Sdílet
 

A co děti. Mají si kde hrát?

Dětských hřišť v ubývá.

Datum vydání: 31.08.2004 | autor:
Přísné hygienické a bezpečnostní normy doslova likvidují dětská hřiště. Města a obce stojí před rozhodnutím, zda je rekonstruovat nebo zrušit. Ve většině případů vítězí druhá možnost, tedy zrušení dětského hřiště. Rekonstrukce je totiž velmi nákladná a obec či město musí tuto investici zvažovat.
Foto Umělý kámen Havlíkovi.
Foto Umělý kámen Havlíkovi.
Dětské oázy na hraní kvapem ubývají. Pokud ale vlastníte zahradu, na které je dost místa, pak můžete svým potomkům dětské hřiště vybudovat. Investice se vám určitě vyplatí. Soukromé dětské hřiště má mnoho výhod. Vaše děti jsou prakticky pod neustálým dohledem (na rozdíl od hřiště, které je schované za sousedním panelákem), dítě nemůže bleskurychle vyběhnout na silnici a na pískovišti můžete zabránit znečištění.

Pokud máte šikovné ruce, tak se do stavby dětského hřiště můžete pustit na vlastní pěst. Dnes není žádný problém si obstarat potřebné nářadí a materiál. V každém větším marketu najdete vše nezbytné pro výrobu houpaček, skluzavek, pískovišť a prolézaček. Můžete koupit potřebné dřevo, kulatinu, lana, háčky nebo kovové trubky. Jestliže se na stavbu 'dětského koutku' necítíte, pak nezoufejte. Dnešní trh totiž nabízí celou řadu hotových zařízení.

Tyto zařízení pro dětské hraní má jednu velkou výhodu. Jeho instalace je nenáročná, stejně jako demontáž a tak se dá bez problémů skladovat na zimu například v garáži nebo v dílně. Volba materiálu je ve vašich rukou. V prodeji je kombinace kov nebo plast a pak přírodní ze dřeva. Vše pochopitelně s lanem a řetězy s odpovídající hmotností.

Co nesmí na správném hřišti chybět?

Dřevo, kov, plast:

DŘEVO:
• cenově dražší
• náročnější údržba
•při kvalitní povrchové úpravě vydrží řadu let
• přirozený vzhled

KOV V KOMBINACI S PLASTEM:
• cenově příznivé
•vysoká kvalita, dlouhá životnost
• snadná údržba
•nevypadá tak hezky jako přírodní materiál
To záleží na vaši představivosti a pochopitelně také na prostorových možnostech.

Kov – plast - výrobky z těchto materiálů jsou velice oblíbené a cenově příznivé. Jejich údržba je snadná, nepodléhají povětrnostním vlivům a slibují celou řadu zábavného využití. Pochlubit se také mohou vysokou kvalitou.

Dřevo - tento přírodní materiál je na údržbu náročnější než je tomu v případě kombinace kov-plast. Podléhá totiž povětrnostním vlivům a tak je nutná povrchová úprava. Pokud je ale povrchová úprava kvalitní, vydrží vám výrobek řadu let. Pravdou je, že dřevěné houpačky, hrazdy atd. jsou cenově dražší, ale určitě oceníte jejich přirozený vzhled.

Ve specializovaných prodejnách si dokonce mohou vaše děti konkrétní díly hřiště vyzkoušet.

Dřevo, kov, plast:

DŘEVO:
• cenově dražší
• náročnější údržba
•při kvalitní povrchové úpravě vydrží řadu let
• přirozený vzhled

KOV V KOMBINACI S PLASTEM:
• cenově příznivé
•vysoká kvalita, dlouhá životnost
• snadná údržba
•nevypadá tak hezky jako přírodní materiál

Na dětském hřišti by určitě nemělo chybět pískoviště. Obzvlášť, pokud jsou děti malé. Ty si na pískovišti dokáží hrát dlouhé hodiny. Výroba pískoviště vůbec není nijak složitá. Koupit se dá samozřejmě i hotové. S čistým pískem si také hlavu lámat nemusíte, prodává se totiž balený. Pískoviště by ale určitě nemělo postrádat víko na zakrytí. Zabráníte tak znečištění písku. Ať už listy a větvemi, tak především 'vpádu' nejrůznějších zvířat. Obzvláště kočky jsou pro děti velmi nebezpečné. V pískovišti se tak mohou objevit střevní paraziti jako je škrkavka nebo tasemnice.

V létě, v parných dnech, děti zaručeně potěší bazének. Trh je nasycen nepřeberným množstvím velikostí i materiálových provedení. Cena se pohybuje od několika set až po deseti tisíce korun.

Děti také potěší nenápadná skrýš, ať už na zemi nebo na stromě. Nejrůznější skrýše a domečky jsou pro dětské hry opravdovým rájem a děti tak mohou téměř nepozorovaně rozvíjet svou fantazii.

O 'orlích hnízdech' a dětských domečcích zase až příště…
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak vytvořit zahradu na pozemku u lesaJak vytvořit zahradu na pozemku u lesa

  Velké komplikace přináší budování zahrady na svažitých pozemcích, ale zdařilé výsledky pak opravdu stojí za to. Co je však ještě tvrdším oříškem? Pozemek u lesa!

 • Frýdecko-Místecký veletrh zaplní Halu PolárkaFrýdecko-Místecký veletrh zaplní Halu Polárka

  Frýdecko – Místecký veletrh se odehraje letos již pojedenácté a v podobě veletrhu pro celou rodinu se opět koná v prostorách moderní sportovní haly Polárka (vedle nákupního centra Frýda).

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Jak se zbavit komárů, jak zjistit klíčivost semen, jak si postavit domácí skleník, jak si zjednodušit práci v zahradě?

Diskuze na téma "A co děti. Mají si kde hrát?"

Buďte první a napište komentář k  "A co děti. Mají si kde hrát?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE