Vložit nový dotaz
Nalezeno 919 dotazů

Ja postupovat při nesouhlasu s výstavbou sousedova domu v těsné blízkosti našeho domu?

Dobrý den, potřeboval poradit ohledně našeho nesouhlasu s výstavbou sousedního Řadového domu. Abych celý problém nějak uvedl, věc se má takto. V roce 2016 jsme s manželkou začali s výstavbou krajního řadového domu na klíč, udělali jsme pár klientských změn, včetně přidání oken na štítovou stěnu. Devoleperem nám bylo řečeno, že sousední dům tím pádem bude mít štítovou stranu bez oken. Cca po roce se ovšem začal stavět i sousední dům a ejhle, ten má okna ve štítové stěně na přáni klienta také. Tato okna jsou v každém patře vždy naproti těm našim a všechna z obytných do obytných prostor (obývák, pokojík) Vzdálenost těchto staveb je cca 7 - 10m (domy se od sebe rozchází), výška stavby je 12m. Problémem asi je, že po dobu výstavby a tedy v době, kdy bylo vydáno stavební povolení k sousednímu domu jsme měli podepsanou pouze SOSBK, majitely jsme teprve nyní. Ještě dodám, že sousední dům je již čerstvě zkolaudovaný. Náš dotaz je tedy směřován na to, zdali jsou takto situovaná sousední okna v souladu se stavební vyhláškou a tzv. "pohodou bydlení", za nás tedy rozhodně ne. Momentálně se sousedé začínají stěhovat a pohled z okna do okna na pár metrů je opravdu velice nepříjemný. O nějakém soukromí se nedá hovořit. Moc vám děkuji za jakoukoliv věcnou odpověď a případnou radu, jak v takovéto situaci postupovat. Pokud by bylo cokoliv nejasné, rád informace doplním, popř. zašlu foto a základní rozkres výměr. Ještě jednou děkuji s pozdravem Rataj Honza

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Podívejte, odstupy staveb řeší vyhláška č. 501/2006 Sb. ve znění pozdějších novel. § 25 odst. 2 hovoří o vzdálenosti 7 m mezi domy…


Lze převést hospodářskou budovu na rekreační zařízení?

Dle dokumentace mám povolenou stavbu na rodinný dům a hospodářské stavení se sociálním zařízením.Z různých důvodů stojí na pozemku jen hospodářská budova se soc.zařízením.Dům zatím stavět nebudem,neb jsme staří.Lze provést změnu užívání na rekreační nebo zahradní domek.Půdorys je 48m2,výška 5m.Trvalé bydliště máme jinde.Vše je postaveno dle schválených plánů.Děkuji Šindelka Josef

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Lze, ale dnes pozor, základ všeho je územní plán! To znamená, než se půjdete ptát na stavební úřad, tak si na internetu zjistěte jestli…


Je sešroubovaný trám adekvátní náhrada za normální dřevěný trám?

Potřebuji poradit, zda nosnost dřevěného trámu 20x20cm bude stejná jako sešroubovaný trám ze tří fošen 20x6,7cm. Prošroubování bude provedeno ZN závitovými tyčemi M12 - svorníky, trám délka cca 4m a prošroubování cca po 1m tzn. 5xM12 svorník. Je to adekvátní náhrada, nebo je nosnost snížena. Fošny volím pro snašší dopravu a manipulaci v 1NP.

Stolařství Rožnov

Pokud vámi zvolené fošny sešroubujete a ještě použijete lepidlo ideálně D5 pevnost bude stejná, spíše vyšší než kdyby byl trám v…


Jak postupovat při legalizaci starého domu, který neodpovídá projektu?

