Co je osazovací plán zahrady

Co je osazovací plán zahrady

Osazovací plán zahrady řeší rozvrhnutí výsadby rostlin a jejich možné kombinace – ne všechny rostliny se vedle sebe snáší, mnohé mají i různé nároky na půdu a zavlažování.

Návrhy a realizace zahrady od profesionála

Návrhy a realizace zahrady od profesionála

Postavili jste nový dům a chystáte se na realizaci zahrady? Čeká vás rozhodování, co zvládnete svépomocí a na jaké práce bude lepší si pozvat odborníky. Služby zahradníků zdaleka nekončí jen jako výpěstky v květinářstvích a větších zahradnictvích. Právě na vaší zahradě vám zahradník může pomoci nejvíc.

Zahrada ve svahu

Zahrada ve svahu

Situování domu na svažitém pozemku přináší vždy speciální úkoly, se kterými se musí jejich majitel vypořádat. Jen vyjímečně je nová stavba navržena přesně na dané místo. Jedná se většinou o katalogový dům. Tím vzniká základní problém, neboť projektová dokumentace ve velké většině počítá s rovinou. Terén kolem stavby pak musí být buď navršen, nebo se musí zakopat částečně dům.

Zahrada kolem chaty

Zahrada kolem chaty

V dnešní uspěchané době je místo v lesích na dohled s rybníkem tím pravým prostorem pro klidný pobyt o samotě, posezení s přáteli i pro aktivní pohyb na čerstvém vzduchu.
Zrekonstruovaná chata potřebuje nové okolí, které by optimálně zapadlo do okolí, nabídlo spoustu motivace pro hry i tiché místečka k odpočinku a rozjímání. Zároveň nemá své majitele zatěžovat namáhavou prací na záhonech, proto jsou keře i trvalky navrženy z domácích druhů, které nebudou vyžadovat velkou péči.

Chcete jezírko a nevíte odkud začít?

Chcete jezírko a nevíte odkud začít?

Člověka od nedávna fascinuje a inspiruje příroda. Jako příroda ho přitahuje a láká i voda, a proto si často pořizujeme na zahradu nejrůznější jezírka. Jezírko je estetickým prvkem a současně i přirozenou dominantou, která odráží krajinu ve své hladině. Jezírko přitahuje pozornost nejen nás, ale i živočichů v okolí. Kam jezírko vhodně umístit? Jak jej správně založit? Jaké rostliny zvolit?

Jak vyřešit zahradu pro více generací?

Jak vyřešit zahradu pro více generací?

Stejně jako se mění způsob bydlení, vybavení a potřeby domácnosti, mění se i styl a náplň zahrad. Každá nová generace má o ní více či méně jiné představy než ta předešlá. Soužití více generací v jednom domě vyžaduje skloubení různých požadavků do jednotné zahradní úpravy. Každý potřebuje svůj klid a životní prostor. Jak vyhovět rozdílným požadavkům početné rodiny?

Jak navrhnout zahradu pro relaxaci?

Jak navrhnout zahradu pro relaxaci?

Navrhnout zahradu, která bude sloužit majitelům nejen k odpočinku, ale i polahodí oku, není jednoduché. Jak postupovat při návrhu a na nic nezapomenout? Pojďme si vše ukázat na vzorovém projektu...
Velmi hmotná novostavba rodinného domu dominuje pohledům pří procházce ulicí. Jen úzký pruh trávníku se zvlněnými záhony na boku stavby dává náhodnému návštěvníkovi tušit, co se za ní skrývá.
Ve zvlněných křivkách záhonů jsou ukryty místa pro odpočinek a posezení s přáteli.

Procházka kolem domu

Procházka kolem domu

Jak si na malé ploše udělat místo pro posezení, radost z květin, malý záhonek se zeleninou i místo pro hru dětí? Je nezbytné dokonale promyslet a úsporně umisťovat jednotlivé prvky a aktivity. Pak se i u takto těžko řešitelné úlohy můžeme dobrat kvalitního a funkčního díla.
V ukázkovém případě jde o novostavbu rodinného domu, kde prostor pro zahradu je vyčleněn na různě širokých nebo spíše úzkých pruzích kolem domu.

Chcete posedět ve stínu pergoly?

Chcete posedět ve stínu pergoly?

Posedět si pod nápaditě tvarovanou pergolou a částečně zastřešit stání pro auto - to byly jediné požadavky majitelů této zahrady.
Postupně jsme se společně dostali i ke ztvárnění zahrady, která by měla korespondovat s tvarováním technických prvků na zahradě (tedy i dřevěných konstrukcí).
Vhodné je navrhovat celou zahradu najednou v návaznosti na rodinný dům i menší stavby a to jak stávající, tak budoucí. Půdorysné členění zahrady je odrazem pro tvarování pergoly.

Úzký pozemek, dlouhá zahrada?

Úzký pozemek, dlouhá zahrada?

Výběr vhodné parcely v již zastavěné oblasti je otázkou dlouhého hledání. Zde byl zvolen protáhlý pozemek v čele se starým rodinným domem v původní uliční zástavbě. Tato dispozice není ideální, ale má i své výhody a konečné řešení určité kouzlo.
Jak si s tímto zdánlivě nepříjemným problémem poradit? Představíme vám jeden vzorový projekt, který vás bude určitě inspirovat...

Voda ve dvou podobách

Voda ve dvou podobách

Zahrada je o pocitech. O pocitech vyvolávajících v člověku klid pohodu a uvolnění. Prostorem pro obnovu lidské energie. Takový prostor může mít jen pár metrů čtverečních: atrium, obrostlý balkon, nebo dokonce osázený truhlík za oknem. Ty šťastnější z nás se však nemusí omezovat v ploše, ani řešení a mohou svou fantazii rozvinout do široka.

Jak správně vysadit stromky?

Jak správně vysadit stromky?

Pro většinu zahrádkářů je problém vysadit nový stromek, který si vybrali a který by se jim líbil ve vlastní zahrádce. Neví, co vše mají udělat před výsadbou, jak při výsadbě postupovat a jak správně o stromek následně pečovat.
Existuje mnoho specializovaných společností, které se o výsadbu nejen postarají, ale následně o ni pečují. Ale to není ono. Snad každý touží zasadit do své zahrady ,,svůj“ vlastní stromek.

Bazén příjemný na koupání a hezký na pohled

Bazén příjemný na koupání a hezký na pohled

Mnozí z nás při zakládaní zahrady ani nepomysleli na výstavbu bazénu. Jedno léto se však rozhodneme zaměnit dovolenou u moře za bazén u rodinného domu a stojíme před řadou problémů. Kam s ním a jak ho začlenit do již fungující a vzrostlé zahrady, aniž by jsme poškodili její původní charakter a kompozici?