Sdílet
 
Fasády, úpravy stěn

Jak a čím omítnout fasádu a interiér

Datum vydání: 30.08.2010 | autor:
Potřebujete omítnout venkovní či vnější zdivo? Nevíte si rady s širokým výběrem typů omítek na trhu? Hledáte kompromis mezi cenou a užitnou hodnotou? A samotná realizace? Poradíte si svépomocí nebo přenecháte věc odborníkům, kteří díky moderní technologii strojního omítání zvládnou úkol mnohem rychleji, než by se to podařilo vám?
Proč se dům neobejde bez omítek?

Omítky na nosném zdivu mají vždy několik funkcí. V interiéru i exteriéru obydlí vytvářejí estetický dojem. Mnohem důležitější funkcí je však ochrana samotného zdiva a spodních vrstev. Nároky na vnitřní a vnější omítky jsou však většinou značně rozdílné. Exteriér domů bývá výrazně více namáhán vnějšími vlivy jako změna teplot, sluneční záření nebo kyselé deště. Další funkce omítek mohou být akustické, tepelně izolační, protipožární, antistatické nebo speciální.

Omítky slouží zejména k vyrovnání nerovností zdí, proto i výběr omítky závisí na rovnosti podkladu. Vnitřních omítek se speciální nároky týkají jen v případě, že jsou používány ve speciálních prostorách. Těmi jsou prádelny, laboratoře a jiné. Jelikož jednotlivé typy omítek slouží svému účelu, jsou vyráběny ve speciálním složení, aby splnily nároky, které se od nich očekávají. Jednotlivé omítky jsou rozdílné chemické směsi a ne vždy se každý typ dá použít, kde se vám zachce.

Chemie a příměsi

Základní standardní typ omítky je z chemického hlediska směs anorganických solí (sírany, uhličitany, křemičitany) a eventuelních přídavků v různém poměru, ředěná vodou. Základní složky suché směsi jsou plnivo a pojivo. Plnivo umožňuje tvarování a zpracování směsi, pojivo ovlivňuje její zrání a konzistenci. Vždy záleží na poměru obou složek.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Samotné tvrdnutí omítkové směsi je pak důsledkem reakce suché směsi s vodou, při které se mění struktura solí. Část vody přechází do molekulární struktury omítky. Energie uvolněná při reakci urychluje odpaření přebytkového množství vody z reakční směsi. Dle speciálních požadavků na chemicko fyzikální vlastnosti jsou do směsi přidávané další složky, které zvyšují její kvalitu vzhledem k našim požadavkům.

Kvalitní omítka

Výběr omítky je vždy závislý na několika aspektech. Nejčastěji ovlivňuje výběr podkladový materiál, očekávaný vzhled omítky, rovinnost podkladu, účel a cena. Kvalitní omítka by měla mít (při správném nanesení) dlouhou trvanlivost stran struktury i rovinnosti.

Omítkové směsi jsou na trh dodávány mnoha výrobci pod různými komerčními názvy. V praxi je důležité vědět, kam který typ použít. Jednotlivých typů je však velké množství, proto je vhodné předem konzultovat jakoukoli realizaci s odborníkem. Pokud si na záležitost netroufáte sami, je samozřejmě možné přenechat ji kompletně odborné firmě.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Typy omítek podle funkce

Štuková omítka - nejčastěji používaný typ se nanáší ve dvou vrstvách, materiál je z vápanocementové nebo cementové malty. Spodní vrstva tvoří jádro, základ je tedy silnější než vrchní vrstva, která je i hladší vzhledem k použití jemného písku. Výhodou cementových omítek pálených je nízká vodopropustnost, proto nalézají uplatnění ve vlhkých prostorách, jako jsou prádelny či koupelny. I pro tento typ je nutné dodržet zásady pracovního postupu.

Sanační omítky jsou speciálním typem. Tyto směsi slouží k ošetření vlhkého podložního zdiva, díky své speciální pórovité struktuře jsou schopny absorbovat z okolního zdiva nežádoucí vlhkost.

Dále je možné rozlišovat typy omítek dle jejich struktury na hrubé, jemné, ale i jiné speciální typy. Dle počtu nanášených vrstev pak na jednovrstvé, dvouvrstvé nebo vícevrstvé systémy.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Omítání ruční a strojní

Revoluční záležitostí v oblasti omítání je využití technologie strojního omítání. Používá se s velkou úspěšností již několik let. Při využití tohoto typu omítání můžeme omítnout velké plochy zdiva ve výrazně kratším čase. Úsporou času samozřejmě snížíte i své výdaje. Firmy provozující strojní omítání vám vykalkulují cenu realizace zakázky, materiálu i samotného provedení všech souvisejících prací.

Pro strojní omítání se hodí především klasické typy jednovrstvých nebo dvouvrstvých omítek. Strojní omítání má mnoho výhod oproti klasickému ručnímu postupu. Těmito výhodami je rychlost práce, manipulace, příprava směsí a kvalita provedení..

Pracovní postupy, zázemí a technologické přestávky

Při všech projektech, kde pracujete s omítkami, je jako u všech stavebních prací nutné dodržet správné pracovní postupy. Jednotlivé typy materiálů vyžadují specifické zacházení. Tím je například ošetření podkladového povrchu. Někdy je třeba jej dokonale očistit, jindy zvlhčovat. To samé platí i při zrání směsí, které se liší rychlostí tvrdnutí a vysychání i nárokem na okolní podmínky. Neméně důležité je správné namíchání omítací směsi. Všechny tyto faktory jistě bezesporu ovlivňují vaše časové a finanční náklady. To je možná důvod, proč se stále více zákazníků rozhoduje pro kvalitu a záruky strojního omítání.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Horňák Luboš

Horňák Luboš

Lipí, Kaliště u Lipí, Kaliště u Lipí 56, 37384
Tel: 603 290 679
Web: http://www.hornak-omitky.cz
E-mail: hornaklubos@centrum.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Horňák Luboš

Lipí, Kaliště u Lipí, Kaliště u Lipí 56, 37384
Tel: 603 290 679
Web: http://www.hornak-omitky.cz
E-mail: hornaklubos@centrum.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Sokl domuSokl domu

  S pojmem sokl se setkáme u sochařských uměleckých děl (je vlastně jejich podstavcem), nábytku, který nemá nohy a sokl je právě jeho styčnou plochou s podlahou a samozřejmě u staveb domů samotných. Sokl je ve stavebnictví částí…

 • FasádaFasáda

  Fasáda nám na první pohled prozradí mnohé jak o architektovi, který dům navrhoval, tak majiteli objektu. Navíc může fasáda poukázat i na vnitřní členění domu. Pro finální úpravy povrchů vnějších stěn domů se používají…

 • Nejen barva dělá novou fasáduNejen barva dělá novou fasádu

  Fasádní systém JUBIZOL – nejen druh, barva a struktura omítky dělá novou fasádu.

Diskuze na téma "Jak a čím omítnout fasádu a interiér"

Buďte první a napište komentář k  "Jak a čím omítnout fasádu a interiér"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE