Nalezeno 183 dotazů

světlá výška místnosti ve stavbě pro rodinnou rekreaci

Dobrý den, nechali jsme si postavit zahradní chatku o výměře 24 m2, s podkrovím, respektive půdou. Světlá výška v přízemí je 218 cm. Na úřadě mi bylo řečeno, že budeme asi muset odstranit stavbu, jelikož vyřizujeme dodatečné stavební povolení, ale to nedostaneme, protože světlá výška musí prý být min. 250 cm a tím pádem nám to nikdo nezkolauduje. Vím, že toto platí pro rodinné domy, ale pro zahradní chatku, kterou, trvale nebudeme obývat, jsou snad možné i jiné parametry? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Výška pobytových místností staveb pro rodinnou rekreaci (pojem zahradní chatka stavební zákon nezná) je dána ustanovením odst. 2 § 40…


sankce za realizaci stavby v rozporu se schválením stavebního úřadu

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké nám hrozí sankce za mírné překročení (cca 10 m2) maximální podlahové (zastavěné) plochy domu oproti projektové dokumentaci? Děkuji.

Jan Krátký

Pokud stavební úřad zjistí, že stavbu realizujete v rozporu s jeho schválením stavby, je jeho povinností (vyplývající z ustanovení § 129…


stavební úpravy RD (stavba nových podlaží na původních základech)

Dobrý den, v okrajové části Prahy stavíme RD na vyvýšených základech a sklepu původní odstraněné stavby. Stavební práce jsou prováděny na základě souhlasu stavebního úřadu se stavebními úpravami domu (nejedná se tedy o stavební povolení na "novostavbu", ale o stavební úpravy stále existujícího domu). Souhlas SÚ se stavebními úpravami proběhl tak, že nejdříve jsme podle projektu měli ubourat pouze 2. NP a na nosných konstrukcích 1. NP vystavět patro nové. Nicméně během bourání statik usoudil, že 1. NP je v tak havarijním stavu, že jej doporučuje odstranit také. Stavební úřad poté vydal souhlas s ubouráním i 1. NP s tím, že se stále jedná o stavební úpravy domu, protože se půdorys domu nemění a protože se základy domu nacházejí 0,5 m nad úrovní okolního terénu, tudíž se jedná o nadzemní stavbu (dle pražské vyhlášky). 1. NP jsme tedy s klidným svědomím ubourali také a 1. NP a 2. NP vystavěli nové. Problém ale nastal ve chvíli, kdy jsme toto bance oznámili bance, která má na dům zástavní právo. Banka je totiž toho názoru, že původní stavba zcela zanikla, na její odstranění měl být SÚ vydán demoliční výměr, měla být vymazána z KN a místo ní zapsána nová stavba. Banka vlastně tvrdí, že přišla o svou zástavu. Toto zjištění bylo pro nás děsivé, proto jsme zašli na stavební úřad se zeptat, zda existuje nějaké řešení dle požadavků banky. SÚ ale odmítl vydat zpětně demoliční výměr, protože by tím způsobil podvod, naopak trvá na správnosti svého rozhodnutí o stavebních úpravách domu. My se nyní nacházíme mezi dvěma názory. Banka nám bohužel hrozí uvalením sankcí za to, že jsme jí znehodnotili zástavu. Můžete nám prosím napsat svůj názor? Už jsme se se záležitostí obrátili i na katastr nemovitostí, ale ten se zatím odmítá vyjádřit. Předem Vám velice děkuji.

Jan Krátký

Stavba měla ve své původní podobě dvě nadzemní podlaží a jedno podzemní podlaží (sklep). Při provádění stavby byly odstraněny obě…


změna stavebníka a termínu dokončení stavby rozestavěného RD

Dobrý den, žádám Vás o radu, jak postupovat v případě, kdy se během přístavby RD změní majitel. Stavební povolení včetně technické dokumentace bylo vydáno na rodiče, jakožto majitele nemovitosti. V roce 2010 byla nemovitost přepsána na nás, na základě darovací smlouvy. Jak prosím máme jako nový majitele postupovat, jestliže potřebujeme nyní prodloužit stavební povolení a jakým způsobem popř. formulářem řešit tu změnu majitele? Pokud je na štítku stavebního povolení napsán termín předpokládaného dokončení, znamená to také konec platnosti stavebního povolení? Děkuji předem za radu

Jan Krátký

Změnu vlastníka pozemku a stavebníka stavby písemně oznamte stavebnímu úřadu. K oznámení změny stavebníka přiložte nový doklad o…


provádění změn na stavbě RD oproti schválené projektové dokumentaci

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné udělat nějaké změny v projektu na dům, když už mám schválené stavební povolení. Myslím, že ano, ale nevím přesně, co je ještě přípustné a co nikoliv. Např. nějaké okno zvětšit, popř. zmenšit nejspíš ano, ale co třeba změna materiálu a šířka zdiva? Jak až velké změny to můžou být? Děkuji moc předem za případnou informaci.

Jan Krátký

Změna stavby před jejím dokončením je možná i po vydání stavebního povolení, tedy v průběhu realizace stavby. Stavební práce spojené…


koupě pozemku s projektem RD od developera a požadavek změny projektu

Dobrý den, koupil jsem si stavební pozemek, včetně projektové dokumentace. Bohužel všude na projektové dokumentaci je uveden jako investor předchozí majitel. Ten vlastnil více sousedících pozemků a na které je podobná projektová dokumentace. V technické zprávě se pak mluví jako o stavbě všech těchto domů. Kvůli stavebnímu povolení já ale bohužel potřebuji, abych byl uveden jako investor a v technické zprávě aby byl popis směřující jen na moji stavbu, nikoliv na všechny. Bohužel si s tímto problémem nevím rady, napadá mě jen úprava této dokumentace u projektové kanceláře, která tyto projekty vypracovala. Ale domnívám se, že to bude nákladné. Děkuji moc předem za jakoukoliv případnou radu, či odpověď.

Jan Krátký

Projektová dokumentace pro stavební povolení nebo k ohlášení stavby by měla být ve všech svých částech směřována pouze ke stavbě,…


prodej rozestavěného koncového řadového RD

Dobrý den, jsem majitelem koncového řadového domku, ke kterému jsem jako pokračování přistavěl další řadový domek. Nyní chci tuto přístavbu prodat a zajímá mě, jestli můžu prodat domek o jen třech zdech, protože sousední zeď mezi domky je koncová zeď původního domku? A případně jestli si nový majitel může postavit novou čtvrtou zeď vedle koncové zdi mého původního domku? Děkuji

Jan Krátký

Pokud se jedná o stavbu, která je samostatně vedena v katastru nemovitostí a je schopna samostatné existence (nezávisle na stavbě sousední),…


osazení mříží na okna v domě v památkové zóně

Dobrý den, potřebuji vědět, zda mám ohlásit již zhotovené mříže na 2 oknech ze 3, byt je v suterénu a došlo k scéně, kterou vyvolal soused (řešeno Policii ČR), necítím se v bytě bezpečně. Byt je v mém osobním vlastnictví, součást pojišťovací smlouvy je i podmínka mříží. Údajně se i celý dům nachází v památkové zóně, na což mne ani původní majitel, ani realitní kancelář neupozornili a město samé mi ničím tuto skutečnost nedalo najevo. Jedná se o kovově mříže zhotovené na zakázku. Děkuji za radu

Jan Krátký

Osazení mříží do oken lze považovat za stavební úpravu, kterou se mění vzhled stavby. Ta by potom podléhala schválení stavebního…


vyhotovení revize elektro v rekonstruovaném RD

Po rekonstrukci RD je elektroinstalace - silnoproud dokončena tak, že je zkompletován hlavní rozvaděč - instalovány zásuvky, vypínače, ventilátory a místo definitivních svítidel objímky se žárovkami. Dodavatel tvrdí, že nemůže provést výchozí revizi, neboť nejsou zapojeny kuchyňské spotřebiče. Zajímá mě, zda je jeho tvrzení v souladu s normou? Děkuji.

Jan Krátký

Písemný doklad o revizi elektroinstalace obsahuje popis revidovaného zařízení. V tomto popisu je uveden předmět revize, přesná specifikace…


udržovací práce řadového RD ve spoluvlastnictví

Dobrý den, vlastním polovinu RD v řadové zástavbě. Dům je starý a ze zdi padá omítka na zahradu souseda, který mi za to hrozí žalobou. Tento dům obývá majitel druhé poloviny domu, s kterým i přes veškerou snahu se nelze domluvit na opravě poškozené omítky. Na podnět stavebního úřadu jsem podal vysvětlení a upozornil, že druhý majitel nemá žádný zájem na řešení situace. Dle vyjádření poškozený podal na mě a spoluvlastníka žalobu. Má vůbec na to právo, když stavební úřad nedal rozhodnutí o nějakém opatření na stavbě? Nechci kvůli 20000,- Kč a hloupému spoluvlastníkovi běhat po soudech. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Zabránit sousedovi v podání žaloby z titulu náhrady škody nelze. Záleží na příslušném soudu, jak předmět žaloby posoudí a jak…