Dobrý den, zdědila jsem starý dům, ke kterému nejsou téměř žádné dokumenty, jen nákres starý 70 let, který ale neodpovídá současnému stavu. Podle všeho nebyl dům postavem úplně podle tohoto plánu (jiný počet oken, chybějící vikýř) Navíc na něm byla prováděna rekonstrukce-výměna střešní krytiny za podobnou, ale ne úplně stejnou a vestavba střešních oken. Což podle mých informací jsou úpravy podléhající stavebnímu povolení. Jak se to dá zlegalizovat a hrozí mi jako nynější majitelce nějaká pokuta, když byla tato rekonstrukce provedena více jak před třemi lety? (což by měla být promlčecí lhůta pro přestupky)

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Ne, pokuta nehrozí. Nový majitel nic nespáchal a navíc je to promlčené. K tomu dalšímu: Pokud vzhled stavby je poněkud jiný (sedí…


Kolaudace Keramické dílny v RD

Dnes mě navštívila hygiena a díky všelijakým změnám a směrnicích, musím co nejrychleji dodat kolaudaci dílny, která se nachází v části RD kde bydlím. Mám si prostor zkolaudovat jako dílnu, dokumentaci (plánek) jsem si asi schopen narýsovat (na škole jsem měl technické kreslení). Mám kreslit celý dům nebo jen tu část o kterou se jedná? Má být nějaké měřítko? Jedná se o změnu užívání a proto je to pouze ohlášení? Mám jít na okresní stavební odbor nebo u nás na vsi? Moc informací mi kontrolórky nedaly jen řekly co chtějí abych jim dodal :( .

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Dneska i změna užívání se v podobných případech da řešit ohlášením. Ale k ohlášení musí být předepsaná projektová dokumentace s…


Převedení rekreačního objektu na rodinný dům

Dobrý den, plánujeme koupi rekreačního objektu s číslem evidenčním a náš záměr je ten objekt převést na rodinný dům. Níže popíšu stav a plány s tou chatou. Můj dotaz je hlavně co se týče papírových a úřednických věcí. Objekt se nachází ve smíšené obytné rekreační části a má číslo evidenční. Od stavebního úřadu máme vyjádření že při splnění podmínek pro rodinný dům lze chatu přepsat na rodinný dům. Chata je zděná 100m2, v mírném svahu a celá podsklepená. Ve sklepě dvě místnosti a garáž,obytná část je 3+1,velká okna,výška stropu 250cm, vytápěná krbem,elekřina zavedena, ale voda tam není zavedena. Plánujeme celkovou rekonstrukci ve smyslu zůstanou jen zdi a střecha. Chceme tam dělat nová okna,elekřinu,vodu,podlahové topení,tepelné čerpadlo atd. rekonstrukci plánuji dělat z 99%svépomoci. Můj první dotaz je jestli to lze dělat svépomoci a musím takovou rekonstrukci hlásit stavebnímu úřadu,popřípadě mít na to projekt? Nebo stačí si interier zrekonstruovat bez hlášení a potom při přepisu na rodinný dům bude stačit doložit revize(elektřina,komín,hromosvod,atd.) ? Další dotaz mám v tom jak už jsem zmínil chata není napojena na vodu, avšak na pozemku je studna od které nejsou žádné papíry(stavební povolení,kolaudace). Je možné takovou studnu nyní zkolaudovat a napojit na ní budoucí dům? Předem děkují za odpověď a za každou radu jsem rád.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Ano lze, po novele st. zákona lze takovouto změnu stavby dělat svépomocí. Druhou polovinu dotazu bych přednesl stavebnímu úřadu.…


Stavba kůlny do 25m2 na pozemku vedeném jako travnatý porost

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavby kůlny ( do 25m2, výška do 5 m, nepodsklepená) na pozemku, který vlastním a je vedený v katastru jako trvalý travnatý porost. Našla jsem podobný dotaz , ale odpověď mi není zcela jasná. Píšete, pokud je stavba součástí rodinného domu nebo domku pro rekreaci ( což u nás není, na pozemku není nic,ale pozemek sousedí s pozemkem rodičů, kteří mají na něm vybudovanou hospodářkou budovu). Pak píšete, že pokud toto ustanovení nelze použít, bude třeba o tyto souhlasy požádat. Mám požádat o tento souhlas na stavebním úřadě ? Pak píšete, že stavební povolení ani ohlášení nevyžadují níže uvedené stavby. To se jedná také v případě, jestli je to zastavitelná plocha nebo všeobecně ? : Jinak, stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují stavby podle §103: (1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují a) stavební záměry uvedené v § 79 odst. 2,(viz výše) b) terénní úpravy uvedené v § 80 odst. 3 písm. a) nebo úpravy pozemků uvedené v § 80 odst. 3 písm. e), c) udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou, d) stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí11) a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou, e) stavby, a to 1. stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení nebo chovu zvířat, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů a nejedná se o jaderná zařízení. Nevím, jestli musíme tu kůlnu ohlásit nebo žádat o stavební povolení nebo můžeme postavit bez ohlášení? Děkuji A. Folwarczná

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

§79, bod 2 o): „…..na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci …“ Takže když není rodinný dům a není na parcele…


Rozdílné ceny nové rodinného domu

Dobry den, zajimalo by mne co cca zpusobuje markantni cenove rozdily u domu. Rekneme ze bych si chtel koupit dum 75m2 (ci mensi) dvoupodlazni. Lze najit za 2.5m na klic i za 3.5m na klic. Je vubec cena 2.5 milionu za 75m2 dum na klic v dnesnim svete opravdu realna? Skoro mi prijde, ze jde spise o optimizmus. Diky

Asociace dodavatelů montovaných domů

Dobrý den Záleží a jakou technologii výstavby máte zájem. Cenu stavby nejvíce ovlivňuje kvalita použitých materiálů. Proto je…


Chata bez projektové dokumentace

Podobný dotaz jsem dohledala ale nevim zda-li se přesně vztahuje na můj problém. Koupila jsem chatu u které jsem az po koupi zjistila, že je v katastru vedena o velikosti 17m2 i když jeji skutečná velikost je cca 50m2. K chatě nebyla dochovaná žádná projektová dokumentace a když jsem chtěla na místním stavebním úřadě ohlásit rekonstrukci stavby ( zateplení stavby a položení nové střechy) bylo mi naznaceno, že bych tam vůbec neměla byt jelikož samotná stavba už je tak větší než ma byt... To me spíše vystrašilo a jelikož jsem dále nechtěla vzbuzovat pozornost raději jsem to tak nechala a stavební úpravy jsme provedly bez ohlášení, nejednalo se o žádné rozšíření, zmenu pudurysu, navýšení ani nic podobného. Rada bych ale věci uvedla do pořádku abych měla klid a nemusela se bát ze nám chatu jednou někdo na udání zboura. I když my ji už ve stávající velikosti koupily. Ale jak to danému úřadu dokázat? Mám fotky z RK z době koupě, ještě me napadlo podívat se do projektové dokumentace na stavebním úřadě jaká velikost byla zkolaudována ale mám strach že to přinese další pozornost z rad úřadu a já nebudu vědět jak se bránit. Děkuji za zodpovězení mého zdlouhaveho dotazu.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

No, odpovídám na podobné dotazy docela často … Ale důležité je: sehnat si na internetu nebo na obci část územní plán, kde ta chata je.…


Stavba rodiínného domu na pozemku určeném pro rekreaci

Dobrý den, vlastníme pozemek, který je v katastru obce veden jako plocha staveb pro rodinnou rekreaci. Obec naši žádost o změnu územního plánu na stavební parcelu odkládá, i když na začátku a konci ulice jsou 2 domy, které slouží k trvalému bydlení. Počítáme tedy s tím, že když dům postavíme, dostaneme pouze číslo evidenční, tudíž dům by měl sloužit pouze k rekreaci - žádná pošta, svoz odpadu, trvalé bydlište atd. Plánujeme tam ale bydlet natrvalo. Existuje nějaký právní postih za to, že dům budeme takto obývat - 365 dní v roce? Může nám to to obec časem, třeba na základě stížnosti sousedů, zakázat? Děkuji za odpověď, s pozdravem Maternová

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Neexistuje, pokud vím, tak již od roku 2002 vás musí obec nechat trvale přihlásit i na rekreační objekt. Od rodinného bydlení se to liší…