Přírodní okrasná a koupací jezírka osvěží Zobrazit fotky zobrazit 14 fotek

Voda v zahradě je vždy oživením a osvěžením. S dnešními technologie už snadno zvládnete udržovat vodu čistou a okysličenou. V takové vodě se nebude dařit třeba larvám komárů. Ti totiž vyhledávají vodu stojatou. Neváhejte pořídit si na zahradu jezírko pro radost sobě a vítaným vodním živočichům, nebo dokonce jezírko, jehož jedna část dokáže nahradit bazén - ovšem bez chlóru či jiných chemikálií.

Ekologické a dekorativní jezírko

Do zahrady koncipované jako přírodní možná spíše upřednostníte jezírko, ve kterém se budou prohánět rybky a různí obojživelníci. Plavat v něm nebudete, takže hladina může být částečně pokrytá listy a květy nádherně barevných leknínů či stulíků.

Nejvíce vídáme fóliová jezírka. Běžně dostupná fólie je pro tento účel dostatečně silná a pevná, aby nepropustila vodu a neprotrhla se. Splňuje i parametry trvanlivosti, bezpečnosti i ekologické nezávadnosti. Kromě jiného to znamená, že se z ní nevyluhují žádné škodliviny. O něco pracnější je vybudování jezírka se stranami vyloženými přírodními kameny. No a pak jsou tu jezírka založená na nepropustném jílovém podloží, kde kamení není zapotřebí. A dále úplně přírodní jezírko v přirozené prohlubni.

Pamatujte, že čím více bude voda v jezírku či rybníčku v pohybu, tím lépe. Využijte čerpadlo a také různé kaskády a přepady. Ty navíc obohatí toto krásné zákoutí o příjemný zvukový vjem ze zurčení vody.

Pokud se chcete i koupat

Koupací jezírko nemusí být o nic méně okrasné, i když lekníny a ryby v něm mít nemůžeme. Musí jít o vodní plochu dost velkou, aby bylo možné ji rozdělit na dvě pokud možno podobně velké části. V jedné části jezírka jsou rostliny. Specialisté na technické dovybavení vodních nádrží vám poradí, jak optimalizovat pohyb vody mezi oběma částmi a jak se zbavit nečistot, které by kazily vodu.

Rostliny vám pomohou

Při nepravidelném tvaru je dobré využít okrajové části a různé ,,kapsy“ a laguny. Tato část je samozřejmě mělká. Tam pro nás rostliny, nejlépe různé druhy rákosu, zadarmo čistí vodu, která je pak znovu použitelná pro hygienické koupání. Rostliny totiž zlikvidují dusík, protože jim slouží jako výživa. Při jeho konzumaci jim pomáhá určitý druh bakterií, se kterým žijí v těsné symbióze. Tím připraví o "potravu“ vodní řasy, o které ve svém jezírku vůbec nestojíme. Kdyby se rostliny rozrostly příliš, prostě je trochu protrháte. A když se mezi mini zabydlí pár žab nebo vzácných čolků, není to vůbec na škodu. Spíš jde o ukazatel čistého životního prostředí a přirozeně fungujícího ekospolečenství.

Soukromé wellnes

V mělké části se voda hezky prohřívá. Pak samozřejmě zvyšuje teplotu v hlubší koupací části. Přesto od takových jezírek neočekáváme totéž jako od konvenčního chlorovaného bazénu. I když voda bude někdy třeba trochu studená, jde přece spíš o kouzlo pobytu ve skutečně přirozeném prostředí. Je fajn opláchnout se po perném dni v čisté přírodní vodě. A to s vědomím, že zbytečně nezatěžujeme chemikáliemi své tělo ani přírodu. Taková relaxace mezi stromy a květinami může být úplným balzámem na duši. Jezírko se může stát skutečnou perlou vaší zahrady, zvlášť když se vám povede i okolní úprava včetně různých zajímavě tvarovaných kamenů nebo soch. Dojem završí vhodně řešená přístupová cestička a okolní vegetace. Ta by měla vytvořit atmosféru soukromí a přitom nebránit přístupu slunce k vodní hladině. Ideální je nechat si vypracovat komplexní návrh.

Zdroj: www.zahrady-hajny.cz
Hajný Zahradnické práce Poslat poptávku