Sdílet
 

Výsadba ovocných dřevin

Datum vydání: 28.09.2009 | autor:
Na podzim, od října do listopadu, je ideální čas pro výsadbu ovocných dřevin. Mají ještě dostatek času alespoň částečně zakořenit, růst pak začnou mnohem dříve nežli při jarní výsadbě. Na podzim je možné vysadit všechny ovocné stromy kromě broskvoní, meruněk, mandloní a ořešáků, které jsou citlivé na mráz. Tyto dřeviny proto vysazujeme raději na jaře.
Výsadba stromu
Výsadba stromu
Výběr dřevin

Vyplatí se ovocné dřeviny vybírat pečlivě. Pokud zakládáme celý ovocný sad, je lepší nakupovat přímo v ovocných školkách. Každá sazenice by měla být opatřena visačkou s názvem odrůdy, podnoží a kvalitou. Vybíráme rovný, silný a hladký kmínek, u zákrsků vysoký zhruba 60 cm, u polokmenů cca 150 cm a čtvrtkmenů zhruba 100 cm.

Pro zahrady se určitě nehodí vysokokmeny od 180 do 200 cm. Vybírejte sazenice s jednoletou nebo dvouletou korunkou se středním výhonem, která má tři vedlejší výhony, u třešní a višní by měly být pouze dva postranní výhony.

Pro ovocné keře ale platí jiné pravidlo. Ostružiník a maliník by měl mít jeden dřevnatý výhon s dole živým vyvinutým pupenem. Angrešt a keříkový rybíz by měly mít až 1 m dlouhé výhony. Stromkové druhy vybíráme s kmínkem okolo 100 cm a s výhony v korunce 40 cm.

Kromě výhonů a kmínků je důležité sledovat i kořeny, které by měla mít každá sazenice dobře vyvinuté. Ujme se dobře jedině taková sazenice, která má silné hlavní kořeny s mnoha vlasovými kořínky.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), švestka
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), švestka
Ostružina
Ostružina
Základem pro správný růst je právě zdravý a bohatý kořenový systém, který je při výběru základním parametrem.

Výsadba

S výsadbou zakoupených sazenic příliš neotálíme. Před výsadbou kořenový systém ponoříme na několik hodin do kýble s vodou. Mezitím připravíme dostatečně velké jámy, pokud jsme je nestihli vykopat již s předstihem. Spolu se stromkem zasadíme do půdy i kůlek, který rostlinu ochrání před mechanickým poškozením za silných větrů na podzim a v zimě.

Výhony zkracujeme zásadně až na jaře. Pokud nejsou stromy zasazené za plotem, musíme je chránit před ohryzáním zvěří. Kmínky chráníme buď pletivem, speciálním chráničem z plastu, nebo jej vyrobíme z chvojí a slámy sami. Kmínky je také možné natřít přípravky odpuzujícími zvěř (např. Morsuvin), kterými je u nízkých druhů možné natřít i větve.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), rybíz
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), rybíz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Výsadba ovocných dřevin"

Buďte první a napište komentář k  "Výsadba ovocných dřevin"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE