Sdílet
 

Jak se stavěl pasivní dům na veletrhu IBF

Datum vydání: 03.05.2012 | autor:

Jen tři dny stačily členům Centra pasivního domu, aby téměř dokončili stavbu pasivního domu na brněnském veletrhu IBF.  Hotová byla nejen izolace, elektroinstalace, ale i střešní plášť nebo koupelna. Na pátek tak již zbývaly jen závěrečné drobné práce a vybavení domku nábytkem. V sobotu pak měli návštěvníci veletrhu IBF poslední možnost si dokončenou stavbu prohlédnout, hned poté totiž putovala na výstavu do Národního stavebního centra.

Postavili jsme ukázkovou zeď z vápenopískových bloků, ze systému ztraceného bednění MEDMAX, dřevěných panelů NOVATOP a ze Steico nosníků. Postavili jsme ukázkovou zeď z vápenopískových bloků, ze systému ztraceného bednění MEDMAX, dřevěných panelů NOVATOP a ze Steico nosníků.
Postavili jsme ukázkovou zeď z vápenopískových bloků, ze systému ztraceného bednění MEDMAX, dřevěných panelů NOVATOP a ze Steico nosníků.
Do prvních ukázkových zdí jsme osadili i okna. Do prvních ukázkových zdí jsme osadili i okna.
Do prvních ukázkových zdí jsme osadili i okna.
Jedním z hlavních taháků letošních Stavebních veletrhů Brno byla právě živá stavba pasivního domku v pavilonu V. Na svědomí ji má Centrum pasivního domu a jeho partneři, kteří tak chtěli ukázat, že pasivní domy se dají stavět rychle a za téměř stejné náklady jako běžné domy.

Hned první den byla část stavby zaizolována minerální vlnou, osazena velkoplošná dřevěná okna a namontována vzduchotechnika. ,,Ta díky systému rekuperace tepla zajistí i zimě stálou vnitřní teplotu s minimálními náklady na vytápění. Majitel, kterému se podaří domek vydražit v internetové aukci na aukro.cz, tak nejen výrazně ušetří za vytápění,'' říká ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta. Ovládání vzduchotechniky pak usnadní tzv. inteligentní elektroinstalace, která navíc umí měřit vnitřní i vnější teplotu a optimalizovat vlhkost a množství CO2 v místnosti. Vnitřní prostředí tak bude mnohem čistější a zdravější než v běžném domě nebo bytě.

Ve středu a ve čtvrtek pal byla dokončena kompletní izolace pomocí foukané celuózy a namontována konstrukce střešního pláště z minerální izolace a trapézového plechu. Na řadu přišlo i základní vybavení koupelny a instalace vnějších žaluzií. Ty spolu se vzduchotechnikou zabrání přehřívání interiéru při slunných letních dnech. K úplněmu dokončení stavby tak v pátek zbývalo pouze zapojit veškerou techniku do elektroinstalace a vybavit domek nábytkem na míru. ,,Designéři z Bytového ateliéru navrhli šedý modulový nábytek z vysoce kvalitního umělého ratanu, díky kterému je možné jej bez problému použít i venku. Spolu s velkými posuvnými dveřmi tak umožňuje propojit interiér se zahradou,'' vysvětluje Bárta. V sobotu pak měli návštěvníci veletrhu poslední možnost vidět již dokončenou stavbu. Ta se totiž hned poté přesunula do Národního stavebního centra, kde bude vystavena až do zářijové aukce na aukro.cz. Šanci domek získat bude mít opravdu každý, vyvolávací cena totiž bude 1Kč! Celý průběh stavby bylo možné sledovat na online videu na webu www.pasivnidomy.cz.
Vedle domku jsme postavili další ukázkové stěny z pórobetonových tvárnic YTONG (Skanska a.s.) a z cihelných bloků (HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.) a zasadili jsme do nich okna. Vedle domku jsme postavili další ukázkové stěny z pórobetonových tvárnic YTONG (Skanska a.s.) a z cihelných bloků (HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.) a zasadili jsme do nich okna.
Vedle domku jsme postavili další ukázkové stěny z pórobetonových tvárnic YTONG (Skanska a.s.) a z cihelných bloků (HELUZ cihlářský průmysl v. o. s.) a zasadili jsme do nich okna.
Autorem projektové dokumentace mobilní buňky je společnost H.L.C. s.r.o. Ve spolupráci s Ateliérem ELAM a Architektonickou kanceláří Křivka. Konstrukční materiál NOVATOP dodala firma AGROP NOVA a.s., okna pak společnost SLAVONA s.r.o. Více o partnerech, kteří se do projektu zapojili, i o celé akci najdete na http://www.pasivnidimy.cz/ibf-2012/.

Mediálními partnery akce jsou časopisy Můj dům, Dřevo a stavby, Pěkné bydlení, Stavebnictví, Fairherald, Energeticky soběstačné budovy, Stavitel, Konstrukce a Moravské hospodářství a internetové servery www.dumazahrada.cz, www.ceskestavby.cz, www.enuby.cz, www.tzb-info.czwww.ekobydleni.eu.

Centrum pasivního domu (CPD) je neziskovou organizací, kterí vznikla za účelem podpory a propagace standardu pasivního domu a zajištění kvality pasivních domů. Členy sdružení jsou architekti, projektanti, stavební firmy, výrobci stavebních materiálů a prvků a další odborníci se zájmem o pasivní domy. Sdružení CPD tak představuje nejrozsáhlejší odbornou platformu v České republice, která aktivně podněcuje, spoluvytváří a moderuje odbornou diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu napříč expertní i laickou veřejností, nevyjímaje českou politickou reprezentaci.
Zaizolovali boční stěnu minerální vlnou. Zaizolovali boční stěnu minerální vlnou.
Zaizolovali boční stěnu minerální vlnou.
Osadili a utěsnili jsme velkoplošná dřevěná okna. Osadili a utěsnili jsme velkoplošná dřevěná okna.
Osadili a utěsnili jsme velkoplošná dřevěná okna.
Namontovali vzduchotechniku a elektroinstalaci. Namontovali vzduchotechniku a elektroinstalaci.
Namontovali vzduchotechniku a elektroinstalaci.
Domek oblékl modřínový kabát. Domek oblékl modřínový kabát.
Domek oblékl modřínový kabát.
Aplikace foukané izolace z celulózy Climatizer Plus (CIUR a.s.). Aplikace foukané izolace z celulózy Climatizer Plus (CIUR a.s.).
Aplikace foukané izolace z celulózy Climatizer Plus (CIUR a.s.).
Finální úpravy fasády. Finální úpravy fasády.
Finální úpravy fasády.
Montážnická parta z H.L.C s.r.o. pracuje bez přestání od rána do večera, abychom vše stihli a v sobotu vás mohli už pozvat na návštěvu do plně vybaveného pasivního domu. Montážnická parta z H.L.C s.r.o. pracuje bez přestání od rána do večera, abychom vše stihli a v sobotu vás mohli už pozvat na návštěvu do plně vybaveného pasivního domu.
Montážnická parta z H.L.C s.r.o. pracuje bez přestání od rána do večera, abychom vše stihli a v sobotu vás mohli už pozvat na návštěvu do plně vybaveného pasivního domu.
Montáž žaluzií (BRAVE). Montáž žaluzií (BRAVE).
Montáž žaluzií (BRAVE).
Na začátku byl projekt - na konci krásný dům, který nabízí komfortní, moderní a zdravé bydlení. Na začátku byl projekt - na konci krásný dům, který nabízí komfortní, moderní a zdravé bydlení.
Na začátku byl projekt - na konci krásný dům, který nabízí komfortní, moderní a zdravé bydlení.
V pasivním domě našel své místo ratanový nábytek, který dodala firma Bentwood s.r.o. V pasivním domě našel své místo ratanový nábytek, který dodala firma Bentwood s.r.o.
V pasivním domě našel své místo ratanový nábytek, který dodala firma Bentwood s.r.o.
Montáž kuchyně od firmy NADOP – výroba nábytku a.s. Montáž kuchyně od firmy NADOP – výroba nábytku a.s.
Montáž kuchyně od firmy NADOP – výroba nábytku a.s.
Centrum pasivního domu

Centrum pasivního domu

Brno, Údolní 33, 60200
Tel: 511 111 810
Web: http://www.pasivnidomy.cz
E-mail: info@pasivnidomy.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Centrum pasivního domu

Brno, Údolní 33, 60200
Tel: 511 111 810
Web: http://www.pasivnidomy.cz
E-mail: info@pasivnidomy.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 3 uživatelé
Diskuze na téma "Jak se stavěl pasivní dům na veletrhu IBF"

Buďte první a napište komentář k  "Jak se stavěl pasivní dům na veletrhu IBF"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE