Někdy nemá rozhledna daleko od mysliveckého posedu. Tato se jmenuje Kobylí (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 5 fotek

Že jsou televizní věže někdy zároveň rozhlednami, to se ví. Například asi nejikoničtější věž na Žižkově, po které již tradičně šplhají batolata výtvarníka Černého, je opravdu zároveň i rozhlednou. Stejně tak věž na Ještědu a Pradědu. Ovšem naše krajina je doslova protkána rozhlednami, které žádnou jinou funkci neměly a nemají. Rozhlížet se, vyšlápnout si po schodech na vyhlídku. Rozhledny jsou všude, na kdejakém vyšším kopci a nižší hoře. Již více jak před sto padesáti lety si u nás lidé oblíbili lezení do kopců, načež vylezli ještě výš – na rozhlednu. A rozhlédli se po krajině.

Vlastně jsou na našem území rozhledny na každém druhém rohu, u kdejakého pole, na okraji kdejakého lesa a obory, u rybníků, blat a cest. Myslivecké posedy totiž vlastně nejsou ničím jiným než rozhlednami určenými k pozorování, fotografování a případně i lovu zvěře. Mysliveckých rozhleden je vlastně mnohonásobně více než těch turistických. Řádově. A dostupné jsou také každému, pokud nahoře zrovna netrůní myslivci a pokud se posed nerozpadá. Stačí vylézt nahoru a rozhlédnout se.

Myslivecký posed (Zdroj: Shutterstock)
Myslivecký posed (Zdroj: Shutterstock)
Rozhledna na jihu Moravy, které se říká Stezka nad vinohrady (Zdroj: Shutterstock)
Rozhledna na jihu Moravy, které se říká Stezka nad vinohrady (Zdroj: Shutterstock)
Křížová hora (Zdroj: Shutterstock)
Křížová hora (Zdroj: Shutterstock)
Výhled z rozhledny na hustopečské mandloňové sady (Zdroj: Shutterstock)
Výhled z rozhledny na hustopečské mandloňové sady (Zdroj: Shutterstock)

Dokonce jsou i rozhledny, kde je možné za pěkného počasí přespat ve spacáku. A zážitek je to neopakovatelný. Jste o kousek blíže hvězdám a přitom hodně daleko od světelného smogu. Pohled na jasnou noční oblohu pak doslova bere dech. Jako by neexistovala civilizace. Rozhledny v naší krajině však také kopírují dobové a krajové architektonické styly.

U současných, moderních rozhleden, převažuje především jednoduchost a funkce, rozhledna však může být také kamenná, zděná, starobylá dřevěná, může mít tvar šachové figurky, může jít o ocelovou konstrukci a mohla dříve fungovat jako strážní věž. Pojďte si vyzkoušet, nakolik jste vlastně zkušenými borci, kteří již zdolali spousty českých a moravských rozhleden. A někdy vlastně původně třeba německých, v pohraničí.

Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, rozhlednovymrajem.cz

Kvíz: Poznáte ikonické turistické rozhledny v naší krajině?

Léto je čas dovolených, turistiky, výšlapů a samozřejmě rozhleden. Poznáte vybrané z turistických vertikálních skvostů?

Foto: Shutterstock
Původně vlastně ani nešlo o rozhlednu, o to je ale dnes slavnější a vyhledávanější. Tato věž bývalého kostela svatého Wolfganga byla v roce 1845 dostavěna do výšky 45 metrů a stojí na pomezí Klatovska a Domažlicka v nadmořské výšce 584 m n.m. Tyčí se nad Chudenicemi a arboretem Americká zahrada. Jak se dnes rozhledně říká?
Bolfánek
Básník
Chodská
1/12