Vrbina | Lysimachia

Tato trvalka se hodí jak pro trvalkové záhony, tak do skalek. Některé druhy však rostou velice agresivně, to může vést k tomu, že bude potlačovat některé méně rostoucí jedince na záhoně. Jinak se velmi dobře hodí jako půdopokryvná rostlina, která je často k vidění při okrajích jezírek. K nejznámějším patří druhy L. punctata a L. nummularia, které ač mají podobné květy, liší se nároky na pěstování a  způsobem růstu. L. punctata neboli vrbina tečkovaná roste v trsu a na svých 100 cm vysokých hustě olistěných stoncích nese světle zelené listy rostoucích v přeslenu. V paždí listů se objevují žluté hvězdicovité květy s oranžovým středem. Kvete od června do srpna a květy lze použít k řezu.

L. nummaliria (vrbina penízková) je vlhkomilná rostlina, která se nejlépe hodí k osázení vodních ploch. Její žluté květy se objevují od května do srpna. Na svých plazivých stoncích nese kromě květů okrouhlé listy velikosti mince. Listy spolu s plazivými stonky dokáží vytvořit husté zelené koberce v létě pokryté žlutými květy. Ve skalkách roste velice bujně a mnohdy brání růstu ostatním rostlinám.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: L. ciliata nese smetanově žluté květy, rostoucí jednotlivě nikoliv v přeslenu; L. ephemerum nese na svých 120 cm vysokých stoncích bílé květy s purpurových očkem; L. clethroides nese bílé květenství, které je až 20 cm vysoké a je často ohnuté; L. punctata (žluté miskovité květy); L. nummaliria patří mezi plazivý druh
Původ: L. punctata pochází ze Středomoří
Druh: trvalka, skalnička
Typ listu: malé listy, vejčité, srdčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, žlutá
Kvete: Kvete od května do srpna podle druhu.
Výška: 20 - 100 cm
Použití: Některé druhy se hodí jako půdopokryvná rostlina u vodních ploch.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen, Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné stanoviště, snese však i polostín.
Voda: Rostlina vyžaduje bohatou zálivku. Vrbina tečkovaná však snáší dobře sucho.
Množení: Možno množit dělením vždy na jaře nebo na podzim.
Zemina: Ideální je dobře propustná půda, která rychle nevysychá.
Sušení: K sušení se nehodí.
Tip: Rostlinu po odkvětu seřezávejte, aby se rychle nerozšířily její plazivé stonky.