
Typická česká áčková chatka u kanadského jezera nemá chybu
O nesnadné rekonstrukci nedostupné chaty v Kanadě, která se pro svou další existenci a rozšíření inspirovala typicky českým chatařským prvkem? I takové příběhy píše světová architektura.
O nesnadné rekonstrukci nedostupné chaty v Kanadě, která se pro svou další existenci a rozšíření inspirovala typicky českým chatařským prvkem? I takové příběhy píše světová architektura.
Luxusní dovolenkové resorty obvykle nepředstavují zrovna lákavý příklad podnětné architektury. Ovšem zařízení v Kaba-Kaba, poblíž městečka Tabanan na Bali, si zjevně zaslouží výjimku. Chválu na tento počin pějí média, veřejnost i odborné komise. Asi nejvýznamnější ocenění, Prix-Versailles, mu udělila rada UNESCO.
Nemusíte fandit instantní romantice ani výhledům do krajiny. Ale dřevostavba, která ve svých stěnách nenese žádný pevný spoj – obejde se bez stavebních lepidel, hřebíků a šroubů – si pozornost jistě zaslouží.
Dělili, až rozdělili. Zhruba tak se dá popsat osud domu z mexické Méridy, který v průběhu navazujících dědických řízení smrštil svou šířkou na čtvrtinu. Do ulice koukal čelem fasády o šířce 4,5 metrů, což skutečně není mnoho. Jak se s tímhle skromným profilem poprali architekti?
Bydlíte v garsonce a chcete jí dodat trochu šťávy? Nejste si jistí, co je dobrý nápad a co už tolik ne? V článku vám dáme pár tipů na to, jak si bydlení na malé ploše zvelebit a mnohem víc užít.
Učiněné bludiště trámů a krovů, tělesa komínů, to vše na jedné zaprášené půdě starého domu. Zdá se až neuvěřitelné, jak hezký podkrovní byt tu díky architektům nakonec vznikl.
Solaris je opravdu krásné jméno pro víno i pro dům. Solaris je totiž dům plný slunce. A hrozny vinné révy vyžadují totéž. Navíc jde o dům, který má vše a dokonce ještě více, než byste čekali.
Autorem klubovny lyžařského oddílu je Ing. arch. Michal Rosa se svým týmem. Navrhl celodřevěný dvoupodlažní objekt s dvojicí pultových střech a modřínovou fasádou, která časem šedne a stále více se tak zapojuje do krajiny. Dodavatelem dřevěné stavby z křížem lepených panelů se stala místní firma KASPER CZ.
Asi nikoho nepřekvapí, že úlohou rodinného domu je primárně bydlení. Tu a tam narazíme na případy, že se do takových domů vměstná i nějaký pracovní program navíc: domácí kanceláře, ateliéry, dílny. Ale udělat si v rodinném domě kavárnu?
Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 13. ročník si pořadatelé zvolili motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století. Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.
Architekti většinou přichází s vizí, pro jejíž naplnění pak dodatečně hledají ten nejlepší odpovídající stavební materiál. V případě tzv. mikroútočišť na březích Lac du Poisson Blanc tomu bylo naopak. Významný kanadský výrobce oken potřeboval realizovat projekt, jako názornou ukázku kvalit svého produktu.
Jednoduchý čtvercový půdorys dělá z jednopodlažní dřevostavby BUNGALOV 83 S velmi variabilní dům, který snadno přizpůsobíte dispozicím své parcely. Stejně tak lze dispozice interiéru přizpůsobit potřebám konkrétní rodiny. A co víc, na zastavěné ploše pouhých 101,37 metrů čtverečních získáte užitnou plochu 83 metrů.
Co dělá obývák vzdušným a moderním? Jaké prvky ho rozhodně posunou o úroveň výš? Co do moderního obýváku nepatři? Inspirujte se několika radami a fotografiemi a budete koukat, jak váš obývací pokoj prokoukne.
Moderní kuchyně staví i na barevných kontrastech. To nahrává použití tmavých barev. Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody tmavých barev, proč zvolit právě černou nebo šedou kuchyň a jaké jiné barvy se hodí pro moderní kuchyni. A nechte se inspirovat fotografiemi.
Od vzniku první budovy postavené výhradně ze skleněných panelů, tedy Crystal Palace v Londýně, uplynulo již více než 100 let. Dnes máme k dispozici mnohem lepší technologie a technické možnosti, ale přesto, stejně jako před více než stoletím, nás skleněné fasády neustále fascinují a okouzlují. Sklo je jedním z nejdůležitějších stavebních materiálů a stojí za to se seznámit s jeho rostoucím potenciálem.
Barcelona je bezpochyby krásné město. Jejím drobným neduhem ale zůstává, že většina nové zástavby v centru vznikala na počátku 20. století. A tudíž jsou zdejší byty, co do svého rozvržení a dispozic, vybavení, více než 100 let za současností.
Solární panely, střešní terasa s výhledem do kraje, bazén nebo opravdu prostorná garáž? To všechno jsou položky, jež stavbu rodinného domu umí dost prodražit, a člověk se k nim musí prošetřit postupně. Když se ale smluvíte s lidmi, kteří o ně mají zájem též? Pak můžete dát prostředky dohromady, a v rámci jednoho projektu společného bydlení si je dokážete pořídit klidně naráz. A o tom je Casa Calx.
Kdykoliv se začne hovořit o udržitelnosti měst; resilienci/odolnosti lidských sídel vůči nečekaným výkyvům a změnám; budoucí soběstačnosti narůstající městské populace na zdrojích a energiích - zkrátka, když se popustí uzda fantazii a nadšeně se vedou futuristické řeči o městech budoucnosti – rázem tahle města v představách snílků vypadají jako z reklamy na Domestos.
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. A tak dlouho se architekti z amerického studia BLDUS obdivovali účelnosti a estetice starých japonských dřevostaveb, až si z jedné takové udělali kancelář.
Je to přesně 12 let, co si architekt Lukáš Pejsar začal stavět rodinný dům, který pro sebe a svou rodinu navrhl. Aby dům stojící na louce na okraji obce s výhledem do brdských kopců časem splynul s okolní krajinou, zvolil fasádu ze sibiřského modřínu a „travnatou deku“ přehozená přes dům. Dům se prosklenými plochami otevírá směrem k jihu do zahrady, což mu umožňuje pracovat ve velkém se solárními zisky v zimních měsících. Na podzim loňského roku přibyly na travnatou deku na střeše fotovoltaické panely a právě o nich a o tom, co všechno se s jejich instalací změnilo, jsme si s Lukášem povídali.