Sdílet
 

Duben na zahradě

Datum vydání: 01.04.2010 | autor:
Dubnové práce jsou v plném proudu jak v okrasné, tak i v užitkové zahradě. Začínáme se věnovat setí, výsadbě a přesazování. Kromě toho, je třeba věnovat intenzivní péči i trávníku, aby se opět zazelenal po zimě.
Jeden z barvitých poslů jara Jeden z barvitých poslů jara
Jeden z barvitých poslů jara

Lidová pranostika:
Duben, ještě tam budem. (navazuje na: Březen, za kamna vlezem)
Jestli-li v dubnu krápe, úroda se z sýpek drápe.
Dubnové hřmění odhání mrazy.
Bohaté stromů květy v dubnu, mnoho ovoce v létě.
Teplé deštíky v dubnu věští teplé dny v říjnu.


V dubnu už kvete, co může
V dubnu už kvete, co může
Zde se bude dařit lípě, která nás možná přežije Zde se bude dařit lípě, která nás možná přežije
Zde se bude dařit lípě, která nás možná přežije

Okrasná zahrada

Řežeme růže a dřeviny

V dubnu již obvykle zahrada hýří barvami pestrých cibulovin, petrklíčů a některých druhů dvouletek. Klidového období dokončují i dřeviny, které je nutné řezat a tvarovat. Nezapomeňte na výsadbu trvalek, hlíznatých a cibulnatých rostlin, ani na vysévání otužilých letniček.

Na co nesmíte v dubnu ještě zapomenout?

Řez ovocné dřeviny, na slabší větve postačí zahradnické nůžky Řez ovocné dřeviny, na slabší větve postačí zahradnické nůžky
Řez ovocné dřeviny, na slabší větve postačí zahradnické nůžky

Ovocná zahrada

Řežeme a vysazujeme ovocné stromy

V dubnu dokončujeme řez a výsadbu ovocných stromů a keřů. Předpěstováváme také melouny, které přijdou na zahradu až v 2. polovině května. Pokračujeme ve vysazování maliníků bez kořenového balu, prořezáváme peckoviny a bujně rostoucí jádroviny. Dokončujeme i předjarní postřik broskvoní proti kadeřavosti listů a musíme ošetřit ovocné stromy napadené padlím jabloňovým. Aplikujeme postřiky následujícími přípravky: Sulikol K, Rubigan 12 EC a jinými.

Výsadba cibulovin Výsadba cibulovin
Výsadba cibulovin

Zeleninová zahrada

Vyséváme a vysazujeme předpěstovanou sadbu

Díky předpěstování se už brzy dočkáme první sklizně. Vysazujeme cibulky, okurky, rajčata, papriku, dýně a cukety, které přijdou na záhon v druhé polovině května. Přímo na záhon už vyséváme špenát, hrách, mák, kořenovou zeleninu a červenou řepu. Do studeného pařeniště nebo přímo na venkovní záhon sejeme letní salát, kedlubny, zimní pór, růžičkovou kapustu a zelí. A vypěstovat si můžeme i vlastní bylinky. Daří se jim jak na okenních parapetech, tak v interiéru a na záhonech. Na slunném stanovišti se daří majoránce, šalvěji, dobromyslu, rozmarýnu, bazalce a tymiánu, vpažitce, petrželi, mátě a kerblíku. Tyto bylinky však vyžadují vyšší zálivku. Citlivější na pěstování je bazalka, proto je ideální ji vypěstovat v interiéru. Máme tak nad ní i lepší dohled. Semena jednoletých druhů vyséváme na jaře přímo na záhon (nebo do nádob) a dvouletých na podzim, aby do jara stačily zakořenit.

Pěstěný trávník Pěstěný trávník
Pěstěný trávník

Trávníky

Je čas pro osetí nového trávníku

Pro osetí vybíráme z nejrůznějších druhů travních směsí. Pro zahradu rodinného domu je ideální rekreační směs, u které je vyvážen poměr mezi úzkolistými okrasnými druhy trávy a druhu, který dobře snáší sešlapání. Výhodou parkové směsi je fakt, že vydrží poměrně dlouho bez závlahy a pravidelního sečení. Není však vhodná pro namáhané trávníky, protože nesnáší sešlapávání. Hřištní směs je vhodná pro velmi zatěžované plochy, protože má výbornou schopnost regenerace. Bohužel však není příliš estetická. Pokud hledáte špičkovou kvalitu, pořiďte si golfovou směs. Pokud ji použijete do zahrady, počítejte s náročnou údržbou co se týče zalévání, sekání a odplevelování. Luční směs je vhodná zejména k zatravnění ploch či svahů. Tato směs obsahuje příměs plevele. Je velice nenáročná na údržbu. Směs pro stín je vhodná zejména na plochu, kam padá stín. Směs pro sucho najde uplatnění u víkendových objektů, protože snáší suché počasí. 
 
Stávající travní plochy sečeme do 1/3 jejich výšky. Začínáme trávník přihnojovat. Můžeme hnojit buď kombinovanými hnojivy, což však může být u velkých ploch nákladné, nebo můžeme poměr živin namíchat sami. Pro trávníky je ideální poměr několika živin: 6 dílů dusíku, 2 díly fosforu a  3 díly draslíku. V dubnu je možné použít vertikutátor k celkovému provzdušnění.

Jezírko Jezírko
Jezírko

Jezírka

Jezírko čistíme a osazujeme

Jezírko důkladně vyčistíme a vysadíme do něj vodní rostliny, které bylo třeba nechat přezimovat doma. Pokud jsme na zimu jezírko zcela vypustili, před jeho napuštěním jej navíc vyčistíme. Je možné začít přesazovat starší trsy pobřežních a vodních rostlin.

Bramboříky Bramboříky
Bramboříky

Truhlíky

Osaďte truhlíky

Květinová výzdoba v truhlících by se měla několikrát do roka změnit podle aktuálního období. Jaru sluší žlutá barva, která jaro symbolizuje, pestré cibuloviny a petrklíče, v létě dokážou vykouzlit letničky koberce plné květů a na podzim okna rozzáří chryzantémy, vřesy a okrasné zelí. Ideální jsou k tomu účelu barevné petrklíče, macešky, narcisky, modřence, pryskyřníky, hyacinty a sedmikrásky. Letos připadá slavení Velikonoc na duben, tak jarní rostliny dozdobte velikonočními dekoracemi. Po odkvětu můžete rostliny vysadit na venkovní záhon, kde příští rok vykvetou.

Zdroje fotografií a obrázků: www.shutterstock.com, www.ČESKÉSTAVBY.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Duben na zahradě"

Buďte první a napište komentář k  "Duben na zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE