Sdílet
 

Hledáte alternativní způsob ohřevu vody?

Datum vydání: 06.06.2011 | autor:

Proč k ohřívání vody nevyužít energii, která je zdarma? Energie potřebná na ohřev vody v domácnosti se pohybuje kolem 8% z celkových nákladů na energii. Ačkoliv se nám na první pohled může zdát toto číslo nízké, jedná se o nemalé částky, které můžeme výrazně snížit. Aktuálním tématem je využívání alternativních zdrojů pro ohřev vody. K nejvyužívanějším patří solární kolektory a tepelná čerpadla. Kolik můžeme uspořit?

Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Výpočty

Na rozdíl od úspor za vytápění při zateplení domu si orientační výpočty ohledně dimenzování alternativního systému pro ohřev vody můžeme spočítat jednoduše sami. Na osobu se počítá denně se spotřebou 40 l, které znamenají 2 kWh. Systém by měl být nadimenzován s určitou rezervou. Jednodušeji se navrhuje soustava pro ohřev vody, složitější výpočty obnáší kombinace s vytápěním.

Solární panely

Výrobci nabízí mnoho typů solárních panelů různých cenových kategorií a účinností. Při vybírání bychom se měli zaměřit na optimální poměr těchto dvou faktorů. Existují dva základní typy: v jednom ohřívá slunce přímo vodu. V druhém typu, který použijeme pro ohřev vody nejen do bazénu, se ohřívá nemrznoucí kapalina. Ta předává získané teplo vodě. Solární kolektory jsou přitom vyráběné jako ploché nebo trubicové vakuové, obohaceny mohou být o selektivní vrstvu, která zvyšuje účinek a tepelnou izolaci.

Ideální kombinace je umístění kolektorů na jižně orientované střeše s průměrným sklonem 45 stupňů. Nemáte-li takovou střechu, rozhodně použití kolektorů nevylučujte, ale informujte se o využití potenciálu dispozic své střechy, případně o dalších možnostech (kolektory mohou být na stěně, na zemi a připevníme je třeba i k balkonovému zábradlí).

Solárně termický systém nám dokáže uspořit až dvě třetiny nákladů za ohřev vody ročně a lze jej jednoduše kombinovat s mnoha způsoby vytápění. Kolektory se vyplatí zejména pro čtyř a vícečlennou rodinu. Na jednu osobu se počítá 1 – 2 m2 plochy (jak určí výrobce). Pro rodinný dům se nejčastěji instalují kolektory kolem 4 - 6 m2 a zásobník vody s objemem 200 – 300 litrů.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Tepelné čerpadlo

Vývoj tepelných čerpadel pokračuje, v současnosti se klade důraz na kompaktnost zařízení, snadné ovládání a na účinnost. Opouští se od nákladných instalací do vrtů nebo do půdy a využívá se především teplo z okolního vzduchu nebo přilehlé vodní plochy.

Jako jedna z nejoptimálnějších variant se jeví umístění tepelného čerpadla v technické místnosti nebo ve sklepě, ze které dokáže efektivně získávat okolní teplo. Postačí teplota kolem 10 stupňů Celsia. Při takové variantě dbejte na volbu čerpadla s nízkou hlučností provozu – což již dnes není problém. Přitom tak uspoříte téměř 90% nákladů za ohřev.

Na rozdíl od solárních kolektorů se na tepelné čerpadlo můžeme 100% spolehnout, funguje téměř za každého počasí. U solárních kolektorů pak nesmíme zapomenout na dořešení ohřevu vody v zimě. U tepelného čerpadla nás zase může limitovat požadavek prostoru na kotelnu, jinak je však univerzálněji použitelné než solárně termické kolektory.

Kombinace

Máte-li možnosti a finance využít oba alternativní zdroje, neváhejte. Zde se už nebude jednat pouze o ohřev vody, ale o celkové využití nejlevnější energie. Oba zdroje se dovedou vzájemně doplňovat: čerpadlo zapne, klesne-li teplota v kolektorech pod určenou teplotu. Potřebujete pouze účinnou regulaci a dostatečně dimenzované zásobníky na teplou vodu.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel
Diskuze na téma "Hledáte alternativní způsob ohřevu vody?"

Buďte první a napište komentář k  "Hledáte alternativní způsob ohřevu vody?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE