Má přímou, plstnatou a nevětvenou lodyhu s velkými, obvykle ostnitými listy, které jsou na rubu běloplstnaté. Tato trvalka se většinou pěstuje jako jednoletá rostlina pro své řapíky, které jsou jemné a velmi chutné, ale také pro ozdobné květy. Velké červenofialové až modré květy vyrůstají na dvouletých a starších rostlinách. Úbory mají kulovité zákrovy, listeny jsou střechovitě složeny v několika řadách. Vnější liseny jsou bodlinaté.

Listy artyčoku obsahují látky, které příznivě působí na tvorbu a vypuzování žluči, trávení, při zánětech žlučových cest a arterioskleróze. Snižují množství cukru v krvi a zvyšují antitoxický účinek jater. Pro artyčok je typická příjemně hořká chuť, které se využívá i v potravinářství při výrobě alkoholických i nealkoholických nápojů. Ozdobné květy se hodí k řezu (do vázy).

Charakteristika rostliny

Původ: ze Středozemí
Typ listu: velké listy, kopinaté
Barva listu: zelené
Barva květu: modrá, červená
Kvete: červenec až září
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: středně

Požadavky na pěstování

Množení: semeny nebo výhonky či odkopky

Články na téma artyčok


Vypěstujte si chutný artyčok

Vypěstujte si chutný artyčok

Artyčok se velmi podobá bodlákům, ale nepatří mezi ně. Jeho chutný plod přitom můžeme konzumovat syrový, můžeme jej dusit, grilovat i smažit. Jak si ale artyčok vypěstovat?

Ne až tak exotická zelenina. Co mají dobrého u sousedů?

Ne až tak exotická zelenina. Co mají dobrého u sousedů?

Někdy se vyplatí podívat přes plot nebo za hranice, a nasbírat tam trochu inspirace. V zahraničí se totiž učí zahradníci pěstovat a kuchaři využívat zeleninu, která je místně snadno dostupná, nenáročná na pěstování a přitom chutná. A některé exempláře by se uchytily i u nás.