Jak manipulovat s materiálem na stavbách? Zobrazit fotky zobrazit 18 fotek

K manipulaci s materiálem nestačí jen auta s hydraulickou rukou, jeřáby, vysokozdvižné vozíky a jiná manipulační technika. Důležité jsou též prostředky pro manipulaci s materiálem, především pak na stavbách, čili manipulaci s materiálem stavebním. Mezi ně patří například jeřábové vidle, badie, kleště a kontejnery. Co všechno dovedou?

Představujeme prostředky pro manipulaci s materiálem německé firmy EICHINGER. Zahrnují paletové vidle (pevné, vhodné pro auta s hydraulickou rukou - model 1051), vidle s plynule nastavitelnou šířkou (model 1052) a vidle s pevným příčníkem (model 1056), badie na beton se spodním vypouštěním (např. model 1091S), badie s hadicí (např. model 1016), badie se skluzavkou (typ 1022), ležaté badie s nízkou hranou plnění (typ 1025), badie s plošinou (typ 1016H), profesionální badie čtyřhranné (model 1034, nebo 1034C), koše na beton, pracovní plošiny pro vysokozdvižné vozíky a pro jeřáby, samosvorné kleště a čelisti a závěsné háky na vysokozdvižné vozíky. Dále představujeme kontejnery (jednostranně výklopné, pevné a s výklopným dnem) od firmy Boscaro.

Jeřábové závěsné vidle na palety

Závěsné vidle od firmy Eichinger mají široké použití na stavbách a v průmyslu při manipulaci s materiálem, zejména při přepravě palet a beden. Tyto vidle lze rozdělit podle způsobu využití na vidle pevné, které jsou vhodné pro nákladní auta s hydraulickou rukou, vidle řady 1052 s plynulým nastavením šíře až do 100 cm a s automatickým vyvážením, vidle řady 1056.9 s příčným nosníkem a automatickým vyvážením a vidle řady 1056.4 s příčným nosníkem a hřebenem.

Každý typ vidlí má své přednosti a využití. Například vidle s automatickým vyvážením jsou vhodné pro stavební jeřáby a pevné vidle jsou vhodné pro hydraulické ruky a autojeřáby - především při dopravě palet oknem dovnitř (mají menší výšku). Jednotlivé typy vidlí se navíc liší svou výškou a únosností od 600 kg do tří tun.

Rozpětí mezi vidlemi může být pevně dané nebo nastavitelné, stejně jako může být nastavitelná jejich výška (např. pomocí vysouvání a zasouvání středového sloupu). Vidle též mohou být vybavené například stahovacím řetězem, kterým lze snadno zajistit náklad na paletě ke konstrukci vidlí. Vyvažování podle zatížení může být automatické pomocí pružiny, která upravuje polohu závěsného oka.

Závěsné badie na beton

Badie na beton slouží především na stavbách k dopravě betonu, či jiných sypkých materiálů až na místo použití. Konstrukce badií se liší podle způsobů použití. Může jít o zcela jednoduché nádoby se spodním otevíráním, ale i o badie s nohavicí a pracovní plošinou. Badie se spodním otevíráním jsou vhodné i na dopravu písku a kačírku například na ploché střechy.

Velmi praktickým řešením jsou badie 1091S se spodním otevíráním a korýtkem, badie 1016 s gumovou nohavicí pro přesné nasměrování betonu do úzkého bednění, které mou být vybaveny úpravou pro manipulaci vysokozdvižným vozíkem, či čelním nakladačem, ležaté badie 1018 s nohavicí, které jsou vhodné pro plnění domíchavačem a badie 1092 určené pro manipulaci vysokozdvižným vozíkem, nebo čelním nakladačem, případně jeřábem. Badie 1016H s nohavicí jsou vybavené pracovní plošinou.

Badie mohou mít objem od 350 do 3000 litrů, zavěšují se pomocí sdruženého řetězu s okem, nebo pomocí jeřábového oka uprostřed badie. Vypouštění materiálu je prováděno mechanicky, přičemž nejsofistikovanějším řešením je právě badie s plošinou, která si s sebou nese svou obsluhu.

Závěsné manipulační kleště

Nabízeno je několik typů závěsných jeřábových manipulačních kleští pro manipulaci s břemeny, především na stavbách. V nabídce jsou kleště pro ruční i strojní manipulaci s obrubníky, samosvorné kleště 1063 (svěrky) pro manipulaci se skružemi, či jinými dutými předměty, samosvorné kleště 1505 pro manipulaci s kompaktními předměty, zvedák 1066 pro manipulaci s rourami, návlačky na vidle vysokozdvižných vozíků, traverzový hák pro Big bag vaky a kleště pro vytahování dlažby. Kleště se samozřejmě liší svým rozpětím i nosností, nejen podle typu přepravovaných materiálů.

Výklopné kontejnery

Výklopné kontejnery od firmy Boscaro lze použít na stavbách pro různé účely. Dovedou dopravit suť ze staveniště a různé materiály na staveniště, především sypké, pokud je na konkrétní stavbě možná doprava jeřábem. Kontejnery jsou dodávané v provedeních s výklopným dnem pro vysokozdvižné vozíky, či teleskopické nakladače, jako jednostranné výklopné či oboustranně výklopné a také jako čelisťové.
Zdroj: www.emkol.cz