Sdílet
 

Jak připravit výzdobu na dušičky

Datum vydání: 31.10.2012 | autor:

Položit v době Dušiček věnec na místo odpočinku našich blízkých je určitá společenská povinnost a také dobrá příležitost na chvilku klidného zamyšlení a vzpomínání. Základ věnečku může tvořit slaměný korpus, keramika, polystyren, nebo proutí. Velmi vděčnou rostlinou pro výrobu nejrůznějších přírodních dekorací včetně těch smutečních je mahon. Jeho listy mají neobvyklý tvar a sytě tmavězelenou barvu, kterou si podrží velmi dlouho. Z dalších stálezelených keřů se nabízí buxus či bobkovišeň. Tvůrci dekorací používají i dlouhé šlahouhy popínavého břečťanu.

Podzim je štědrý na barvy, dekorační materiál, ale i plody Podzim je štědrý na barvy, dekorační materiál, ale i plody
Podzim je štědrý na barvy, dekorační materiál, ale i plody
Typická dušičková smuteční aranž Typická dušičková smuteční aranž
Typická dušičková smuteční aranž
U těch, kdo dávají přednost jehličnanům třeba pro jejich krásnou vůni, je žádané jedlové chvojí. Dlouho neopadá a s nepichlavými plochými větvičkami se při aranžování ozdob dobře pracuje. Co se ale týká barevnosti, velmi hezky vypadá také stříbrný smrk. Další snadno dostupný materiál jsou větvičky thújí.

Podzim je štědrý

Na dozdobení základu z výše uvedených rostlin využijeme nejrůznější přírodniny. Naštěstí je podzim období velmi bohaté na plody všech tvarů a barev. Fantazie výrobců dušičkových dekorací není tedy ničím svazována. Mohou použít makovice, žaludy, kaštany, bukvice, jeřabiny, šípky, šišky, mech, lišejník, zajímavě zbarvené listy a bobule, nebo slaměnky. Ze živých květin pak samozřejmě v největší míře chryzantémy. Nejenže jsou v tomto období snadno dostupné, ale pěstují se dnes v tolika různých kultivarech, že si mezi nimi vybere každý. Jejich květy mají nepřebernou škálu barev a velká variabilita je i v jejich velikosti. Další proti zimě odolnou květinkou je maceška. A jiné druhy používají aranžéři ve formě sušin.

Jako i u jiných věnců, i u těch dušičkových se hodí použít stuhy. Měly by být skromnější a decentnější, například ze síťovaných materiálů.
Vzpomínáme na své blízké, zapálení svíčky symbolizuje duši, lásku, vzpomínku, ... Vzpomínáme na své blízké, zapálení svíčky symbolizuje duši, lásku, vzpomínku, ...
Vzpomínáme na své blízké, zapálení svíčky symbolizuje duši, lásku, vzpomínku, ...
Nejjednodušší možné řešení - věnec z proutí a několik barevných listů Nejjednodušší možné řešení - věnec z proutí a několik barevných listů
Nejjednodušší možné řešení - věnec z proutí a několik barevných listů
Mnohem pestřejší suchý věnec, ovšem s plody Mnohem pestřejší suchý věnec, ovšem s plody
Mnohem pestřejší suchý věnec, ovšem s plody

Nebojte se střízlivé originality

Malý smuteční věnec je typickou ozdobou spojenou v našich myslích se svátkem zesnulých. Vkusná dekorace může mít ale stejně tak dobře podobu žardinky, smuteční kytice, křížku, svícnu či nápaditého, ale střízlivého aranžmá v keramické misce či proutěném košíčku. Základní tvar mu opět dodá proutí a větvičky. Je-li pro vás důležitá hlavně trvanlivost, vyberte si dekoraci vypichovanou. Její základ je aranžovací hmota, kterou musíte udržovat ve vlhkém stavu opatrným zaléváním.

Plamínek k dušičkám patří

Pokud má být součástí vámi zvolené ozdoby také svíčka, zajímejte se o to, jak pečlivě je upevněna. Kromě estetického dojmu dbejte určitě také na bezpečnost. Pokud nebude plamínek hořet uvnitř nádobky, měl by být vyvýšený v dostatečné vzdálenosti od suchých a snadno hořlavých přírodnin, které jsou součástí dekorace. Bezpečné jsou jen svíčky podložené alespoň v místě upevnění knotu plíškem. Na něm plamen prostě zhasne a nehrozí propálení do spodní vrstvy materiálu pod svíčkou.
Hřbitovy žijí o dušičkách i v noci - světlem a aranžovanou krásou v kontrastu s opracovaným přírodním kamenem a tradičními náboženskými symboly Hřbitovy žijí o dušičkách i v noci - světlem a aranžovanou krásou v kontrastu s opracovaným přírodním kamenem a tradičními náboženskými symboly
Hřbitovy žijí o dušičkách i v noci - světlem a aranžovanou krásou v kontrastu s opracovaným přírodním kamenem a tradičními náboženskými symboly
Převažují chryzantémy Převažují chryzantémy
Převažují chryzantémy
Z nepřeberného množství barev chryzantém si vybere každý Z nepřeberného množství barev chryzantém si vybere každý
Z nepřeberného množství barev chryzantém si vybere každý
Decentní dekorace Decentní dekorace
Decentní dekorace

Dekorace by měla působit vkusně a přirozeně

Plochy vedle náhrobků bývají vysypané drobnými kamínky. Do nich se velmi snadno umístí jakákoli dekorace. Zakomponuje se tak, že celek vypadá přirozeně. Výhodou je, že je snadno nevyvrátí vítr. Hroby s rovnou kamennou plochou vypadají klasicky a velmi důstojně, ale obzvláště leštěný kámen se může poškrábat. Myslete na to, pokládáte-li na takové místo dekorace, ze kterých vystupují ostré hrany nebo aranžovací dráty. Je-li součástí hrnková květina, zalévejte opatrně, aby na ušlechtilém kameni nezůstaly nevzhledné skvrny. Přírodní kámen náhrobků je velmi drahý materiál.

Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
Zde převládají pestré barvy Zde převládají pestré barvy
Zde převládají pestré barvy
A zde také, ale proč ne A zde také, ale proč ne
A zde také, ale proč ne
Podzimní aranžmá, to však nejsou jen dušičky Podzimní aranžmá, to však nejsou jen dušičky
Podzimní aranžmá, to však nejsou jen dušičky
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel
Diskuze na téma "Jak připravit výzdobu na dušičky"

Buďte první a napište komentář k  "Jak připravit výzdobu na dušičky"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE