Chcete zkusit hydroponické pěstování rostlin? Zobrazit fotky zobrazit 7 fotek

Hydroponické pěstební systémy mají bohatou a dlouhou historii. Pokud však chcete dnes pěstovat rostliny hydroponicky, obsahují sice všechny hydroponické systémy stejné základní díly: pěstební nádoby (květináče, kbelíky, či různé kanálky), zásobník na vodu a čerpadlo, podpůrný systém, trubky a hadičky na přívod živin, odtokové kanálky a případně i substrát, ale ty jsou pospojované do různých systémů. Nejjednodušší jsou pak systémy pasivní, kdy jsou využívané nádoby obsahující živný roztok, případný substrát a vodoznak. V takových nádobách lze doma pěstovat pokojové květiny, ale třeba i bylinky.

Hydroponie je moderní způsob pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Ovšem hydroponie až tolik moderní zase není – má bohatou historii, která sahá až do starého Egypta a Mezopotámie. Když doma navíc necháváte zakořeňovat sazeničky pokojových rostlin v obyčejné čisté vodě a dokonce bez přidaných živin, provádíte také hydroponii, jelikož voda ve vodovodním kohoutku obsahuje důležité minerály. I řezané květiny vydrží nějaký den pouze v čisté vodě.

Běžně si pořídíte rostliny pro hydroponické pěstování v obyčejných květináčích se zeminou. Musíme je proto nejprve vysadit do speciálního substrátu (např. Seramis a nebo Keramzit). Nedoporučuje se rostlinu vyjmout, z kořenů setřást zeminu a rovnou ji umístit do živného roztoku. Nemusela by to přežít.

Rostlinu umístěnou v substrátu zaléváme hydroponickým roztokem, který obsahuje dostatek základních živin a stopových prvků: N, P, K, Ca, Mg, S, Fe atd.. Tyto roztoky se kupují hotové a na nás je, abychom použili správnou koncentraci (v rozmezí cca 0,1 až 0,3% v závislosti na konkrétním přípravku a druhu rostliny). Roztok doléváme cca jednou za měsíc, ovšem vhodný okamžik poznáme podle vodoznaku, který nám detekuje hladinu vody.
Zásadní předností hydroponického pěstování rostlin je doba, po kterou rostliny vydrží bez zálivky. My nemusíme hlídat, zda rostlinu přeléváme a nebo naopak nezavlažujeme dostatečně. Navíc se nešíří ty choroby a škůdci rostlin, kteří se vážou na půdu. K ukotvení rostlin se používají čisté, hygienické substráty, čili takto pěstované rostliny se pak hodí do sanitárních prostor a prostor se zvýšenými požadavky na hygienu. Hydroponické pěstování rostlin se navíc zalíbí každému, kdo má na péči o ně málo času, hodně cestuje apod.

Zcela samostatnou kapitolou jsou nádoby na hydroponické pěstování rostlin. Pro hydroponii potřebujeme speciální pěstební nádoby umožňující přivádění živného roztoku ke kořenům rostlin. Nádoba přitom nesmí s roztokem jakkoli chemicky reagovat a proto se nejčastěji používají 2 květináče zasazené do sebe. Vnitřní květináč zajišťuje kvalitní podmínky pro roztok a rostlinu a teprve tento květináč je vkládán do dekorativní nádoby. Vnitřní květináče jsou do dekorativních zasazené buďto jednotlivě s jednoduchým vodoznakem a nebo se sesazují do kompozic.
Dekorativní nádoby mohou být keramické, kameninové, ale i nerezové (resp. kovové), přírodní a nakonec i levnější plastové, ovšem v pohledově zajímavém provedení. Obaly (dekorativní nádoby) přesně kopírují velikost a tvar nádob pěstebních.

Tou nejdrobnější, ale nejdůležitější součástí hydroponické nádoby je vodoznak. Vodoznak signalizuje výšku hladiny živného roztoku a tím i vhodný čas na zálivku. Vodoznak je vlastně trubička s plovákem, který zvedá signalizační tyčku ukazující aktuální objem živného roztoku.

Pokud se chystáte vyzkoušet hydroponické pěstování rostlin, bližší informace najdete ZDE a potřebné vybavení si můžete pořídit v novém e-shopu společnosti Matouš Hydroponie, s.r.o.
Zdroj: www.hydroponie.czeshop.hydroponie.cz
Matouš Hydroponie, s.r.o. Poslat poptávku