Velikonoce (Zdroj: Shutterstock)

Na Velikonoce se s různými zvyky a tradicemi každý rok doslova roztrhne pytel, je jich mnohem více než o Vánocích. Asi to bude tím, že Vánoce sice křesťané slaví jako narození Ježíška, ovšem právě Velikonoce symbolizují velké finále! Udání za mrzký peníz, zatčení, křížová cesta, ukřižování, smrt, vzkříšení (zmrtvýchvstání) a nanebevzetí. Navíc jsou spojené se spoustou pohanských zvyků souvisejících s oslavou jara a plodnosti, které vlastně pokračují až do noci z posledního dubna na první máj. 1. května si pak dáme pac a pusu pod rozkvetlou třešní. Jsou přitom zvyky, které tak nějak známe všichni, i když je už neprovozujeme, ale i zvyky většině lidí utajené. Třeba omývání nohou. Jakože bychom si je jinak nemyli?

Pomlázka, pečení velikonočního beránka, mazance a velikonoční sekané, barvení kraslic, šlehání pomlázkou, polévání vodou a časté chození do kostela. Tak lze zjednodušeně popsat velikonoční zvyky. Jenomže ono je toho i u nás mnohem více. Například ze západu se k nám prodral velikonoční zajíček, nebo králíček, chcete-li. Na dveře umisťujeme místo podzimních a pak vánočních velikonoční věnce, květy se to již v zahradách a bytech jenom hemží, takže si na vánoční barborky ani nevzpomenete. Ale proč odlétají zvony do Říma a děti dělají hluk? Proč se zapalují ohně? A proč jsou velikonoční dny pojmenované podle barev?

Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia, novinky.cz

Kvíz: Velikonoční tradice a zvyky, o kterých toho možná mnoho nevíte

Mnohé velikonoční zvyky zná většina z nás, ale některé jsou větší části populace zcela utajeny. Třeba už jen proto, že preferují pohanské lidové zvyky, ale příliš toho již neví o zvycích křesťanských, které provozuje církev a pravověrní křesťané. Ona vlastně církev kdysi pohanské zvyky jaksi blahosklonně tolerovala. Přihlížela jim a nezakazovala je. Inu asi proto, aby nenastaly rebelie. Začněme barevnými velikonocemi nikoli ve smyslu barvení vajíček, ale pojmenování dnů podle barev.

Foto: Shutterstock
Ve volbě barev, které pojmenovávají velikonoční dny, tedy dny pašijového velikonočního týdne, neexistuje související logika. Ano, lze říci, že každá barva symbolizuje něco jiného, ale nějaké velké souvislosti mezi tím nehledejte. Proč se říká MODRÉ PONDĚLÍ?
Kvůli údajně modrým očím Ježíše
Protože v pondělí byla ještě jasná obloha a nikdo netušil, co se stane, že Ježíš bude ukřižován
Kostely i kněží se tento den tradičně zdobí modrou nebo fialovou barvou
1/15