Plamenka | Floxa | Phlox

Existuje mnoho druhů těchto rostlin. Některé se pěstují pouze jediný rok, jiné vydrží na záhonech několik, jiné se hodí do skalek. Phlox subulata (plaménka šídlolistá) našla své uplatnění právě na skalkách, kde vyniknou nejlépe nízké stálezelené polštáře pokryté drobnými jednoduchými květy. K vidění jsou bílé, fialové, růžové nebo karmínové květy. Obvykle mají ve středu tmavé očko. Listy jsou úzké a po celý rok zelené. Mezi další trvalku patří Phlox paniculata (plamenka latnatá). Roste v trsech a tvoří dřevnaté stonky vysoké až 120 cm. Tyto stonky jsou porostlé oválnými listy, které mohou být zelené nebo panašované. Stonky jsou zakončené latou drobných trubkovitých květů v bílé, červené, růžové, oranžové nebo fialové barvě. Pro svou specifickou vůni lákají hmyz. Květy se hodí k řezu. Po odkvětu rostlinu seřezáváme. Na přelomu léta a podzimu se můžeme dočkat nového byť slabšího kvetení.

Jako letničky pěstujeme P. drummondii, která je vhodná k řezu. Tato plamenka je vysoká 15 – 45 cm. Květy se objevují od července do září a mohou nést všechny barevné odstíny kromě žluté barvy.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Trvalky: P. paniculata – Blue Ice (bílá), Flamingo (tmavě růžová), The King (modrá), Tenor (červená), White Admiral (bílá); P. subulata – Whie Delight (bílá), Purple Beauty (lila), Scarlet Flame (tmavě červená); P. maculata – Delta (bílá s lila očkem), Alpha (růžová); Letničky: P. drummondii – Blue Beauty (levandulově modrá), White Swan (bílá), Brilliant (růžová)
Původ: Severní Amerika
Druh: trvalka, skalnička, letnička
Typ listu: vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, oranžová, růžová, fialová, červená
Kvete: Kvete od června do srpna.
Výška: 15 - 120 cm
Vůně: Květy zvláštně voní a lákají hmyz.
Použití: Nízké druhy se výborně hodí do skalek.
Trvanlivost: Letničky vydrží kvést na záhoně pouze rok, takže je po odkvětu ze záhonu likvidujeme. Trvalky kvetou na záhonech léta.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červen, Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vyžaduje slunné stanoviště.
Voda: Pravidelnou zálivkou předejdeme k vadnutí.
Množení: Trvalky množíme na jaře nebo na podzim dělením trsů. Jednoleté rostliny vyséváme od února do března pod sklo.
Sadba: Rostlinu vysazujeme na záhon v květnu.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus
Čištění: Nehodí se k sušení.

Články na téma Plamenka


Plaménky z babičkovských zahrádek se vrací

Plaménky z babičkovských zahrádek se vrací

Plamenky čili floxy s latnatými květy byly dříve snad v každé zahradě či předzahrádce a jejich obliba se opět vrací. Jde o ideální skalničky, ale také rostliny, které se hodí například na břehy jezírek.

Pěstování plaménků v zahradě, jaké vybrat a kam se hodí

Pěstování plaménků v zahradě, jaké vybrat a kam se hodí

Plamének je úctyhodným rodem (čítá cca 250 divoce rostoucích druhů) většinou popínavých dřevin s nápadnými květy. Pokud tedy máte v zahradě nějakou zídku, pergolu či jinou konstrukci, po které by se plaménky mohly pnout, určitě neváhejte.