Sdílet
 

Úklid zahrady a příprava na sezónu

Datum vydání: 29.02.2012 | autor:

Poté, co v únoru prořezáme ovocné stromy, pokračujeme v březnu prostříháním keřů, živých plotů, odstraníme zaschlé stonky rostlin a okrasných trav a vymeteme loňské listí ze záhonů. Největší péči je však třeba věnovat trávníku, který musíme na jaře především pročistit, rozdýchat a dodat mu živiny.

Odstranění veškeré organické hmoty hráběmi Odstranění veškeré organické hmoty hráběmi
Odstranění veškeré organické hmoty hráběmi
Vertikulaci - provzdušnění Vertikulaci - provzdušnění
Vertikulaci - provzdušnění

Trávník prořežte, provzdušněte a pohnojte

Než se vrhneme na první sekání trávníku, ještě si počkáme a je třeba udělat velký kus práce. Trávník nejprve zbavíme mechu a odumřelého rostlinného materiálu (listů a všech organických zbytků). Pak se vrhneme na jeho prořezání, takzvanou vertikutaci. Použijeme vertikutační hrábě s dlouhou násadou (na větší plochy se hodí motorový vertikutátor), které protrhávají plsť vytvořenou na povrchu půdy. Ta brání travním kořenům v přístupu vody, vzduchu a živin. Zároveň porušíme kořínky trávy, čímž povzbudíme jejich větvení. Prořezáváme, když je půda suchá a narušenou plsť spolu se suchým mechem z trávníku jednoduše vyhrabeme obyčejnými hráběmi.

Aby mohl trávník správně dýchat, nezarůstal mechem a nevytvářely se v něm mezery, musíme jej také dostatečně provzdušnit. Takzvanou aerifikaci provádíme rycími vidlemi, provzdušňovacími vidlicemi nebo motorovými aerifikátory. Cílem je vyrýt do trávníku hustou síť děr hlubokých asi deset centimetrů. Vyrytý materiál shrabeme a vzniklé otvory zasypeme nejlépe pískem, který je snadno propustný pro vodu, vzduch i živiny. Nelekejte se výsledného efektu! Trávník velmi rychle ožije a během několika týdnů v něm vyraší nové a zdravé výhony.
Detail vertikulačních nožů Detail vertikulačních nožů
Detail vertikulačních nožů
Provzdušňujeme rycími vidlemi do hloubky až 10 cm Provzdušňujeme rycími vidlemi do hloubky až 10 cm
Provzdušňujeme rycími vidlemi do hloubky až 10 cm
První posekání trávy sekačkou První posekání trávy sekačkou
První posekání trávy sekačkou
Růst okrasného hustého a krásně zeleného trávníku ještě podpoříme patřičným zahnojením. Travní hnojiva obsahují především dusík, ale také další živiny a největší účinek mají právě na začátku vegetačního období. Vyživený trávník je nejen krásnější, ale snáze také odolává různým chorobám a lépe se prosazuje proti mechům a plevelu. A jak na to? Nejprve trávník poprvé posečte a potom ho při zatažené obloze rovnoměrně pohnojte. Po pohnojení nezapomeňte trávník důkladně zalít.

Pokud svému trávníku dopřejete patřičnou ozdravnou kůru ihned, jak sleze poslední sníh, brzy se vám odmění krásně zelenou barvou a kompaktností.
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
Na větší plochy se používá zahradní mechanizace
Na větší plochy se používá zahradní mechanizace
Ing. Pavel Matiska

Ing. Pavel Matiska

Praha, Holešovice, Jateční 1195/19, 17000
Tel: 731 417 937
Web: http://www.projektyzahrad.cz
E-mail: matiska@projektyzahrad.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Ing. Pavel Matiska

Praha, Holešovice, Jateční 1195/19, 17000
Tel: 731 417 937
Web: http://www.projektyzahrad.cz
E-mail: matiska@projektyzahrad.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Úklid zahrady a příprava na sezónu"

Buďte první a napište komentář k  "Úklid zahrady a příprava na sezónu"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE