Moderní fasáda z materiálů Lindab Zobrazit fotky zobrazit 12 fotek

Liberecký rodinný dům se pyšní moderní fasádou zhotovenou z předlakovaných plechů Lindab. Návrh zavěšení, zpracování kazet a následné provedení je dílem firmy JASTER, rovněž z Liberce. Po konzultaci se společností Lindab byl jako surovina vybrán plech 0,6 mm s povrchovou úpravou HB polyester. Tento povrch je špičkou sortimentu s nejvyšší životností a odolností vůči UV záření. 

Náročné dílenské zpracování prvků jde ruku v ruce s životností materiálu. Jednotlivé kazety jsou přesně vyrobeny a osazeny na vodící lišty. Kazety jsou vzájemně zasunuty na drážku a tvoří tak kompaktní celek. Fasáda je prosta veškerého vnějšího kotvení. Povrch není ničím rušen. Současně tloušťka plechu 0,6 mm zajišťuje dostatečnou tuhost a odolnost vůči vlnění při zahřívání plochy sluncem. 
Příznivé jsou také hodnoty teplotní roztažnosti, poněvadž plech Lindab je ocelový. Surovina byla dodána ve svitku, čímž se oproti tabulovému plechu omezil prostřih na minimální míru. Nespornou výhodou tohoto systému je flexibilita, které se společnosti JASTER podařilo dosáhnout. Velikost kazet je variabilní a při výrobě byla zvolena taková velikost, která odpovídala rozměrům konstrukce.

Nezanedbatelným hlediskem je také cena – v porovnání s podobnými systémy byla velice příznivá i při použití vyšší třídy materiálu. Fasáda rodinného domu je příkladem neobvyklé realizace na zakázku s perfektním zpracováním a přijatelnou cenou. Majitel se tak může řadu let těšit z ryze originálního stavebního prvku.

Ocelová elegance 

Základní surovinou pro unikátní fasádu rodinného domu v Liberci je speciální žárově pozinkovaný svitkový ocelový plech s označením Lindab PLX o šíři 670 mm, který se běžně používá jako tradiční falcová krytina všeobecně známá pod názvem Lindab Seamline. Jde o zcela unikátní materiál vyznačující se vysokou životností, stálobarevností a vynikající zpracovatelností. 
Použitá jemnozrnná ocel je dobře tvárná, přestože tloušťka plechu je 0,6 mm. Lze jej ohýbat a překládat, kopíruje všechny tvary a úhly střešních rovin i svislých stěn. Architektům tak dává absolutní volnost nejen ve využití, ale dokonce i ve volbě barevného ladění. Lindab Seamline nabízí výběr z 15 barev a  životnost nejméně 50 let bez nutnosti natírání nebo jiné zvláštní údržby. Výrobce poskytuje záruku 30 let.

Lindab Seamline ve zkratce

Možnosti použití svitkového plechu jsou neomezené. Plechy Lindab Seamline (PLX) se používají jako léty prověřený způsob zastřešení, vhodný zejména do horských oblastí a do míst se ztíženými povětrnostními podmínkami (např. exponované fasády, návětrné střešní plochy). Lze ho použít i v agresivním prostředí velkoměsta nebo hor.

  • vysoce tvárný plech 
  • krytina vhodná pro historické i moderní budovy 
  • bezúdržbová 
  • s dlouhou životností 
  • v široké škále barev 

Více informací na www.lindabstrechy.cz nebo www.lindab.cz.

Technické údaje 

Základní surovina: pozinkovaný svitkový měkký plech tl. 0,6mm + tl . povrchových úprav
Míra pozinkování: 350 g/m2
Šíře svitku: 670 (výsledný modul krytiny 600mm)
Mez kluzu: 180 N/mm2
Hmotnost: 4,71 kg/m2
Maximální délka svitku: 79 m 

Povrchová úprava lícové strany (barva dle nabídky): 

  1. Pozinkovaná vrstva 350g/m2 (oboustranně). 
  2. Pasivační chemická úprava plechu, bez rozměru (příprava na nanášení organických vrstev). 
  3. Dvouvrstvý organický polyesterový lak „HB Polyester 50" o celkové tloušťce 50 mikrometrů s příměsí polyamidových zrn pro ztužení vrstvy. 

Povrchová úprava rubové strany (barva modrozelená): 

  1. Pozinkovaná vrstva 350g/m2 (oboustranně). 
  2. Epoxidový lak 10µm.