Sdílet
 

Chci už konečně bydlet sám!

Datum vydání: 16.09.2004 | autor:
Každé mládě jednou opustí hnízdo. V případě lidských potomků takové vylétnutí s sebou přináší nutnost bydlení.
Někteří rodiče předají své ratolesti klíčky od vysněného bytečku a jiní se rozhodnou svému dítěti ulehčit první krok založením stavebního spoření.

Kde vzít dostatek financí?

Foto Vaillant
Foto Vaillant

Stavební spoření je totiž jednoduché, s minimem rizik a slibuje relativně vysokou výnosnost. Proto je právě stavební spoření nejoblíbenějším spořícím produktem v oblasti bydlení. Teď si třeba řeknete, že existuje spousta bank, které nabízejí půjčky na bydlení i bez počátečního vkladu.

Ano, takové produkty banky v Česku opravdu mají. Ale má to jeden háček. Půjčovat peníze klientům, kteří teprve nedávno dosáhli plnoletosti a v zaměstnání také moc dlouho nepobyli, příliš nechtějí.

Ale vraťme se již k zmiňovanému stavebnímu spoření. Proč je pro dítě tak výhodné? V současné době totiž může dítě získat 2-4% úročení vkladů, každý rok má nárok na státní podporu a to ve výši 15ti procent z vložené částky (maximálně ale do výše 3 tisíc korun). Právě díky této státní podpoře se stalo stavební spoření jedním z nejzajímavějších produktů v České republice. Připomeňme také celkové roční zhodnocení kolem 6%.

Zákonní zástupci:


• za nezletilé dítě uzavírají smlouvu jeho zákonní zástupci – rodiče
• spoření mohou založit ale i prarodiče či jiní příbuzní, ovšem se souhlasem zákonných zástupců
• do dosažení 18 let dítěte mohou zákonní zástupci se smlouvou libovolně disponovat
• pokud dítě dosáhne plnoletosti, veškerá dispoziční práva na něho přecházejí
Navíc, všech šest stavebních spořitelen připravilo mladým klientům řadu zajímavých výhod – např. slevu z poplatku za uzavření smlouvy. Pokud se chystáte na výběr spořitelny, pak si určitě ujasněte své záměry. Věk dítěte, dobu spoření nebo hodláte-li požádat o úvěr a kdy. Jestliže chcete mít nad naspořenými penězi vyšší kontrolu, tak si načasujte založení spoření pro dítě tak, abyste měli možnost použití peněz ještě ovlivnit – ideální je načasovat konec šestiletého spořícího cyklu dříve než bude dítěti 18 let. Pak máte ještě jednu možnost, raději zvolit jinou formu podpory.

Naspořené prostředky ze stavebního spoření může váš potomek libovolně použít (ne pouze na bytové účely). Může sumu použít jako základ k hypotéce, může si financovat studium v zahraničí.
V případě úvěru je to ale jiné. Zde je totiž už podmínka, že se peníze MUSÍ použít jen a jen k bytovým účelům. Pokud je dítě plnoleté, tak se vyřízení úvěru ze stavebního spoření řídí stejnými pravidly jako u všech ostatních zletilých klientů.
Problémy ale můžou nastat, pokud budete chtít čerpat úvěr na smlouvu dítěte, které ještě nedosáhlo 18 let. Spořitelny někdy požadují vyjádření opatrovnického soudu. Na něm je, aby rozhodl, zda budou peníze použity opravdu ve prospěch bytových potřeb dítěte a jestli je nechtějí rodiče využít pouze pro sebe.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Dva scénáře vývoje hypotéčního trhu

  Je za námi více než třetina letošního roku a je tedy vhodný moment upřesnit odhad vývoje financování bydlení v tomto roce. Na financování bydlení bude bankami a stavebními spořitelnami letos půjčeno více než 140 miliard Kč.

 • Pozitivní efekty ekonomické recesePozitivní efekty ekonomické recese

  Ekonomická recese má i své pozitivní efekty. Banky zvyšují zájem o financování bydlení a roste tlak na kvalitu finančního poradenství. Doslova s příchodem velikonoc začaly banky dávat najevo svůj zájem o prodej hypoték.

 • Nové pojistné produkty od Wüstenrot

  Máte obavy z neschopnosti vyrovnat se finančně s následky nemoci, úrazu, jimi způsobených trvalých následků či smrti? Obáváte se nízkých příjmů ve stáří i zajištění své rodiny v případě vašeho úmrtí? Kdo dnes není…

Diskuze na téma "Chci už konečně bydlet sám!"

Buďte první a napište komentář k  "Chci už konečně bydlet sám!"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE