Nalezeno 606 dotazů

Závora na pozemku zatíženém právem průchodu (průjezdu)

Dotaz: Dobrý den, máme na pozemku, který je vedený jako zahrada, věcné břemeno průchodu a průjezdu pro konkrétní pozemky. Začali si tu i ti, kteří tu nemají parcelu, zkracovat cestu. Je možné zde vybudovat závoru s tím, že budeme pouštět jen majitele těch pozemků, které mají právo z věcného břemene zahradou projet?

JUDr. Bedřich Benek

Právo odpovídající věcnému břemeni, spočívající ve volném průchodu a průjezdu přes pozemek, není dotčeno tím, že vlastník pozemku…


Trvalý pobyt a jeho právní význam

Asi před rokem jsem se stal jediným neomezeným vlastníkem členských práv v bytovém družstvu. Tato jsem nabyl úplatně přes realitní kancelář od původní jediné neomezené vlastnice, se kterou družstvo mělo uzavřenou nájemní smlouvu na pronájem družstevního bytu . V původní nájemní smlouvě nikdo jiný nebyl uveden. Nyní byl předmětný byt převeden do mého výlučného vlastnictví. Po zápisu do KN se do bytu domáhá vstupu příbuzná původní nájemce s tím, že má zde trvalý pobyt. Jak tento trvalý pobyt této osobě mám zrušit ? Je oprávněna tato osoba vstoupit do mého bytu ? Děkuji za odpověď. Hrbáček

JUDr. Bedřich Benek

Postup zrušení trvalého pobytu je popsán v odpovědi na otázku ze dne 24.11.2005. Lze jen dodat, že pouhé přihlášení k trvalému pobytu má…


Teplota v bytě

Dobrý den, v létě jsme zakoupili za tržní cenu družstevní byt. Nyní, v zimním období jsme zjistili, že v bytě máme standartně teplotu 19°C, což s dvěma malými dětmi není nejlepší. Můžeme po družstvu žádat vylepšení situace např. výměnou oken, nebo slevou na nájemném? Děkuji za odpověď

JUDr. Bedřich Benek

Otopné období začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Dodávka tepelné energie se zahájí v otopném období, když…


Pozemky

Dotaz: Dobrý den,
před 20 lety jsme začali stavět 5 řadových rodinných domků každý na svém zakoupeném pozemku. Vyměřování pozemků tehdy zajišťoval Městský národní výbor. Všichni jsme si své pozemky oplotili. Několik let po dostavbě se zjistilo, že všechny pozemky jsou posunuty o cca 3 metry a tudíž částečně stojíme s nemovitostí a zahradou na cizím (sousedově) pozemku. Jelikož neexistuje ochota města a jednoho vlastníka tuto situaci řešit, je možno uplatnit vydržení na tu část pozemku, na které máme postavenou část nemovitosti a na tu část oplocené zahrady, kterou již 20 let využíváme? Je možné i jiné řešení, které by "donutilo" neochotného vlastníka k nápravě?
Děkuji za odpověď
Vladimír Louda Poděbrady

JUDr. Bedřich Benek


Daň darovací

Dotaz: Dobrý den, v minulém roce v květnu jsme si s přítelem koupili byt jako spolumajitelé,každý vlastní reálnou polovinu. V srpnu jsme se vzali.Teď mi manžel chce svou polovinu darovat. Jak máme postupovat a v jaké výši bude stanovena darovací daň? Musí se vůbec odvádět nějaká daň? Hodnota celé nemovitosti je cca 1.300000,bude třeba nový odhad?Moc děkuji a přeji hezký den.

JUDr. Bedřich Benek

Darovací smlouvu Vám sepíše kterýkoliv advokát nebo notář, který Vám také sdělí výši nákladů s tím spojených (odměna za sepis,…


Dědění členského podílu v bytovém družstvu

Dotaz: Dobrý den, řeším situaci nastálou po úmrtí tchyně. Po studiu několika právních serverů mi není jasná současná platná právní úprava : a ) Tchán i tchyně nabyli členství v SBD v době manželství, t.j. - V případě, že došlo ke vzniku společného členství manželů v družstvu, zůstává členem pozůstalý manžel a jemu také náleží členský podíl (Nedochází tedy k dědění členského podílu.) Z tohoto dovozuji, že její \"polovina družstevního bytu\" nebude vůbec zahrnuta do pozůstalosti a problematiku tohoto bytu budeme řešit až po úmrtí tchána. b ) Pokud by tato \"polovina družstevího bytu\" byla součástí dědictví, jak se určí její hodnota - jako polovina tržní ceny bytu určené soudním znalcem, nebo z výše odpovídají podílu člena na čistém obchodním jmění družstva ? Děkuji předem za Vaši odpověď.

JUDr. Bedřich Benek

V případě nabytí družstevního bytu za trvání manželství je pozůstalý manžel preferován oproti možným dalším dědicům tím, že…


Kdo zaplatí poplatky za byt

Dotaz: převzal jsem od družstva byt do osobního vlastnictví i s nájemníkem který již řadu let neplatí. pronajímatelem bylo do převodu podle smlouvy družstvo. Nájemníka se mi podařilo vystěhovat až po roce vzhledem k soudním a exekutorským dobám. Družstvo chce abych tuto dobu za jejich nájemníka zaplatil všechny poplatky za byt, protože to bylo již moje vlastnictví. Má na to družstvo právo, abych platil za něco co jsem nezpůsobil? Děkuji Novák

JUDr. Bedřich Benek

Pokud jste uzavřel s družstvem smlouvu, na základě které se družstvo zavázalo poskytovat Vám služby spojené s užíváním Vašeho bytu a Vy…


Náhradní byt po rozvodu

Dotaz: Dobrý den, po rozvodu jsem s dcerou získala výlučné právo majitele dvoupokojového družstevního bytu s tím ,sehnat bývalému manželovi náhradní byt. Začala jsem platit sama inkaso. Bývalý manžel do bytu denně dochází ale již půl roku nezaplatil ani korunu. Mohu žádat jeho vystěhování z důvodu neplacení nájemného bez nároku na byt?. Současně jsem se chtěla zeptat, podle rozsudku manželovi musím najít náhradní bydlení. Jaký má být náhradní byt ? Může toto bydlení odmítnout a z jakých důvodů nebo je povinen se vystěhovat. Předem děkuji za odpověďi

JUDr. Bedřich Benek

Na bývalém manželovi můžete požadovat poměrnou část nákladů spojených s užíváním bytu, a to podle rozsahu, v jakém on byt užívá. V…


Neodstranění stavby - sankce

Dotaz: Nařízení demolice Koupily jsme pozemek s torzem rodinného domu. Stavebním úředem nám byla nařízena demolice s termínem do konce roku 2005. Tento termín nejsme schopni dodržet, je nějaká možnost o zažádání prodloužení termínu nařízené demolice? Děkuji Pokud ne, jaké jsou postihy?

JUDr. Bedřich Benek

O prodloužení termínu pro provedení demolice lze samozřejmě požádat. Je tak třeba učinit co nejdříve poté, co se vyskytne důvod, pro…


Porušená zvuková izolace - právo na slevu z nájemného

Dotaz: Bydlím v panelovém domě, kde sousedi nade mnou strhli jedinou izolaci (která je stavební součástí) - jekor a na holý panel položili lino. V bytě duní každý jejich krok. O situaci jsem informoval sousedy a družstvo - bezvýsledně. Jaké mám podniknout kroky pro nápravu (myslel jsem, že pokud je byt družstevní a jedná se o stavební součást, měl bych začít družstvem). Jak má být podlaha odizolovaná a jak mohu já odizolovat strop? Pomůže vůbec odizolování stropu, když se hluk nese i zdmi na kterých mají přivrtány vestavěné skříně a regály ( je slyšet bouchání otvírání a vrzání dvířek). Jaké mám možnosti se bránit, na koho se mám obrátit?

JUDr. Bedřich Benek

Re: Porušená zvuková izolace - právo na slevu z nájemnéhoPopisovaný problém je třeba nahlížet jako "závadu v bytě nebo domě" (viz…