Sdílet
 
Fasády, úpravy stěn

Uvítejte jaro novou omítkou

Datum vydání: 19.02.2010 | autor:
Rozhodli jste se investovat do nové omítky? Vnitřní i vnější omítky rozhodně mají co nabídnout. Několik typů zahrnuje celou škálu možností provedení. Jde o to, vybrat si podle svého vkusu a podle toho, co od omítky očekáváme. Kam se který druh omítky hodí, jak se moderní omítky nanáší a z jakých možností můžeme vybírat? Jak dlouho budou práce trvat a na koho se obrátit?
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Nová omítka provedená v interiéru či exteriéru výrazně pozvedá estetické vlastnosti možností zajímavého barevného či strukturového provedení. Vnější omítky navíc zvyšují tepelně izolační vlastnosti domu.

Typy omítek

Existuje několik typů omítek. Podle místa aplikace se dělí na vnitřní – interiérové a na vnější, podle nanesených vrstev se dělí na jednovrstvé nebo dvouvrstvé. Ve většině případů se v interiéru provádí dvouvrstvé omítky, jedinou vrstvu najdeme ve společných prostorách, šachtách, v místnostech technického zázemí apod. Především ale budeme vybírat podle druhu nanášeného materiálu. K základním druhům patří omítky sádrové, štukové, dekorační, broušené, probarvené, polymerové, ale i další.

Nejčastěji volíme mezi sádrovou a štukovou omítkou. Sádrová se vyznačuje hladkým povrchem, který výborně koresponduje se sádrokartonovými stěnami. Proto se sádrových omítek hojně využívá pro realizace podkroví, kde výborně sjednotí povrch sádrokartonových stěn. Vhodné jsou však pro jakékoli sádrokartonové stěny. Naopak se tyto omítky nedoporučují do prostor se zvýšenou vlhkostí.
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Povrchy různé zrnitosti nabízí štukové omítky, které vytvoří kvalitní strukturu i v náročnějších podmínkách koupelen a dalších místností, kde sádrovou omítku realizovat nelze. Zrnitost můžeme volit podle nabízených vzorníků, existuje kolem deseti vzorků úprav vnitřních povrchů.

Dekorativní omítky nabízí velký výběr ze silikonových, silikátových, rýhovaných nebo škrábaných variant. Některé typy mají takové vlastnosti, že je lze využít jak do interiéru, tak na zajímavě provedenou vnější fasádu.

Jako vnější omítky se často používají omítky klasické štukové, ale ještě častěji se aplikují zateplovací systémy. Nejčastěji se jako izolant používá polystyren nebo minerální zateplení. Výběr bychom měli konzultovat s realizační firmou, prakticky však lze splnit téměř jakékoli přání zákazníka, není problém ani kombinace omítek.

Cena

Nejlevnější jsou omítky štukové. Sádrové omítky jsou o něco dražší. Vyšší estetické hodnoty a zajímavé provedení dekorativních omítek se taktéž odráží v ceně. K finančně nejnáročnějším patří omítky polymerové, které se provádí podobně jako sádrové, ale přidává se polymerová část a následuje zahlazení a přebrušování. Cena narůstá právě díky technologicky náročnějšímu postupu nanášení, které v porovnání s ostatními variantami trvá asi o třetinu času déle (mimo jiné kvůli dodržování technologických přestávek).
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Technologie

Moderní omítky se prodávají výhradně v pytlovaných směsí, ke kterým stačí přidat odpovídající množství vody. Rozmíchání směsi se zajišťuje strojově, stejně jako prvotní nanášení materiálu. Celá práce probíhá mnohem rychleji. Pro představu – průměrný rodinný domek firma vyštukuje za 5 až 6 dnů, sádrová omítka se provádí déle - 8 až 9 dnů, kvůli několikanásobnému vytahování do hladka, tmelení vzniklých pórů a vybrušování.

Omítky se nanáší ve fázi, kdy jsou zabudována okna, dveře, rozvody, či zabezpečení. V opačném případě se práce musí rozkouskovat a dokončovat podle konkrétní situace.

Pro použití omítacího stroje musíme přichystat přívod tlakové vody a elektřinu. Velkou výhodou je při realizaci novostavby volba takové firmy, která disponuje kapacitami pro plně mobilní provedení práce (např. maringotky).
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Doporučujeme

Vždy doporučujeme investovat do osvědčených značek – například suché směsi Profi, Baumit, zateplení Dufa,… Nebojte se využít poradenství, firmy spolupracují přímo s výrobci, kteří doporučí tloušťku izolantu a další potřebné parametry.

Nebojte se ani využít dotací z programu Zelená úsporám. Nezapomeňte ale vybrat firmu, která je v tomto programu registrována a počítejte s tím, že se úspěšnými žadateli stanete pouze tehdy, spojíte-li realizaci nové omítky se zateplením stěn.

Firma

Hledáte-li spolehlivou a zkušenou firmu, obraťte se na společnost Stamiko, která vám poradí nejen s výběrem typu omítky, ale vyjde vám vstříc i pokud si budete přát kombinaci postupů. Vybavenost firmy poskytuje možnost plné mobility, v neposlední řadě pak můžete díky Stamiku požádat právě i o dotaci z programu Zelená úsporám.
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Stamiko, s.r.o.

Stamiko, s.r.o.

Brno, Husovice, Musilova 1261/10, 61400
Tel: 603 425 200
Web: http://www.stamiko.cz
E-mail: stamikosro@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Stamiko, s.r.o.

Brno, Husovice, Musilova 1261/10, 61400
Tel: 603 425 200
Web: http://www.stamiko.cz
E-mail: stamikosro@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Sokl domuSokl domu

  S pojmem sokl se setkáme u sochařských uměleckých děl (je vlastně jejich podstavcem), nábytku, který nemá nohy a sokl je právě jeho styčnou plochou s podlahou a samozřejmě u staveb domů samotných. Sokl je ve stavebnictví částí…

 • FasádaFasáda

  Fasáda nám na první pohled prozradí mnohé jak o architektovi, který dům navrhoval, tak majiteli objektu. Navíc může fasáda poukázat i na vnitřní členění domu. Pro finální úpravy povrchů vnějších stěn domů se používají…

 • Nejen barva dělá novou fasáduNejen barva dělá novou fasádu

  Fasádní systém JUBIZOL – nejen druh, barva a struktura omítky dělá novou fasádu.

Diskuze na téma "Uvítejte jaro novou omítkou"

Buďte první a napište komentář k  "Uvítejte jaro novou omítkou"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE