
Velký rádce odstraňování malých skvrn. Co na fleky nejrůznějšího původu platí?
Skvrna, ta se vyrobí lehce. Ale odstranit ji, to už může být náročnější. Ne nutně, pokud tedy víte, co na fleky nejrůznějšího původu opravdu platí.
Skvrna, ta se vyrobí lehce. Ale odstranit ji, to už může být náročnější. Ne nutně, pokud tedy víte, co na fleky nejrůznějšího původu opravdu platí.
Nenechme se ukolébat pohledem z okna - blíží se Vánoce a s tím i nejpopulárnější adventní tradice. Tou samozřejmě není pečení perníčků, ale zoufalé vymýšlení, čím na Štědrý den podarovat své nejbližší. Asi se shodneme, že někdy to bývá pěkný oříšek. Co dát bráchovi, tátovi, švagrovi nebo tetě, kteří přece “všechno mají”? Že jste se při samotném přemýšlení pěkně zapotili? Máme pro vás tip.
S blížící se zimou, kdy jsou energie drahé a větrání není tak jednoduché, roste obava ze zvýšené vlhkosti a tvorby plísní. I když je ještě nevidíte, plísně mohou být skrytými hrozbami ve vašem domě. Naše sada na zjištění plísní vám může pomoci chránit váš domov a zdraví.
Připravte si papír a tužku, ať si můžete odškrtnout ty věci, které se vás netýkají. Seznam podzimních úkolů se hned bude zdát z půlky hotový!
Čistění spár mezi dlaždičkami se může jevit jako ta nejzbytečnější a nejotravnější forma úklidu. Ale opravdu je to zapotřebí. Protože byť byste jen o minutku dřív vydrhli okolní dlaždičky do stříbrného lesku, kvůli špinavým spárám bude pořád celý povrch na první pohled vypadat zanesený a nemytý. Mezery mezi dlaždicemi, vymezené spárovací hmotou, jsou totiž přirozený magnet na špínu a nečistoty.
Nic proti radosti ze sklizené úrody, překrásně vybarvenému pastelovému jasu krajiny anebo poslednímu hřejivému závanu tepla babího léta. Ale podzim, to je taky listí napadané v okapu, které je třeba vyčistit. Je to práce, na které nic uchvacujícího není. Jak to udělat co nejlépe a současně co nejrychleji?
V dnešní době, kdy ceny energií neustále rostou, je každá úspora vítána. V posledním dílu podcastu České stavby jsme se zaměřili na jednu z nejefektivnějších cest, jak ušetřit na energiích – rekuperaci tepla z odpadní vody.
I kdybychom doma šetřili vodou až natolik, že bychom ohrozili hygienické parametry vody a funkci vnitřní kanalizace, stejně sucho v krajině vlastně příliš neovlivníme.
Nemusíte si každý rok pořizovat nový. Když o něj budete správně pečovat, bude jako nový vypadat předlouhá léta. Zahradní nábytek je totiž dělaný na to, aby něco vydržel. A ta správná péče? To už záleží na tom, s jakým materiálem máte co dočinění.
Přecpaná půda je rizikem jak pro samy naskladněné věci, tak i pro požární bezpečnost. Záruka přežití pod střechu odložených je minimální, zatímco to, že se v případě nehody stanou palivem pro oheň – potažmo krmivem a domečky pro hlodavce, je skoro jisté.
Dobře udělaná studna vydrží takřka neomezeně dlouho i bez intenzivní péče. Jestliže v ní však má být trvale dostatek čisté vody, určitě se vyplatí věnovat čas, energii a peníze její údržbě. Voda může ze studny například mizet a přitom vůbec nejde o následek sucha. Ostatně sousedé ve vašem okolí mohou mít ve svých studních vody dostatek. A to může trvat i roky, přitom někdy stačí studnu pouze vyčistit a vody je zase dostatek. Dalším důvodem čištění je pak čistota vody, její hygienická nezávadnost.
Voda je pro nás jedna z nejběžnějších věcí, s níž každý den přicházíme do styku. To, že ji máme k dispozici, bereme za naprostou samozřejmost. Ve světě jsme tím ale poměrně výjimeční, protože většina zemí si v hodnocení vodního stresu stojí o dost hůř.
Vana, prostor pro očistu těla, má přirozenou tendenci špinit se. A to nejen při mytí našimi vlastními organickými nečistotami, ale také zaschlými a zatvrdlými skvrnami, usazeninami, které na hladkém povrchu doslova rostou jako z vody. Stačí jen chvilka nepozornosti, opomenutí pravidelného čištění a jsou tam. Zbavit se jich lze jen těžko. K tomu, abyste je dokázali efektivně odstranit, musíte znát jejich původ.
Ani ježci se nemilují tak opatrně, jak byste měli vy postupovat při čištění sklokeramické varné desky. Jedno jediné škrábnutí se totiž může do vzhledu propsat už navždycky. Jenže varné desky se stejně jako sporáky tu a tam zašpiní, a nějak čistit je musíme. Takže jak na to?
Dalo by se říci: Za vším hledejte vodu. Kvůli vodě se vedou války. A nedostatek pitné vody je často opět důsledkem válek. Vidět je to nyní na zbídačené Ukrajině, ale i jinde na světě. Ostatně války dopadají i na nás samé, i když si to přímo neuvědomujeme. Pokud byste ale nyní žili poblíž vojenského výcvikového prostoru, připadalo by vám to jako mít válku za humny. Duní to tu denně a dlouho. Ale zpět k vodě, základu a podstatě života na naší planetě. V roce 2023 u nás naroste cena pitné vody z vodovodního řádu (vodné a stočné) někde až o třetinu, ale i více. Do deseti let pak budeme platit místo současných průměrných 100 korun za kubík dvakrát tolik.
Pravděpodobně jste již slyšeli, že je naše tělo tvořeno až ze 70% z vody. Voda je součástí všech tělesných tekutin a je nezbytná pro správné fungování všech našich tělesných orgánů. A tak by mělo být zřejmé, že kvalita vody, kterou pijeme, je nesmírně důležitá. Aby bylo naše tělo optimálně zdravé, měli bychom pít pouze nejčistší vodu.
Marie Kondo, japonská spisovatelka a samozvaná odbornice na úklid a organizaci životního prostoru, ale i minimalistického životního stylu s doslova minimem potřebných věcí, prý uklízela ráda již od útlého dětství. Jenže právě nyní to, jak se zdá, s úklidem vzdala. Proč? Narodil se jí třetí potomek.
Asi není jediný důvod, proč si doma krmit roztoče předehřátou stravou, činit vzduch v domácnosti závadný a silně alergenní, a ještě si připlácet za teplo, které nemáme. Čištění radiátorů se proto vyplatí nepodcenit. Ovlivňuje totiž výkon, a se špinavými jen protopíte.
Syndrom nemocných budov není blud, ale holý smutný fakt. Bohužel, jsou mu totiž vystaveny dvě třetiny domácností v Česku, a okolo jedné třetiny všech obyvatel vůči němu vykazuje zvýšenou náchylnost. Co to je a jak se s ním dá bojovat?
Píšete text a najednou si všimnete překlepu, třeba nad písmenem "a" je čárka. Vyměníte znak a ona je tam pořád, posunete text, čárka zůstává na stejném místě a text se pohybuje. Nečistota na obrazovce, snad nejčastější prekérie. Anebo třeba stisknete klávesu a nevrátí se do původní polohy, evidentně stopa po něčem tekutém a lepkavém, co se do klávesnice dostalo. U obyčejných levných externích klávesnic stačí za cenu okolo stokoruny koupit novou, obvykle stačí jednou za rok až několik let. U těch dražších (třeba herních) a u notebooků se však čištění rozhodně vyplatí.