Limonka | Statice | Limonium

Existují jednoleté a vytrvalé druhy. Letničky se pěstují především pro svoji výbornou vlastnost – suché květy si zachovávají svoji barvu. Jsou proto velice oblíbené při aranžování nejrůznějších suchých vazeb. Mezi známý druh patří L. sinuatum, jež pochází ze Středomoří. Květenství ve vijanech je husté. Tento druh nese výrazné barevné papírovité kalichy v bílé, růžové, fialové nebo modré barvě. Snadno sušit lze i trvalky, které jsou na záhonech k vidění v létě. Druh L. latifolium vytváří z přízemní růžice bohatě větvené stonky. Drobné kvítky kvetou od července do srpna a mohu nést modrou, fialovou nebo bílou barvu. Rostou ve vijanech.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Letničky: L. sinuatum (limonka chobotnatá), L. bonduellei (limonka Bonduellova) tvoří z přízemní růžice laločnaté listy. Květy rostoucí ve vijanu tvoří stopkaté květy žluté barvy; L. suworowii nese na štíhlém květenství nahloučené drobné květy. Tato limonka se nežli k sušení hodí spíše k řezu.

Trvalky: L. latifolium (limonka širokolistá) druh 40 – 60 cm vysoký, květy rostoucí ve vijanech nesou nejrůznější odstíny modré, fialové a bílé; L. tataricum nese oproti předešlému druhu hustší květenství růžové nebo bílé barvy.
Původ: Ukrajina, Bulharsko
Druh: trvalka, letnička
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, růžová, fialová, žlutá
Kvete: Květy se objevují od července do srpna.
Výška: 40 - 60 cm
Použití: Nejlépe se hodí k sušení. Druh L. suworowii je jediný druh, který se nehodí k sušení, lze jej však použít k řezu.
Trvanlivost: Trvalky patří na našich záhonech k vytrvalým druhům, letničky na konci léta stříháme a necháme sušit. Zbytek rostliny ze záhonu likvidujeme.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina miluje slunné stanoviště.
Množení: Množíme semeny, která vyséváme pod sklo od února do března.
Sadba: Rostliny vysazujeme na záhon na konci května.
Zemina: dobře propustná půda
Sušení: Výborně se hodí k sušení. Květy si uchovávání pestrost po dlouho dobu. Suší se snadno květy obrácenými směrem dolů na suchém avšak tmavém místě.