Sdílet
 

Jak zpevnit plochy kolem domu?

Datum vydání: 20.05.2008 | autor:
Jednu z nejnamáhavějších ploch, která je součástí komplexu domu, tvoří příjezdová cesta. Jak pro cestu vybrat kvalitní materiál a ještě ušetřit nějakou tu korunu? Jaké materiály se hodí pro nejnáročnější podmínky a jaké naopak třeba pro zahradní cestičky a jiné zpevněné plochy? Společná všem by měla být odolnost a zajišťování bezpečného pohybu. Nabídka materiálů je ale poměrně široká. Pojďme si představit některé estetické varianty i kvalitní klasiku.
Foto DIS Praha, s.r.o.
Foto DIS Praha, s.r.o.
Příjezdovou cestu využíváme snad téměř každý den. Na tom, jak dlouho nám cesta bude sloužit se podílí nejen správná údržba a pevný, stabilní podklad, ale i zvolený materiál. Ten bychom měli sladit se současný vzhledem domu.

Volba materiálu

V první řadě je rozhodující naše představa, k čemu všemu bude cesta sloužit. Jinou pevnost materiálu bude třeba pro cestu, která odolá zátěži v podobě těžké techniky a nákladních aut - naopak úplně jinak budeme volit, pokud naše cesta má mít nějaké speciální tvary, vlnky a záhyby. Limitující může být kromě ceny i dostupnost materiálu.

Materiály

Pro cesty a zpevněné plochy se poslední dobou používá poměrně rozmanitá škála materiálů – od dřevěných špalíků až po klasický beton. Jenže není dřevo jako dřevo a není beton jako beton. V případě klasického betonu doporučujeme nepodceňovat poměry jednotlivých složek. Beton totiž bude sloužit jako namáhaný podklad – takže nesprávná konzistence může ve výsledku způsobit např. nežádoucí praskliny a postupné drolení cesty. Pokud si s alchymií míchání betonu nejsme jistí, obrátíme se raději na odborníky. Určitě to vyjde levněji než dodatečné záplatování trhlin a další řešení. Co se týče ceny, je beton vynikající zárukou odolnosti za málo peněz. Nicméně i z estetického hlediska nám má beton co nabídnout: díky možnosti probarvení betonu máme na výběr z několika barevných variant.
Foto DIS Praha, s.r.o.
Foto DIS Praha, s.r.o.
Zmiňované použití dřeva se nejeví jako nejideálnější varianta, ale cesta z tohoto přírodního materiálu má bezesporu své kouzlo – zejména v zahradách. Pokud se rozhodneme pro tuto variantu, měli bychom investovat především do kvalitní impregnace, která bude dřevo chránit i při kontaktu se zemí a s vlhkostí.
Kámen se stal nezbytnou součástí mnoha zahrad a zpevněných ploch – ať už ve formě desek nebo přímo jako kostky, díky kterým můžeme disponovat i zajímavým tvarem cesty. Pevnost i vzhled závisí na zvoleném druhu horniny. Zvolíme-li tuto velice dekorativní přírodní variantu, musíme počítat i s vyšší cenou (přírodní kámen je v oblasti povrchů považován za materiál nejdražší).
Pokud preferujeme vzhled kamene, nabízí se nám i levnější varianta – betonové dlažební kostky s povrchovou úpravou.
Dlažba - kromě mnoha nesporných výhod v podobě odolnosti a atraktivního vzhledu se může pyšnit ještě jednou vlastností: pokud ji použijeme pro zahradní cesty a chodníčky, není problém jejich eventuální přemístění.

Rozměry

Rozměry cesty se podílí na ceně cesty. Proto by cesta neměla být zbytečně široká. Samozřejmě rozměry ovlivní i náročnost terénu a poloha cesty – ideální je samozřejmě rovný terén, ale specializovaná firma si poradí prakticky s jakoukoliv dispozicí.
DIS Praha, s.r.o.

DIS Praha, s.r.o.

Dudkova 135,
Tel: 286 920 990
Web: http://www.dispraha.cz
E-mail: dispraha@dispraha.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

DIS Praha, s.r.o.

Praha-Letňany, Dudkova 135,
Tel: 286 920 990
Mobil: 602 207 393
Web: http://www.dispraha.cz
E-mail: dispraha@dispraha.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak pečovat o chodníky a terasy?Jak pečovat o chodníky a terasy?

  K bydlení neodmyslitelně patří i zahrada, ve které nesmí chybět chodník a také nějaké to místo na posezení a relaxaci jako je terasa. Péče, kterou jim věnujete, se vám zajisté vyplatí. V případě výstavby a péče o chodník…

 • Cestou kolem domuCestou kolem domu

  Nemáte-li o podobě cesty úplně jasno, raději se obraťte na zahradního architekta. Ten vám poradí s realizací, s výběrem dlažeb nebo vám předloží kompletní návrh. Než začnete s realizací cesty, je nutné si trasu cesty…

 • Jak na podzim uklidit zahraduJak na podzim uklidit zahradu

  Každý podzim nastává to samé, je třeba uklidit a zazimovat zahradu. Ovšem ne všechen odpad musíme nutně vyhodit, ale můžeme jej naopak zhodnotit.

Diskuze na téma "Jak zpevnit plochy kolem domu?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak zpevnit plochy kolem domu?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE