Kdouloň obecná | Cydonia oblonga

Kdouloně se řadí spolu s jabloněmi a hrušněmi k jádrovému ovoci. Obvykle rostou jako keře, ale naštěpováním odrůdy na podnož, rostou jako stromy. Jako podnož se používá např. kdouloň Angerská, MA. Rostlina roste bujně v prvních letech, s nástupem plodů se růst zpomaluje. Kvete od května do června bílorůžovými květy. Plody jsou kulovité nebo podlouhlé malvice žluté barvy podobné hruškám nebo jablkům. Záleží na typu rostliny. Kdouloně jablkovitého typu jsou velmi aromatické a mají tvrdou a sušší dužninu, hruškovité kdouloně jsou měkčí, avšak chuťově méně výraznější.

Jejich slupka je však velmi tvrdá stejně jako dužnina. Syrové jsou nepoživatelné, jsou vhodné k dalšímu zpracování zejména k výrobě rosolů, džemů, marmelád, křížal, želé. Plody jsou aromatické. Pro zpracování se odstraňuje jádřinec, slupka se neloupe. Kdouloň má v zahradě významný okrasný vliv. Od jara do podzimu kdy rostlina kvete a plodí je velmi dekorativní. Plody se tvoří od konce létě do podzimu. Na pokroucených větvích kromě květů a plodů nese tmavě zelené listy vejčitého tvaru, které jsou na mladých výhonech plstnaté.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Champion - hruškovitý druh, šlupka plodu je žlutá, jemně ochmýřená. Dužnina je tvrdá, suchá, žlutá míst však může být nahnědlá.

Angerská - odrůda jablkovitého tvaru. Plody jsou výrazně aromatické. Je to samosprašný druh, tzn. že vytváří plody i bez oplození.
Původ: Malá Asie
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: růžová
Kvete: Kvete od května do června.
Výška: 500 - 800 cm
Vůně: Plody jsou silně aromatické.
Náročnost pěstování: Je to nenáročná dřevina.
Tvarování / řez: První řez provádíme již při výsadbě. Zkrátíme výhon v pokračování kmene tak, aby převyšoval ostatní větve zhruba o 10 cm. Dobře rozdělené větve kolem středu vybereme jako hlavní, měly by být 3 - 4. Tyto větve zkrátíme o třetinu na pupen umístěný na vnější straně základní větve. Takto určíme směr růstu větví. V dalších 3 - 4 letech po výsadbě odstraňujeme všechny výhony směřující dovnitř koruny. Dosažením potřebného tvaru koruny již provádíme prosvětlovací řez a jednou po pěti letech řez zmlazovací.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné teplé, chráněné stanviště.
Sadba: Při sadbě k rostlině opatříme oporu. Kdouloně koření mělce, což se může při nepříznivém počasí rostlině stát bez oporu osudné. Pro výsadbu používáme dvouleté štěpovance. Pěstujeme z nich zákrsky s široce pyramidální korunou tvořenou ze 3 - 4 větví nebo dutou korunou.