Přiveďte světlo plochou střechou

Stále hovoříme o střešních oknech, pouze s tím rozdílem, že jsou určena do plochých střech. Mohou být neotevíravá i otevíravá. Existuje však i jiné řešení – světlo přivedeme do interiéru světlovodem, kde se světlo láme pomocí systému zrcadel umístěných v tubusu a dostaneme je tak až do interiéru. Světlovod navíc může fungovat i v noci, lze do něj umístit nosič se žárovkou. Přes noc tak světlovod využijeme jako zdroj umělého světla, aniž bychom v místnosti museli montovat do stropu nějaké další svítidlo. Zůstaňme ale u střešních oken pro ploché střechy.

Proč střešní okna do plochých střech

Střešní okna do plochých střech jsou vhodná pro administrativní a komerční prostory, ale i rodinné domy s plochou střechou. Díky nim není třeba, aby ve vstupní hale, chodbě či předsíni svítilo po celý den drahé umělé osvětlení, stejně jako třeba v kancelářích přímo pod střechou s nízkým sklonem. Osvětlení chodby musí být dostatečné, protože z ní přecházíme do dalších místností a prudké změny intenzity světla neprospívají našim očím. 
Ušetřit ale určitě chceme i za osvětlení ostatních místností, alespoň pak v podlaží přímo pod plochou střechou. A řešení je snadné – střešní okna pro ploché střechy. Přirozené denní světlo zlepší naši náladu i celkovou psychickou kondici a pomáhá nám lépe se soustředit. Neušetříme tedy instalací střešních oken pouze za elektřinu.

Použití střešních oken do plochých střech není obvyklým řešením, dokonce ani mnozí řemeslníci nejsou s touto problematikou dostatečně seznámeni. Výrobce oken do plochých střech však nabízejí proškolení formou kurzů, ale také osobních návštěv (asistencí při montáži), případně nabízí tiskoviny s montážním postupem.

Okna otevíravá a neotevíravá

Střešní okna pro ploché střechy mohou být otevíravá i neotevíravá. Otevíravá okna jsou vybavena elektrickým dálkovým ovládáním a mohou mít i dešťový senzor, který okno zavírá automaticky, jakmile začne pršet. Dálkové ovládání může počítat i s řízeným větráním místnosti.
Otevíravá střešní okna pro ploché střechy lze otevřít až do výšky 150 mm. Některá střešní okna pro ploché střechy lze i přistínit elektricky ovládanou roletou.

Nejčastěji jsou tato okna prosklena izolačním dvojsklem s lepeným bezpečným sklem na vnitřní straně. A z vnější strany mohou být kryta vnější akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí, čirou nebo mléčnou, pro ochranu vůči vnějším vlivům. Kromě dobré tepelné izolace dobře izolují i zvuk. Tato okna můžeme instalovat do plochých střech o sklonech 0 až 15o. Vybrat si přitom můžeme z různých velikostí oken.

Montujeme střešní okna do plochých střech

Instalace střešních oken a oken do plochých střech, případně i světlovodů, bývá často spojena i s instalací systémů pro odvod kouře. Sklon 15o je dán požadavkem na dokonalou vodotěsnost. Proto se při jejich instalaci běžně přistupuje k zvýšení sklonu. Okna můžeme osadit vytvořením usazovacího rámu přímo na střeše, použitím zvedacího rámu nebo použitím speciálních lemů. Z interiérové strany je nakonec možné stavební otvor opatřit ozdobnými prstenci, pokud instalujeme střešní okna neotevíravá.

Usazovací rám
Usazovací rám je nejčastěji vyroben z fošen, s cílem dosáhnout minimálního sklonu střešního okna 15o. Zároveň zvyšujeme i úroveň spodní části okna – zvýšíme tak ochranu před sněhem a snáze napojíme krytinu ploché střechy (plech, PVC folie, bitumen, …). Ohled musíme brát i na požadavek zateplení z vnitřní strany okna, k šířce okna (světlosti) proto přidáváme 6 cm.
Zvedací rám
Jde o podobný způsob osazení jako v případě použití usazovacího rámu. Zvedací rám je vyroben z překližky, která je upravena pro odolnost vůči vodě. Rám se vyrábí přesně na velikost střešního okna. Instalce je proto mnohem rychlejší a snazší. Montáž zvedacího rámu je prováděna zároveň s montáží střešního okna. Jeho izolační vrstva plně postačuje, nepotřebujeme už proto dodatečnou tepelnou izolaci okna.

Speciální lemování
Díky tomuto lemování zvýšíme sklon střešního okna o 10o. Speciální lem je určen pro ploché střechy i střechy s mírným sklonem 5 až 15o. Montáž lemu je srovnatelná s běžnou montáží střešního okna do krytiny ploché. Odpadá však napojení střešní krytiny na usazovací rám. Montáž je tedy minimálně pracná a maximálně rychlá.