Sdílet
 
Fasády, úpravy stěn

Orientujete se ve strukturálních omítkách?

Datum vydání: 28.07.2009 | autor:
Aby bylo možné se v nabídce zorientovat, máme pro vás několik rad a tipů, které by vám měly pomoci v orientaci. Hitem posledních let se při úpravách fasád rodinných domů, ale i dalších objektů občanské či průmyslové výstavby, staly takzvané strukturální omítky. Tyto omítky se ve většině případů nanášejí jako povrchové vrstvy vnějších kontaktních zateplovacích systémů, lze je však použít také pro úpravu fasád bez předchozího zateplení či je dokonce aplikovat v interiérech.
.
.
Foto: Cemix, Zatíraná struktura
Foto: Cemix, Zatíraná struktura
Typy strukturálních omítek

O strukturálních omítkách toho už bylo napsáno mnoho, proto jen pro připomenutí. Jsou to omítky dodávané většinou v takzvaném pastovitém stavu v kbelících, kde jsou již přichystány k přímému použití. Omítka po nanesení vytvoří díky kamínkům ve zvolené zrnitosti zatíranou nebo rýhovanou strukturu. Právě proto jsou tyto omítky nazývané STRUKTURÁLNÍ.

Někdy je možné se setkat také s názvem šlechtěné omítky. To proto, že obsahují další zušlechťující přísady vylepšující vlastnosti omítek. Konkrétně jejich pružnost, paropropustnost, vodoodpudivost, odolnost proti povětrnostním vlivům, odolnost proti biotickému napadení a podobně. Vlastnosti omítek jsou však dané zejména pojivem v nich obsaženým. Podle pojiva strukturální omítky rozdělujeme na akrylátové, silikátové a silikonové. Jako novinka na trhu se objevují také omítky silikonsilikátové.
Foto: Cemix, Rýhovaná struktura
Foto: Cemix, Rýhovaná struktura
Foto: Cemix, Mozaiková omítka
Foto: Cemix, Mozaiková omítka
Omítka Cemix akrylátová je vysoce vodoodpudivá, pružná, se schopností překlenout vlasové trhliny v podkladu. Omítka je omyvatelná a snadno udržovatelná. Její výhodou je vynikající barevná stálost a možnost probarvit ji do téměř neomezené barevné škály. Těchto vlastností je dosaženo díky akrylátovému pojivu.

Variantou akrylátové omítky je Cemix Mozaika určená na exponovaná místa, jako jsou třeba sokly, schodiště a jiná. Jedná se o  vysoce dekorativní a mechanicky odolnou omítku. Pro ještě lepší aplikační komfort jsou v omítce obsažené nanodisperze.

Omítka Cemix silikátová se díky pojivu obsahujícímu vodní sklo vyznačuje zejména výbornou paropropustností a samočistící schopností. Je určena zejména pro podklady, které musí volně dýchat.
Foto: Cemix, Silikonsilikátová omítka
Foto: Cemix, Silikonsilikátová omítka
Nejvíce užitných a funkčních vlastností má omítka Cemix silikonová, která kombinuje přednosti předchozích typů omítek. Omítka je paropropustná, s nízkou nasákavostí, vysokou odolností proti povětrnostním vlivům a schopností překrýt vlasové trhlinky v podkladu. Je velmi mikroporézní a používá se na všechny běžné minerální podklady.

Novinkou pro rok 2009 je omítka Cemix silikonsilikátová, jejíž velkou předností je poměr kvality a ceny. Kombinuje v sobě vlastnosti silikátové a silikonové omítky. Stejně jako u silikátové omítky je možné její použití jako povrchové vrstvy sanačních omítkových systémů. Omítka má také vysokou odolnost proti znečistění.
Foto: Cemix, Nanášení zatírané omítky
Foto: Cemix, Nanášení zatírané omítky
Akrylátová a silikonová omítka jsou dodávány také se zimní úpravou pod názvem COOL. Ne všechny omítky se však hodí na každý podklad a vždy je lepší se o vhodnosti použití poradit s odborníkem. V neposlední řadě je možné kromě zrnitosti, struktury a pojivové báze omítek vybírat také jejich barvu. Omítky jsou nabízeny v nepřeberné škále barev a pro usnadnění výběru je možné provést vizualizaci fasády. Čili zrealizovat návrh barevného řešení buď na typovém objektu, nebo dokonce na vašem domě na základě doručené digitální fotografie.

Nanášení omítek

Na stavebním trhu se pohybuje řada firem zabývajících se fasádními pracemi. Jak už to ale v takových případech bývá, liší se jejich kvalita. Strukturální omítka vypadá po nanesení zkušenou rukou velmi pěkně a dá objektu slušivý kabát. Naopak na omítce nanesené rukou neumělou jsou ihned viditelné všechny vady a spokojenost s odvedenou prací nebude valná. Dovolujeme si proto připojit několik rad a tipů, jak tyto omítky nanášet. Za prvé je nutné mít dobře očištěný a připravený podklad. Omítka se nanáší pouze v tloušťce o velikosti zrna a každá nerovnost podkladu by na fasádě byla viditelná.

Proto je nutné podklad řádně srovnat nejlépe stěrkovací hmotou a následně napenetrovat speciálním penetračním nátěrem, který sjednotí savost podkladu a ulehčí nanášení a strukturování omítky. Vynechání penetrace je chybou.

Omítku promícháme v kbelíku a na stěnu ji nanášíme nerezovým hladítkem.
Foto: Cemix, Vytváření rýhované struktury
Foto: Cemix, Vytváření rýhované struktury
Nanášení je nutné provést v jednom pracovním kroku na barevně ucelené části stěny, od nároží po nároží a od střechy až po sokl. Napojování omítky je možné provádět pouze systémem ´mokrá do mokré´.

Napojení do zaschlé omítky bude v ploše viditelné. Nanášení provádíme za teplot od +5 do +25 oC. Nižší i vyšší teploty zásadně ovlivňují zpracovatelnost omítky.

Omítku nenanášíme na přímo osluněné a zahřáté plochy, ani ji nenanášíme za silného větru, či před očekávaným deštěm. Ten by mohl z nezatvrdlé omítky vymýt zrna kameniva či dokonce barevné pigmenty.

Strukturování omítek

Po mírném zavadnutí omítky provádíme její strukturování plastovým hladítkem či hladítkem z tvrzeného polystyrenu.
Foto: Cemix, Vytváření zatírané struktury
Foto: Cemix, Vytváření zatírané struktury
Foto: Cemix, Akrylátová zatíraná omítka
Foto: Cemix, Akrylátová zatíraná omítka
Mezi nanesením a strukturováním nesmí být dlouhá prodleva, aby omítka nezaschla a bylo ji vůbec možné upravit. Zatíraná a rýhovaná struktura se provádějí odlišným způsobem. Rýhovanou omítku nelze zatočit, stejně tak, jako nelze zatíranou omítku vyrýhovat. Proto pozor na výběr omítky. Důležitý je také jednotný rukopis strukturování, což je důležité zejména u rýhované struktury. Sehraná parta fasádníků dokáže fasádu vyrýhovat rýhami stejné velikosti, ale u party bez potřebných zkušeností bude každá rýha vypadat jinak.

To jsou jen základní rady pro zdárné provedení fasády ze strukturálních omítek. I tady platí, že žádný učený z nebe nespadl a není ostudou kontaktovat výrobce a nechat si poradit tak, aby výsledek byl co možná nejdokonalejší.
LB Cemix, s.r.o.

LB Cemix, s.r.o.

Borovany, Tovární 36, 373 12
Tel: 387 925 275
Web: http://www.cemix.cz
E-mail: info@cemix.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

LB Cemix, s.r.o.

Borovany, Tovární 36, 373 12
Tel: 387 925 275
Web: http://www.cemix.cz
E-mail: info@cemix.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel

  Další články

 • Sokl domuSokl domu

  S pojmem sokl se setkáme u sochařských uměleckých děl (je vlastně jejich podstavcem), nábytku, který nemá nohy a sokl je právě jeho styčnou plochou s podlahou a samozřejmě u staveb domů samotných. Sokl je ve stavebnictví částí…

 • FasádaFasáda

  Fasáda nám na první pohled prozradí mnohé jak o architektovi, který dům navrhoval, tak majiteli objektu. Navíc může fasáda poukázat i na vnitřní členění domu. Pro finální úpravy povrchů vnějších stěn domů se používají…

 • Nejen barva dělá novou fasáduNejen barva dělá novou fasádu

  Fasádní systém JUBIZOL – nejen druh, barva a struktura omítky dělá novou fasádu.

Diskuze na téma "Orientujete se ve strukturálních omítkách?"

Buďte první a napište komentář k  "Orientujete se ve strukturálních omítkách?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE