Mějte svůj trávník krásný po celý rok Zobrazit fotky zobrazit 15 fotek Pokud chcete mít pěkně hustý zelený trávník po většinu roku, je třeba o něj pečovat. Nestačí jej pouze posekat. S prvními pracemi je třeba pomalu začít brzy na jaře. Uvidíte, že se vám za takovou péči trávník bohatě odvděčí. Nejenže bude krásně zelený a hustý, bude také zdravý. To znamená bez plevelů a mechů. A to už přece stojí za nějakou tu námahu. Není v létě nic osvěživějšího, než chůze bosky v zelené trávě.

Trávník po zimě

Již koncem února je třeba trávník zkontrolovat, jaké škody na něm zima zanechala. V první řadě je třeba co nejdříve z trávníku odstranit zbytky sněhu, a to rozhozením po zbývající ploše. Pokud to neuděláme včas a přijdou vyšší teploty, hrozí trávníku plíseň sněžná. Jakmile pak trávník vyschne, je třeba posbírat spadané větve a větvičky a také odstranit listí, aby mohl volně dýchat, dále je třeba trávník provzdušnit, nejlépe vertikutátorem nebo hráběmi a řídká místa dosít travním osivem.

Prvními pracemi (s nimi začínáme), je čištěníprovzdušnění hráběmi. Proč si však práci neulehčit, když je na trhu spousta pomocníků, kteří vám od náročné práce uleví. Řeč je o provzdušňovačích a vertikutátorech, jejichž pomocí dosáhneme dokonalého vzhledu svého trávníku. Vertikutátor čistí půdu od nečistot a posekané trávy pomocí ocelových nožů, které se zařezávají do země až do hloubky cca 1 – 2 mm. Kromě toho odstraňuje mech, staré plsti a odumřelou trávu. Navíc povrch půdy kypří a ta lépe přijímá závláhu, živiny a vzduch. Vertikutaci provádíme 2x ročně, na jaře a na konci léta.
Po pročištění trávníku následuje jeho posekání, se kterým začneme, jakmile trávník trochu povyroste. Nastartujeme tím jeho produkci a podpoříme odnožování. Poté následuje dosévání trávníku v místech, kde je řídký. S jarem začínáme s přihnojováním, za které se vám trávník skutečně odvděčí. Výživa trávníku ovlivňuje nejen jeho vzhled a barvu, ale podporuje i zakořeňování. Doporučená dávka je okolo 4 – 6 kg/ar. Druh hnojiva je závislý na individuálních zkušenostech. Růst a regeneraci trávníku podporuje dusík, zatímco fosfor je dobrý pro zakořeňování. Pro hnojení je dobré si pořídit dávkovač hnojiva, sypací vozík nebo rozmetadlo. Vyhneme se tak přehnojení trávníku.

Hnojiva s fosforem jsou vhodná zejména při osívání či dosevu travní směsi. Draslík zase podporuje odolnost trav vůči vymrzání a chorobám, proto taková hnojiva aplikujeme zejména na podzim, pro lepší přezimování trávníku. Pro tvorbu chlorofylu (neboli zeleného barviva) je důležitý hořčík. Pro trávníky jsou ideální hnojiva s pozvolným uvolňováním živin a s obsahem zmíněných prvků. Hnojivo obvykle aplikujeme 4 – 5x ročně. Obecně platí, že je lépe používat dlouhodobě působící hnojiva. Jsou dražší, ale odmění nás kvalitou.

V létě je za horkých dní dobré trávníku zajistit závlahu, jinak postupně začne vysychat a žloutnout. Nejlépe je investovat do automatické závlahy, zařídí rovnoměrné a potřebné množství vody, a to i v době, kdy nejste doma.
Zakládáme nový trávník

Základem je půdu před setím osivem důkladně připravit. To znamená, že se musí zbavit různých nečistot, jako jsou větve, drny, větší kameny a u novostaveb zbytky suti a stavebního materiálu. Dalším následujícím krokem je odstranění všech plevelů, se kterými vám pomohou herbicidy. Menší plochy však lze snadno zvládnout ručně. Herbicidy dokážou zničit plevele do 14 dnů, poté se půda nakypřuje do hloubky alespoň 20 cm a nakonec je dobré plochu srovnat alespoň hráběmi, nebo ještě lépe válcem.

Vyplatí se také provést půdní rozbor, kterým zjistíte, co vaší půdě chybí. Podle toho jí dodáte výživu. Teprve nyní následuje osetí, které provádíme za bezvětrného počasí, protože osivo je lehké. Travní osivo vybíráme z travních směsí: rekreační, parková, hřištní, golfová a luční směs, směs pro sucho nebo stín. Záleží jen na tom, pro jakou plochu má být trávník určen. Zatímco rekreační směs snese sešlapání, parková je vhodná pro reprezentativní trávníky a snese poměrně dlouhé sucho. Pro velmi zatěžované trávníky je vhodná hřištní směs, která je pružná.
Pro neoplocené plochy je zase vhodná luční směs, která je však s příměsí ostatních trav. Nejkvalitnější travní směsí je pak golfová, která je poněkud náročnější na údržbu. Pro víkendové zahrady oceníte směs do sucha a pro plochy, kam příliš nedopadá slunce, jsou ideální směsi pro stín. Po osetí je nutné osivo zaválcovat, nebo alespoň zahrnout hráběmi. Poté je nutná pravidelná zálivka. Zhruba po 4 – 6 týdnech je možné trávník posekat. Počítejte však s tím, že zhruba 2 – 3 týdny, kdy je tráva slabá, nesnese sešlapování.

Zelená tráva už druhý den

Je známo, že výhody trávníkových koberců jsou obrovské. Je třeba se nenechat odradit prvopočáteční vyšší investicí. Málokdo si uvědomí, kolik času vám zabere založení nového trávníku. Nezapomeňte ale ani na to, že je třeba o trávník denně pečovat, aby se vám rychle zazelenal a rostl pravidelně hustě. To obnáší pravidelná zálivka, kterou je třeba za horkých dní aplikovat i několikrát denně. A to jste ještě nezačali s hnojením. Trávníkový koberec máte během dne položený a všechny tyto starosti vám tak odpadají. Také máte záruku, že váš trávník bude bez plevelů, mechů a chorob.
Obvykle má i lepší vzhled, protože byl vypěstován odborníky. Je hustý, pravidelně osetý a krásně zelený. Travní koberce jsou předpěstované trávníky, které speciální stroj odřízne i s drnem a svinou se do role. Pěstují se ve speciálních trávníkových školkách po dobu 10 - 12 měsíců. Jakmile je předpěstovaný trávník dostatečně zakořeněný a kompaktní, slupuje se na pásy o šířce 50 cm a délce 200 cm (1m2). Trávníkové koberce se používají všude tam, kde chceme mít rychle a kvalitně zatravněnou plochu, nebo v místech, kde dochází k nadměrné vodní či větrné erozi (třeba ve svazích).

Pokud se rozhodnete trávník osívat či pořídit zahradě zelený koberec svépomocí, těžká práce vás tak nebo tak stejně nemine. Není proto na škodu ji svěřit zahradnické firmě, která se o vše postará profesionálně a za použití kvalitních strojů. I když není tento servis zadarmo, uvidíte, že takový komfort ocení především vaše záda a v neposlední řadě i vaše zahrada, protože o ni bude od začátku až do konce postaráno odborně.