Co je důležité pro školní nábytek? Zobrazit fotky zobrazit 12 fotek

Školní nábytek je jednou z kategorií nábytku dětského. Liší se samozřejmě školní nábytek pro ty nejmenší, pro větší školáky, středoškoláky a učně a pro školy vysoké. I když tráví děti ve škole každý den spoustu času, je také důležité, jakým nábytkem vybavíme jejich dětské pokoje, jsou to spojité nádoby - škola a domov. I doma by se děti měly cítit při učení co nejlépe. A plánování nového nábytku začíná právě již s koncem školního roku - v tu chvíli máme dva měsíce na to, abychom dětem poskytli při učení to nejlepší. Už v září zase začne zvonit.

Motivace dětí příjemným nábytkem

Spolu s nábytkem děti rostou a právě volba nábytku, který poroste s nimi, může představovat značnou úsporu. A týká se to školních tříd i dětských pokojíků. Především je třeba věnovat pozornost správnému sezení dětí, což klade důraz na ergonomické vlastnosti dětského školního nábytku, ovšem důležitý je i jeho pěkný vzhled, aby se děti cítily při učení opravdu příjemně. Do staré, oprýskané a viklající se židle si určitě nesednou rády. A tomu bude odpovídat i jejich zájem o školu a učivo. Dokonce je dokázáno, že pěkně vybavený interiér děti silněji motivuje.

Výška sezení a výška pracovní plochy stolu

Správnou výšku sezení vždy poznáme tak, že se postavíme vedle židle a hrana jejího sedáku by měla být v úrovni spodní části kolenní čéšky. A co platí pro dospělé, platí v tomto případě samozřejmě i pro děti. Ideální jsou v každém případě židle polohovatelné, jelikož každé dítě nám roste jinak rychle a i v pozdějším věku dosahuje jiné tělesné výšky, respektive délky nohou.

Stejně tak jako správná výška sezení je důležitá i správná výška pracovní plochy stolu. Pokud dítě sedí na židli, která odpovídá jeho výšce, ať spustí uvolněné paže volně podél těla a následně v lokti sevře úhel 90°. Loket má být 2 až 3 cm pod úrovní vrchní části pracovní plochy dětského stolu. 

Naklápění pracovní plochy dětského stolu

Možnost naklopení pracovní plochy dětského stolu je velice praktická. Pomáhá správnému a zdravému sezení a zároveň reflektuje různé činnosti při jednotlivých hodinách. Naklopení pracovní plochy musí být jednoduché a rychlé v rozmezí 0, 10 a 16 stupňů. Pracovní plocha může být nakloněna vcelku, nebo jako dělená – 2/3 plochy jsou pak naklápěné a 1/3 plochy je rovná. Když bude dítě malovat, naklopíme mu plochu stolu na maximum, stejně jako při čtení. Když bude třeba modelovat, desku stolu znova sklopíme.

Tradiční a nebo flexibilní židle?

Sezení dětí ve škole rozdělujeme na pracovní fázi (psaní, čtení, malování, …) a fázi klidovou (poslech výkladu, …). Při sezení na tradiční pevné židli je hmotnost horní části těla přenášena na bederní páteř a pánev. Vnitřní orgány dětí jsou stlačovány a dochází k jejich zhoršenému prokrvování. Děti se proto rychleji unaví a hůř se soustředí na výuku. A co víc – klidová a pracovní fáze se liší jenom v intenzitě stlačování vnitřních orgánů, pokud děti samozřejmě sedí na pevné židli.

Pokud ale dětem poskytneme flexibilní židle, nakloněním sedací plochy se rozloží zatížení horní částí těla na stehna a chodidla, když děti pracují. Při fázi odpočinkové zase dochází k zaklonění a zatížení se přenáší na hýždě a stehna. Lépe se prokrvují vnitřní orgány, což oddaluje nastoupení únavy a zvyšuje pozornost dětí – jejich soustředění na výuku.

Čili žákovské stoly s naklápěcí pracovní plochou v kombinaci s flexibilními židlemi jsou vždy tím nejlepším pro vaše děti. A když už jim to neumožní ve škole, dopřejte jim takové pohodlí alespoň doma. 

Školní nábytek – to je široký pojem

Ve školách nepotkáme jen děti a dospívající – žáky a studenty - a též potřeby malých a větších učenců se neomezují jen na židli a stůl určený k psaní, malování a čtení. Ve školách jsou též třeba nástěnky a vitríny, počítačové stoly, školní tabule, vybavení šaten (lavice, skříňky či věšáky), ale i učitelské stoly, katedry a židle, nábytek pro školní jídelny a též musíme myslet na ty úplně nejmenší a tedy na nábytek pro předškolní zařízení.