže jakési výhradní užívací právo každého z vlastníků bytu. Oddělení části těchto společných prostor bude mít za následek změnu poměru spoluvlastnických podílů v domě, což bude jistě vyžadovat novou pasportizaci domu. Bude tedy nutné geodeticky zaměřit nově vzniklé prostory a spolu s pasportem provést vklad katastrálním úřadě. Obávám, se, že se toto neobejde bez finančních požadavků ostatních spoluvlastníků společných částí domu.

Mgr. Oldřich Platil
právník specializující se na realitní právo
člen dozorčí rady Realitní komory České republiky
Odpověděl/a: Realitní komora České republiky, 01.04.2015
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 1

?????? 01.07.2015, 16:31:35

Pane magistře ….. právník specializující se na realitní právo??? Úplně žasnu jak jste se zorientoval v dané otázce. Ať to čtu, jak to čtu, tak mi není jednoznačně zřejmé zda byly v domě vymezeny jednotky nebo zda se jedná jen o podílové spoluvlastníctví. V každém případě doporučení je jednoduché smlouva o výstavbě v případě, že jsou v domě vymezeny jednotky a pokud nejsou, tak bych rovněž doporučil vymezit jednotky po vydání stavebního povolení. A geodetické zaměření??? V případě, že skuetečný stav odpovídá projektové dokumentace je možno vycházet i z těchto podkladů, alespoň tak uvádí literatura.

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE