Krásné jídelny pro společné chvíle (Foto: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 6 fotek

Ať už máte samostatnou jídelnu nebo jídelní kout, který je součástí kuchyně nebo obývacího pokoje, je to důležitá místnost ve vašem bytě či domě. Místo kde se odehrávají snídaně, obědy i večeře. A co hlavně, odehrávají se tu slavnostní okamžiky, jako štědrovečerní večeře, narozeninové oslavy, nebo setkání s přáteli večer u vína. 

Kultura stravování je pro naše zdraví důležitá skoro stejně jako to, co jíme. Pokud se budete stravovat na gauči před televizí nebo ve stoje u kuchyňské linky, moc to vašemu trávení neprospěje. Proto věnujte tomuto prostoru dostatek pozornosti, abyste se tam cítili dobře.

Každá rodina by se měla alespoň k jednomu jídlu denně sejít společně u stolu, a je jedno jestli je to snídaně, oběd nebo večeře. V klidu se společně najíst a popovídat si. Proto by toto místo mělo být v klidné části bytu nebo místnosti, jak vám možnosti dovolí. 

Židle by měly být pohodlné, stabilní a s opěrkou. V obchodech najdete velkém množství designových kousků, který doladí váš interiér. Pro slavnostní příležitosti si pořiďte základní prvky, jako je ubrus, pěkné prostírání, váza na řezané květiny, svíčka nebo mísa na ovoce.

Stůl může být čtvercový, obdélníkový, kulatý či oválný. Každý strávník u stolu by měl mít dostatek prostoru, aby se mohl v klidu najíst, a na stůl se vešlo všechno, co má. Výhoda kulatého stolu je, že se všichni navzájem vidí a mohou se bavit společně. Dlouhé stoly toto neumožňují, ale zase jsou praktičtější co se týče prostorové náročnosti.

 

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com