Sdílet
 

Plastový plot nevyžaduje údržbu

Datum vydání: 16.03.2012 | autor:

Oplocení pozemku je u nás tradičním zvykem. Neoplocujeme sice pole a lesy, jak to často dělají v jiných zemích, na druhou stranu ale oplocujeme pozemky, na kterých stojí naše rodinné domy, chalupy, ale mnohdy i chaty a oplocujeme také zahrady v zahrádkářských koloniích. Investice do oplocení mohou být nemalé a náklady se ještě zvyšují při jeho údržbě. Existuje však bezúdržbový materiál s dlouhou životností? A co nabízí?

Realizace plastového plotu v Černé Realizace plastového plotu v Černé
Realizace plastového plotu v Černé
Realizace plastového plotu v Černé Realizace plastového plotu v Černé
Realizace plastového plotu v Černé

Bezúdržbové oplocení

Bezúdržbové jsou například gabiony plněné kamenivem, nehodí se ale všude a hlavně se nepoužívají jako oplocení, nýbrž k vyztužení stahů a jako protihlukové bariéry, navíc jsou velmi drahé. Bezúdržbové jsou také ploty z betonových vibrolisovaných tvarovek, jejich stavba je ale poměrně nákladná, je nutné začít základy založenými v nezámrzné hloubce (stejně jako při stavbě rodinného domu). Navíc lze bezúdržbovost zaručit pouze v případě, že bude betonové oplocení plné, bez prostoru pro plotovky. Nezdí se tedy pouze sloupky, ale celé stěny do potřebné výšky.

Ovšem až na jednu výjimku. Existuje materiál, kterému vystačí sloupky a po realizaci plotové výplně nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu a údržbu – plast. Známé je poplastované pletivo, které není třeba po napnutí nikdy natírat. Existuje však ještě jedno řešení – plastové plotové plaňky (plastové plotovky).

Plastové plotovky

Plastové plotovky lze použít jako plotové výplně do jakkoli konstruovaného plotu včetně vstupních bran a branek. Postavit však lze z tohoto materiálu třeba i pergolu, zábradlí venkovního schodiště a nebo zábradlí balkónu či lodžie. Plast se používá také při konstrukcích zahradních laviček a teras či altánů. Uplatnění tohoto materiálu je tedy široké. Je ale třeba rozlišovat výrobky z prvoplastu a z recyklátu. Jejich původ a vlastnosti se liší.
Plastové plotovky součástí vjezdové brány v Černé Plastové plotovky součástí vjezdové brány v Černé
Plastové plotovky součástí vjezdové brány v Černé
Vstupní branka z plastových plotovek v Kaplici Vstupní branka z plastových plotovek v Kaplici
Vstupní branka z plastových plotovek v Kaplici
Plastový plot v kaplici Plastový plot v kaplici
Plastový plot v kaplici
Plot u vchodu do domu v rakousku Plot u vchodu do domu v rakousku
Plot u vchodu do domu v rakousku
Plastový plot v Kaplici Plastový plot v Kaplici
Plastový plot v Kaplici

Rozdíly mezi plotovkami z prvoplastu (PVC) a recyklátu

Většina rozdílných vlastností hovoří pro plotovky z prvoplastu (PVC). Jsou až 3 krát lehčí, jsou velmi pevné díky svému materiálu – tvrzenému PVC (plotovky z recyklátu se při délce nad 125 cm ohýbají), životnost se uvádí v desítkách let (u recyklátu je sporná), odolnost vůči tlaku je srovnatelná se dřevem, působí opracovaným dojmem – jsou oblé, barevnost je stálá jako v případě kvalitních plastových oken, jsou naprosto bezúdržbové (recyklát je nutné po letech přetřít impregnací kvůli tvoření skvrn).

Tvarově jsou stálé (i při větších délkách), lze vytvořit i povrch v dřevodekoru (u recyklátu to nelze) a lze vytvořit čistě bílý odstín, který je velmi žádaný (u recyklátu to opět nelze).

Pro plotovky z recyklátu sice hovoří nižší cena, tu ale kombinzují výše uvedené nevýhody. V čem mají oba materiály shodné vlastnosti, je výborná odolnost vůči houbám, plísním a hmyzu, vodě a mrazu.

Duté plotovky s vnitřní výztuží je však nutné uzavírat krytkami, které se lepí lepidlem na PVC (tuba o objemu 150 ml vystačí na jednu větší zakázku). Pokud by se v dutinách nahromadila voda a zmrzla by, plotovky se poškodí. Pokud jsou ale opatřené krytkami, nemůže se to stát. Stejně tak plastové sloupky je nutné opatřit krytkami.
Plastové schodišťové zábradlí Plastové schodišťové zábradlí
Plastové schodišťové zábradlí
Plastové balkónové zábradlí Plastové balkónové zábradlí
Plastové balkónové zábradlí
Plastový plot v Kaplici Plastový plot v Kaplici
Plastový plot v Kaplici

Technické údaje o plastových plotovkách

Plastové plotovky se vyrábí z tvrzeného prvoplastu (PVC). Profily jsou duté a s vnitřní strukturou, zesílením, do kterého jsou šroubovány na nosné prvky. Krytky, které profily ukončují, mohou být rovné či oblé. Plotové pole lze provádět v rovném provedení, oblém a do sedla.

Základní nabídku plastových plotovek společnosti Alu.plast s.r.o. tvoří plaňky DPP 70 o šířce 70 a hloubce 22 mm a plaňky DPP 100 o šířce 100 a hloubce 30 mm, plastové sloupky, kryt sloupku KSP 110, krytky profilůkrycí a distanční lišty KDL 30. Výrobky jsou vyráběny ve standardní bílé barvě či odstínu zlatého dubu. Po dohodě je však možné vyrobit další odstíny. Součástí dodávky může být i profesionální montáž.

Materiál nehnije, nekoroduje, odolává mrazu, je barevně stálý a nevyžaduje žádnou údržbu. Profily můžeme snadno řezat, vrtat a jinak opracovávat běžnými nástroji na kov či dřevo. Po opracování není třeba profily povrchově upravovat. Pro montáž plastových plotovek jsou však důležité nekorodující spojovací prvky, rezivějící šroub by vypadal nevzhledně a vytvořil by se flek i na samotném plastu.

Další informace o plastových výrobcích najdete na www.alu.plast.czwww.oknakaplice.cz
Plaňka DPP 70 Plaňka DPP 70
Plaňka DPP 70
Plaňka DPP 100 Plaňka DPP 100
Plaňka DPP 100
Krycí a distanční lišta KDL 30 Krycí a distanční lišta KDL 30
Krycí a distanční lišta KDL 30
Kryt sloupku KSP 110 Kryt sloupku KSP 110
Kryt sloupku KSP 110
Alu.plast s.r.o.

Alu.plast s.r.o.

Kaplice, Kaplice, Samota 850, 38241
Tel: 380 311 002
Web: http://www.alu.plast.cz
E-mail: info@alu.plast.cz
Facebook: https://www.facebook.com/okna.dvere.aluplast/
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Alu.plast s.r.o.

Kaplice, Kaplice, Samota 850, 38241
Tel: 380 311 002
Tel: 603 537 239
Mobil: 603 544 049
Web: http://www.alu.plast.cz
E-mail: info@alu.plast.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 2 uživatelé
Diskuze na téma "Plastový plot nevyžaduje údržbu"

Buďte první a napište komentář k  "Plastový plot nevyžaduje údržbu"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE