Osahejte si pasivní domy Zobrazit fotky zobrazit 49 fotek

Není nad to, když si svůj budoucí dům, i když bude vypadat i o dost jinak, pořádně prohlédnete, osaháte a získáte konkrétní informace o bydlení v něm od jeho majitele. Prohlédněte si a vyzkoušejte na vlastní kůži 6 vybraných pasivních domů, které postavil certifikovaný partner NOVATOP – společnost 3AE. 2 pasivní domy v Rožmitálu pod Třemšínem (bungalov a dvoupodlažní dům) budou otevřeny pouze 12.11. od 9:30 do 18:00, stejně jako pasivní dům ve Stříbrné Lhotě, pasivní dům v Černošicích u Prahy od 13:00 do 17:00, pasivní dům v Hradištku od 12:00 do 16:00 a otevřen bude také rozestavěný pasivní dům pod Radobýlem (Žalhostice). 

Dvoupodlažní pasivní dům v Rožmitálu pod Třemšínem

Tento dvoupodlažní pasivní dům se nachází ve středních Čechách, na okraji obce Rožmitál pod Třemšínem. Je zasazen do nádherné krajiny, obklopen přírodou a právě na ni jeho architektura citlivě reaguje. Koncipován je jako pasivní dřevostavba z konstrukčního systému NOVATOP. Stavba je postavena na bývalé louce v blízkosti pole, na samém okraji obce, téměř až na samotě. Dům je umístěn při severní hranici pozemku a otevřen směrem k jihu, do zahrady, což dodává vnitřnímu prostoru domu patřičnou intimitu a umožňuje v zimních měsících využití nemalých tepelných zisků ze slunečního záření.

V prvním nadzemním podlaží se nachází při východní straně vstup, technické zázemí, šatna a vstupní hala. Zbytek podlaží tvoří otevřený prostor obývacího pokoje s jídelním koutem a kuchyní. Na tento prostor navazuje venkovní terasa, která je propojena se zahradou. Ve vstupní hale je umístěno schodiště vedoucí do druhého nadzemního podlaží. Ve druhém podlaží se nachází ložnice, dva pokoje, pracovna a koupelna s WC. Přístup do těchto místností je z chodby, která se nachází při severní straně domu. Materiály byly zvoleny tak, aby stavba harmonicky zapadla do okolní přírody. Fasádu tvoří dřevo sibiřského modřínu. Střecha je navržena jako pultová, zelená, se sklonem 5°.
 • Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
 • Realizace: 2011
 • Užitná plocha: 176,85 m2
 • Zastavěná plocha: 130 m2
 • Obestavěný prostor: 615 m3
 • Potřeba tepla k vytápění: 9,28 kWh/(m2a)

Pasivní bungalov v Rožmitálu pod Třemšínem

Tento přízemní rodinný dům (takzvaný bungalov) je určen pro čtyřčlennou rodinu. Má velice nízkou energetickou náročnost, jeho měrná roční potřeba tepla na vytápění je 19 kWh/m2, čímž dům splňuje požadavky na získání dotace ve výši 435 tisíc korun z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM. Při výstavbě byl použit konstrukční systém NOVATOP, který je v maximální možné míře ponechán jako pohledový, čímž interiéru dodává příjemné vnitřní klima a harmonické prostředí. Teplo domova zajišťuje tepelné čerpadlo a vzduchotechnická jednotka.

V jediném nadzemním podlaží domu se nachází při západní straně vstup, zádveří a technické zázemí se šatnou. Dále jsou zde dva pokoje a ložnice s vlastní šatnou. Prostor obývacího pokoje je spojen s jídelnou a kuchyňským koutem a zároveň je propojen se zahradou přes venkovní terasu. Fasádní obklad je zvolen ze sibiřského modřínu, který bude mít po čase šedostříbrnou barvu a nebude tak na sebe nikterak upozorňovat. Nenásilně tak zapadne do okolní krajiny. Střecha je valbová z falcované plechové krytiny. Přesahy střechy evokují ochranná křídla, která dávají pocit jistoty a bezpečí. Zejména na jižní straně jsou přesahy opravdu výrazné a to proto, aby zajišťovaly v letních měsících pohodu vnitřního prostředí a zabraňovaly přehřívání interiéru. Zároveň však v zimě umožňují slunci nahlédnout do interiéru. Pasivní solární zisky jsou zásadním principem pasivních domů.
 • Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
 • Realizace: 2014-2015
 • Užitná plocha: 110,44 m2
 • Zastavěná plocha: 149 m2
 • Potřeba tepla k vytápění: 19 kWh/m2rok
 • Z NZÚ získáno 435 tis. Kč

Dvoupodlažní pasivní dům ve Stříbrné Lhotě

Pasivní rodinný dům Kompakt má užitnou plochu do 100 m2. Tato menší dřevostavba byla postavena z vrstvených masivních dřevěných panelů. Dřevo představuje hlavní materiál jak co do konstrukčního řešení, tak do vnějšího vzhledu. Dřevo je také výrazně využito v interiéru. Přízemí nabízí slušné zádveří, otevřený prostor pro veliký jídelní stůl, sedací část a kuchyni s ostrůvkem, oddělené pracovní místo i možnost pro přespání návštěv. To vše se symetrickými návaznostmi na prvky v interiéru a s propojením s venkovní terasou.

Patro je možné rozdělit několika způsoby, ten základní je určen pro čtyřčlennou rodinu – veliká ložnice, dva dětské pokoje a koupelna včetně sprchového koutu. Obvykle nevyužité prostory pod hřebenem střechy skýtají dostatek místa pro umístění technického vybavení domu a pro uložení sezónních věcí. Logika konstrukční i dispoziční eliminuje při respektování zásad navrhování v systému Novatop nadbytečné výdaje na stavbu domu. Jeho tvar, velikost a pozice otvorů umožňují s přehledem splnit parametry pasivní stavby, samozřejmě za předpokladu perfektního provedení a odpovídajícího technického vybavení.
 • Autor: Ing. arch. Jakub Loučka
 • Cena: od 2 421 790,- bez DPH
 • Užitná plocha: 101 m2
 • Zastavěná plocha: 68 m2
 • Potřeba tepla k vytápění: 19 kWh/m2rok
Komentář Ing. arch. Jakuba Loučky: Dům ve Stříbrné Lhotě je první realizací typového domu Kompakt, který jsem navrhl pro platformu Novahome. Díky výjimečným klientům, kteří si vyžádali několik drobných změn, se podařilo koncept typového domu vyladit v dispozicích, v průběhu stavby pak zjištěné skutečnosti vedly k zpětným úpravám projektu v detailech i z hlediska technického vybavení. Dům je realizován v pasivním standardu, dřevěná okna mají povrchovou úpravu ve světle šedé lazuře, střecha a klempířské prvky jsou v barvě antracitu, fasáda je obložena modřínem. Tímto bych rád poděkoval majitelům domu za skvělou spolupráci, přeji dlouhé a spokojené užívání každého ze sta metrů čtverečních a věřím, že je hladký průběh stavby přesvědčil o tom, že Novahome byla správná volba. 

Dvoupodlažní pasivní dům v Černošicích

Tento pasivní dům je postaven na místě, kde stával zahradní domek a byl tedy navržen tak, aby bylo možné částečně využít stávajících základů, přičemž původní zahradní domek byl zbořen. Návrh domu citlivě reaguje na okolní krajinu. Veškeré materiály byly zvoleny tak, aby stavba zapadla do okolní přírody. Je zde použit dřevěný obklad ze sibiřského modřínu v přírodní barvě. Dřevěná červená okna dům rozjasňují a dávají mu jedinečný charakter a osobitost.

Dům je otevřen směrem k jihozápadu, do zahrady. Vnitřní prostor domu tak získává patřičnou intimitu a umožňuje v zimních měsících využít nemalých tepelných zisků ze slunečního záření. V letních měsících jsou tyto zisky eliminovány venkovním zastíněním. Dokonalé je propojení obývacího pokoje, jídelny a terasy, která obytný prostor rozšiřuje, se zahradou. Vzrostlé stromy poskytují v létě dostatečný stín a tedy ideální místo k odpočinku.

Dům je dvoupodlažní. V prvním nadzemním podlaží se nachází při východní straně vstup, technické zázemí s koupelnou, WC a zádveří. Zbývající část pak tvoří obývací pokoj a jídelna s kuchyní. Dominantou je velká knihovna a krb, který dodává energii akumulační nádrži. Ta je v létě zásobena energií fotovoltaické elektrárny, umístěné na střeše domu. V obývacím pokoji je umístěno i schodiště, které vede do druhého nadzemního podlaží. Tady se nachází dvě ložnice se samostatnou velkou šatnou a koupelnou s WC. Přístup do těchto místností je z chodby. Majitelům se podařilo skvěle barevně i typově propojit interiér s exteriérem, čímž si vytvořili domov, ve kterém se žije opravdu pohodově.
 • Užitná plocha: 106 m2
 • Zastavěná plocha: 80 m2
 • Obestavěný prostor: 281 m3
 • Potřeba tepla k vytápění: 15 kWh/m2rok
 • Střecha je pultová, s povlakovou střešní krytinou se sklonem 2%
 • Hlavním zdrojem centrálního vytápění zůstala jednotka teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla
 • Z NZÚ získáno 585 tis. Kč

Dvoupodlažní pasivní dům v Hradištku

Místo stavby se nachází jihovýchodně od Prahy, nedaleko soutoku Vltavy a Sázavy, v klidné části obce Hradištko pod Medníkem.

Velikost i dispozice domu vycházejí z potřeb běžné čtyřčlenné rodiny, kompaktnost řešení je důsledkem rozumně nastaveného rozpočtu. Do tvaru domu se promítly vlivy současné dřevěné architektury, potřeba minimalizace tepelných ztrát a touha přirozeně začlenit terasu do obytné plochy pro každé období, provázat s její pomocí vnitřní prostor domu se zahradou.

Velké stavební otvory, zasklené často bezrámově, umožňují úzký kontakt s okolím, sedací okno u jídelního stolu je centrem všeho dění. Velmi neotřele působí v kombinaci s modřínovou fasádou žluté okenní rámy.

Zdrojem tepla pro vytápění i ohřev teplé užitkové vody je tepelné čerpadlo vzduch - voda, doplněné o malá kamna o výkonu 2 kW. Vytápí se vzduchem, rekuperace a vytápění jsou umístěné v jedné krabici. Z té pak vede trubka do akumulační nádrže ohřívané čerpadlem, je připravena i patrona pro napojení fotovoltaiky.

Přízemí poskytuje dostatek volného prostoru pro společné trávení času i osobnější zákoutí pro nerušenou práci. V patře jsou dětské pokoje, ložnice se šatnou a koupelna, to vše bez hluchých, neužitečných míst. Prostor v podstřeší je otevřený, umožňuje uložení méně používaných věcí, případně může sloužit jako sezónní ateliér. Fasáda je tvořena modřínovými prkny. Realizace byla zahájena v lednu 2013.
 • Autor: Ing. arch. Jakub Loučka
 • Užitná plocha: 126 m2
 • Zastavěná plocha: 103 m2
 • Obestavěný prostor: 321 m3
 • Potřeba tepla k vytápění: 17 kWh/m2rok
 • Z NZÚ získáno 435 tis. Kč 

Rozestavěný pasivní slaměný dům v Žalhosticích pod Radobýlem

Dům je postaven nad zemí na vrtaných železobetonových pilotách (kvůli ploužení svahu jsou 4 m hluboko v zemi). Nosná konstrukce je z masivních dřevěných panelů, přičemž zateplení je realizováno slaměnými balíky kolem stěn, foukanou celulózou v podlaze a střeše.

Dům bude vytápěn solárními zisky a podlahovým topením v hlavní obytné místnosti. Teplo bude pak dále rozváděno větrací jednotkou s rekuperací. Akumulační nádrž s topnou vodou přihřívají FV panely (SS 240 V - patentovaná technologie), nádrží protéká ve spirále také TUV.

Dům má plochou ozeleněnou střechu a velká okna, je orientován přímo na jih, což je ideální pro pasivní standard. Případnému přehřívání v letních měsících brání přesah střechy a pergola nad přízemím.

Tato dřevostavba je ještě nedokončena, získala dotaci z programu Zelená úsporám, celkové stavební náklady činily 3 000 000 Kč.
 • Počet podlaží: 2
 • Bytové jednotky: 1
 • Podlahová plocha: 129,8 m2
 • Užitná plocha: 160,6 m2
 • Obestavěný prostor: 677,1 m3
Zdroj: www.novatop-system.cz

Autor fotografií: Martin Zeman