Nalezeno 606 dotazů

Reklamace obkladů

Dotaz: Reklamace nalepení obkladů bez smlouvy o dílo. Reklamovali jsme obě koupelny v RD z důvodu uvolnění obkladů.Při odstraňování se zjistilo,že musí sundat nejen asi 8 dlaždic,ale celý komín v 1.koupelně,a celou stěnu v koupelně druhé.Obklady se začali totiž jeden po druhém uvolňovat.Nastal ovšem problém,protože obklady v takovém množství už nemáme,ale ani se už nevyrábí. Firma se nás snaží přesvědčit,abychom si vybrali podobné.Co máme dělat?Udělat si z koupelen kýč,nebo podat žalobu a čekat? Problém by mohl být v tom,že neexistuje ani smlouvy o dílo,ani předávací protokol,jen doklad o uhrazení a sepsaný reklamační protokol,který jsem vyžadovala,jelikož si firma mohla udělat čas na opravu až půl roku po reklamaci.Máme šanci s těmito dokumenty vyhrát?

JUDr. Bedřich Benek

Z dotazu vyplývá, že je písemně zachycena alespoň reklamace, jakožto důkaz o včasnosti reklamace (datum), vytýkaných vadách (popis, rozsah…


Spol. s r.o. jako vlastník bytového domu

Dotaz: 1) v rámci privatizace městských bytů jsme založili S.R.O. a od města koupili panelový dům, jednatelé, kteří vedou společnost (a kteří mají dohromady cca 35% hlasů), si chtějí pronajmout části chodeb (tj. veřejné prostory) mezi byty za minimální cenu. Protože účast na valných hromadách je cca 60% , je vlastně možné tento návrh prosadit cca 35% hlasů celé společnosti. Je právně v pořádku, že veřejné prostory by byly pronajmuty za částky nižší než obvyklé za nebytové prostory (zák. 350/2005 již definuje veřejné prostory jako nebytové) a je možné k pronájmu za tyto nižší částku mít souhlas cca 35% hlasů celé společnosti ??? 2) Jednatelé chtějí prodat nebytový prostor v domě jednomu jednateli za zlomek obvyklé ceny nebytového prostoru v naší čtvrti opět schválením na valné hromadě tj. cca 35% hlasů celé společnosti. Můžeme proti tomu něco dělat, je to právně v pořádku ??

JUDr. Bedřich Benek

Re: Spol. s r.o. jako vlastník bytového domuJe neobvyklé, aby k účelu odkoupení bytového domu a jeho správě založili nájemci obchodní…


Pojem "ideální část" věci (např. domu)

Dotaz: Prosím o informaci, kde najdu právně závaznou definici pojmu "ideální část", na př. ideální polovina. Děkuji

JUDr. Bedřich Benek

Pojem „ideální část“ není v právních předpisech definován. Je to však pojem obecně užívaný, a to i v oblasti právní. Vztahuje se…


Zrušení trvalého pobytu

Dotaz: Koupila jsem chalupu. Dle kupní smlouvy jsem byla zapsána do KN jako jediná majitelka této nemovitosti, ale původní majitel zde má stále trvalé bydliště, ale je již odstěhován. Před koupí jsem nemovitost musela zbavit exekucí. Z toho důvodu chci původního majitele co nejdříve odhlásit. V kupní smlouvě převod trvalého bydliště nebyl ošetřen. Má původní majitel na nemovitost jakákoliv práva? Jakou nejschůdnější a nejrychlejší cestou pro něj lze trvalé bydliště zrušit? /od něj se toho asi nedočkám/ Děkuji za odpověď.

JUDr. Bedřich Benek

Obraťte se na příslušnou ohlašovnu pobytu. Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, zaniklo-li užívací právo občana…


Byt - darování

Dotaz: Zdědila jsem byt v hodnotě 1 milionu,s tím že polovinu této ceny zaplatím druhému dědici jako vyrovnání.Nyní chci byt darovat dceři,která za mě toto vyrovnání zaplatila.Mohu jí darovat moje dědictví nebo to musí být celá nemovitost?

JUDr. Bedřich Benek

Z toho, jak je dotaz formulován, lze soudit, že tazatelka se na základě dědění již stala vlastnicí předmětného bytu a jako taková je…


Směna + koupě pozemku

Kupuji pozemek na stavbu RD. Jelikož k tomuto pozemku není přístupová cesta,domluvil jsem se s majitelem sousedního pozemku který sousedí s komunikací že bychom provedli směnu a to tak , že on by přenechal cca. 4m pruh po celé délce přes jeho pozemek čímž by vznikla přístupová cesta k pozemku který chci koupit a z kupovaného pozemku by mu byla přenechána adekvátní část.
Mám souhlas majitelů obou pozemků,stavebního úřadu a geometrické zaměření nové situace.
Jak tuto situaci vyřešit co nejlépe a nejrychleji co se týče kupní smlouvy popř.směnné smlouvy a vkladu do katastru? Kdo by měl na smlouvách figurova?
Jak by měly být sepsány a jak by měl probíhat vklad? Je možné aby koupě pozemku a směna byla provedena najednou? Na stavebním úřadě mi bohužel nepomohli.
Děkuji B.C.

JUDr. Bedřich Benek

Východiskem úvah je skutečnost, že se na transakci podílejí tří osoby: Dosavadní vlastník pozemku (na nějž ale není přístupová cesta),…


Vydržení (2)

Dotaz: Můj tatínek hospodaří na louce, kterou jsme dostali zpět v restituci. Nepamatoval si jak byla veliká, resp. kde byly hranice té louky, protože byl ještě malý kluk když je zabrali a vystěhovali a tu louku seká a stará se o ni už 15 let aniž by si byl vědom, že značná část té louky (asi půl hektaru) není jeho. Na to jsem nedávno přišel já. Pokusil jsem se kontaktovat majitele, abych v tom udělal pořádek, ale ten se neozývá. Můžete mi prosím poradit, zda je možné tuto část louky vydržet? Velice Vám předem děkuji za odpověď.

JUDr. Bedřich Benek

V zásadě ano, nutno však zdůraznit, že k vydržení bude nutno prokázat nejen užívání nemovitosti po dobu nejméně 10 let, ale též dobrou…


Dědictví (znovu?)

Dotaz: Dobrý den, mám takový dotaz: Po dědickém řízení, které proběhne asi v prosinci mě moje nevlastní matka (vdova po mém otci) úpěnlivě žádá, bych jí přepsal můj zděděný 1/8 podíl domu, kde ona bude mít podíl 7/8. Chce pro to udělat úplně cokoliv. Slibuje, kroutí se a zase slibuje, až se zalyká. Nevlastní matka navrhuje následující: Vyplatí mě onu 1/8 ceny domu s tím (nechce, abych byl spolumajitel - asi abych neviděl do jejích intrik, podnájemníci načerno), že mě zaručí, že v případě, že při prodeji onoho domu (dokonce souhlasila s mojí možnou podmínkou, že se dům prodá do pěti let) mě vyplatí částkou rovnající se hodnotě 3/8 domu, aby výsledná částka, kterou bych potom získal byla v podstatě 50% pro mne a 50% pro ni. Je ochotna se mnou sepsat jakoukoliv smlouvu, jenom abych jí můj podíl přepsal. Já ji nevěřím a myslím si, že pokud bych se nechal vyplatit, jistě si najde cestu, jak mě "ošidit". Můj otec totiž již za života zařídil (zcela jistě na její nátlak), abych dostal pouze tu nejmenší možnou část (1/2 domu jí přepsal za života a potom v závěti uvedl, že manželce nechává 3/4 majetku a mě 1/4 majetku). Jeho manželka (vdova) však ví, že si budu vždy nárokovat 1/2 domu jako dědictví po mé matce, které jsem, bohužel, svému otci přepsal v roce 1976. Uvažuji o tom, že bych se nechal skutečně vyplatit, jaké by ale byly skutečné a nezcizitelné záruky na ony zbývající 3/8, abych si byl absolutně jistý, že po prodeji domu (ke které podle naší dohody určitě dojde) vše co slibuje moje nevlastní matka, dostanu?

JUDr. Bedřich Benek

Dotaz velmi nápadně navazuje na již dříve zodpovězený dotaz z 23.10.2005 s názvem Dědictví. Protože není účelem této internetové…


Dědický podíl

Dotaz: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat: Po úmrtí otce se budou o nemovitost dělit tři dědici - jeho manželka a jeho dva synové. Jaký bude jejich dědický podíl? a) manželka jedna polovina a každý ze synů po jedné čtvrtině nebo každý z nich jednu třetinu (manželka 1/3, jeden syn 1/3 a druhý dyn 1/3? Nemovitost otec nabyl před uzavřením manželství s nynější manželkou. Děkuji za odpověď.

JUDr. Bedřich Benek

Protože zůstavitel nabyl nemovitost před uzavřením manželství, nebyla nemovitost ve společném jmění manželů, a proto bude celá tato…


Dědictví

Dotaz: Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím dotazem:
Moji rodiče koupili v roce 1960 dům v Brně. Po jejich rozvodu v roce 1968 připadla každému z mých rodičů ideální polovina domu. V dědickém řízení po úmrtí mé matky v roce 1976 na hrubé naléhání otce jsme s bratrem (já 22 let a on 18 let) nechali přepsal polovinu domu, kterou jsme po matce zdědili na otce s ústním příslibem, že o naši polovinu nepřijdeme, jelikož ví, že je to naše dědictví po mamince. Otec se v roce 1974 podruhé oženil a za našimi zády v roce 1986 přepsal půl domu nové manželce. Do své smrti mě udržoval v domnění, že je vše v pořádku, že má závěť, ve které se budeme s jeho manželkou dělit napůl. O to, že přepsal polovinu domu své manželce jsem se dozvěděl až 14 dní před jeho smrtí od jeho manželky. Jelikož byl otec těžký alkoholik a nebylo možno s ním v jednom domě zůstat a nemohl jsme si najít s rodinou jiné bydlení, odešli jsme v roce 1984 do ciziny, odkud jsme se vrátili v roce 1995. Blíží se dědické řízení, já jsem měl možnost nahlédnout do jeho závěti.
Z té vyplývá, že tři čtvrtiny jeho nemovitého majetku (zbývající polovina domu) věnuje manželce, na mě tedy připadá pouze jedna čtvrtina (ze zbývající poloviny), tj. 1/8 z celého domu. Od jeho manželky mám ústní slib, že se jedná o dědictví po mé mamince a že to zařídí tak, abychom dům měli 50% a 50%. Můj bratr zemřel v roce 2003 a byl v závěti vyděděn, včetně jeho dvou dětí (pravděpodobně také na naléhání jeho manželky). Ústním slibům již samozřejmě nevěřím a chtěl bych se zeptat na svoje možnosti, jak dosáhnout toho, že mě připadne ona půlka domu, kterou "jsem svěřil otci do péče" po smrti mé maminky. Jedná se o dům v ceně asi 10.000.000 Kč. Jak mám postupovat u dědického řízení? Mám přijmou dědictví ale odmítnout vypořádání? Mám stále možnost, že dědictví po své matce, přestože jsem ho v dobré víře svěřil otci, mohu získat zpět? Prosím poraďte nejlepší postup. Využiji všech dostupných prostředků. Děkuji a přeji hezký den, Zdenek Dvorak, Brno

JUDr. Bedřich Benek

Dotaz začíná zmínkou, že otec vyvíjel nátlak na své syny (tehdy již zletilé), aby mu převedli polovinu domu zděděnou po smrti matky, což…