Potřebujete něco uchopit? Zobrazit fotky zobrazit 20 fotek

Jeřábové či ruční manipulační kleště a další manipulační prostředky usnadňují manipulaci se stavebním materiálem především objemným, těžkým a neforemným. Jinak též hovoříme o manipulaci s břemeny. Mezi tato zařízení patří kleště pro ruční i strojní manipulaci s obrubníky, samosvorné kleště pro manipulaci se skružemi (a dalšími dutými předměty), samosvorné kleště pro manipulaci s kompaktními předměty, zvedáky pro manipulaci s rourami, kleště pro vytahování dlažby, kleště pro manipulaci s palisádami, zámkovou dlažbou, DEHA závěsy, kleště určené k vytahování dlažby, svěrky na skruže, kleště na kameny a na PREFA výrobky. Jednotlivé druhy kleští se liší vhodností pro konkrétní typ přepravovaného materiálu, rozpětím, nosností a robustností konstrukce. 

Nosiče dlažby a obrubníků, kleště na obrubníky

Mezi tato zařízení patří jednoruční manipulační kleště, kleště na obrubníky a nosiče obrubníků určené pro ruční nebo strojní manipulaci.

Jednoruční manipulační kleště jsou určené k manipulaci se zámkovou dlažbou, deskami, malými betonovými bloky (tvarovkami), cihlami apod. Lze u nich nastavit délku, přičemž váží 2 kg, mají nosnost 20 kg a uchopení 200 až 400 mm.

Jednotlivé typy nosičů na obrubníky se liší svou hmotností, nosností a uchopením. V případě, že jde o ruční lehké kleště, je jejich použití ideální v páru. Používají se k finálnímu usazení obrubníků, ale i jiného materiálu – např. různých betonových a kamenných bloků. Jsou typické lehkou konstrukcí a jednoduchým mechanismem ovládání, vybavené jsou výměnnými gumovými úchyty, rukojeťmi a kleštěmi na obruby. Nosnost mají 50 až 150 kg. Kleště na obrubníky určené pro ruční i strojovou manipulaci mají nosnost až 200 kg. Uchopení nabízí z vnitřní i vnější strany.

Kleště na vytahování zámkové dlažby

Kleště na vytahování zámkové dlažby a různých bloků různých tvarů nabízí nosnost do 100 kg, uchopení 90-230 mm, rychlou manipulaci, vyměnitelné břity a snadné nastavení šířky bez použití nářadí. 

Kleště na palisády

Kleště na palisády jsou určené k manipulaci s těžkými betonovými palisádami či jinými kruhovými betonovými, kamennými a nebo dřevěnými prvky. Jejich nosnost je 150 kg, uchopení je 100-305 mm. Robustní konstrukce kleští zaručuje bezpečnou manipulaci.

Manipulační kleště

Manipulační kleště o nosnosti 250 a 500 kg jsou určené k manipulaci se standardními a většími obrubníky a betonovými bloky. Jsou teleskopicky stavitelné, můžeme si tedy přizpůsobit šířku uchopení materiálu od 0 do 540 mm (nosnost 250 kg, hmotnost 18 kg) a od 5 do 570 mm (nosnost 500 kg, hmotnost 29 kg). Manipulace s nimi je možná strojně a nebo ručně, tyto kleště jsou velice všestranné a jsou určené pro profesionální použití. 

Manipulační kleště na skruže

Manipulační kleště na skruže jsou vybaveny třemi svěrkami a řetězy s okem na hák. Svěrky a manipulační kleště na skruže jsou prodávané v různých velikostech a o různých nosnostech (1000, 1500, 2500 a nebo 3000 kg). Jejich předností je malá hmotnost a velmi jednoduché použití, ovšem vždy ve trojici. Kromě betonových skruží jimi lze zvedat též betonové nádrže, jímky, apod. Nosnosti a velikosti zařízení vždy odpovídá uchopení.

Kleště na balvany a kameny

Kleště na balvany a kameny mají nosnost 200 kg. Tyto robustní ocelové kleště jsou určené pro manipulaci a přepravu kamenů, balvanů a kamenných bloků. Manipulace s nimi je ruční a nebo strojová pomocí ocelových ok. Uchopení mají 0 až 600 mm, hmotnost 20 kg a výšku 500 mm.

Kleště na PREFA výrobky

Manipulační kleště na prefabrikáty jsou určené k manipulaci a přepravě betonových bloků a jiných velkých prvků – například schodišť, panelů apod. Umožňují snadnou strojní manipulaci s těžkými břemeny. Tyto kleště jsou teleskopické a lze je přizpůsobit na různou šířku uchopení, čímž získají všestranné využití. Nabízí nosnost 900 kg a 1500 kg. 

DEHA závěsy

Jde o zdviháky - závěsy pro kotvu s kulovou hlavou vyrobené z pevnostní oceli a určené k manipulaci a přepravě různých typů a druhů prefa prvků. Lze jimi manipulovat se skružemi, šachtovými dny, železobetonovými nosníky, vazníky, schodišti, atd. Vlnová kotva je zalita ve výrobku a závěs je třeba zaháknout do její hlavy. DEHA závěsy nabízí nosnost 1300 kg, 2500 kg a 5000 kg.