Vlčí bob | Lupina | Lupinus

Existuje na 200 druhů vlčích bobů, které lze členit na jednoletky a trvalky. Liší se od sebe dobou kvetení. Letničky zpravidla vykvétají, kdy trvalky pomalu odkvétají. Obvykle dorůstají výšky 80 – 150 cm. Na svých dlouhých stoncích nese řapíkaté dlanitě dělené listy. Květy rostou v kulovitých hroznech, který může být jednobarevný nebo dvoubarevný. Květy rozkvětají postupně, takže se z nich můžeme těšit po dlouhou dobu. Nesou obvykle bílou, žlutou, růžovou, červenou, fialovou nebo modrou barvu. Plodem je lusk. Hodí se i k řezu, ve váze vydrží několik dní. Po odkvětu rostlinu seřízněte, obvykle se dočkáte na podzim dalšího byť slabšího kvetení. U nás lupina často zplaňuje. Rostlina má výjimečnou vlastnost, že dokáže na kořeny vázat vzdušný dusík, čímž půdu přihnojuje.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Letničky: L. luteus (žluté květy); L. nanus nízký druh ( 30 cm) nese květy v barevných odstínech bílé, růžové a modré; L. hartwegii;

Trvalky: L. polyphyllus - Russelovy hybridy: Chandelier (zlatožlutá), Noblemaiden (smetanově bílá), My Castle (cihlově červená), Lady Fayre (růžová);
Původ: Severní Amerika
Druh: trvalka, letnička
Typ listu: vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Kvete od července do srpna.
Výška: 80 - 150 cm
Vůně: Květy jemně voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Nižší druhy se hodí do skalek, vysoké druhy na trvalkový záhon.
Trvanlivost: Letničky vydrží kvést na záhoně pouze rok, takže je po odkvětu ze záhonu likvidujeme. Trvalky kvetou na záhonech léta.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné stanoviště, snese však i polostín.
Množení: Množíme na jaře výsevem pod sklem nebo v březnu řízkováním.
Sadba: Rostliny se vysazují na záhon v květnu.
Zemina: dobře propustná půda
Sušení: K sušení se nehodí.

Články na téma Vlčí bob


Znáte vlčí bob alias lupinu?

Znáte vlčí bob alias lupinu?

Lupinu alias vlčí bob (Lupinus polyphyllus) najdete i ve volné přírodě - na okrajích lesů a na světlých mýtinách. Nádherně však vykvete také na našich zahrádkách a s jejími květy si pohrají i děti.

Víte, které květy z vaší zahrady jsou jedlé?

Víte, které květy z vaší zahrady jsou jedlé?

Vařit či zdobit připravované pokrmy, saláty, ale i sladkosti čerstvě utrženými květy, je nejen zábava a určitá výtvarná nadstavba, ale též kulinářský zážitek. Jaké květy jsou jedlé a co s nimi?