Zvuková izolace tlumí maximum hluku Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky

Hluk vzniká při určitém souboru zvuků. Výskyt vysokých úrovní hluku může mít na člověka velmi negativní dopady, dokonce i trvalé následky na jeho zdraví. Za dlouhodobě nesnesitelný hluk, který prokazatelně poškozuje zdraví lidí, považují lékaři hluk nad 65 decibelů. Světová zdravotnická organizace uvádí jako hladinu obtěžování dokonce hodnotu ještě o deset decibelů nižší.

Bydlíte blízko frekventované komunikace, nedaleko železniční trati, nebo u letiště? Narušuje vaše soukromí hluk od sousedů, případně z nedaleké restaurace a nedopřeje vám klidný spánek? Pak se začněte zajímat o to, jakým způsobem svůj byt či dům utěsnit.

Obálku domu zajistí tepelná izolace a okna

Tepelná izolace, která se instaluje zvnějšku domu, zároveň tlumí i hluk přicházející z ulice. Platí to jak pro izolaci umístěnou na vnější stranu zdí, tak pro izolaci střechy. Téma zvukové izolace se stává čím dál tím aktuálnější také u oken a je to jeden z parametrů, na které byste se měli při výběru nových oken soustředit.

Odborníci se shodují, že pro maximální odstranění vysokých hladin hluku přicházejících zvenčí, je potřeba realizovat komplexní řešení – v tomto případě tedy zajistit jak zvukovou izolaci obálky domu a střechy, tak samotných oken.

Tlumení kročejového hluku

Chcete se ale zbavit hluku, který přichází zevnitř budovy? Nejčastěji je třeba řešit hluk kročejový. Právě přenos zvuků způsobených chůzí sousedů o patro výše je totiž největším problémem bytových a patrových rodinných domů.
K tlumení kročejového hluku se používají různé izolační systémy, které se instalují pod podlahovou krytinu. Systémy se různí podle materiálu podlahoviny – jiné se uplatní pod podlahu dřevěnou, z PVC či textilní krytinu.
Možná ale potřebujete utlumit hluk přicházející z jiné místnosti napříč bytem. Pak se vám osvědčí akustické sádrokartonové desky. Nejznámější z nich je například Modré ticho od společnosti Rigips, které je možné využít jak při stavbě stěn, příček, tak k dalšímu rozdělení místností.