
Na návštěvě v minulosti. Zobytnění skanzenového domu
Má význam zachovávat za cenu nemalých výdajů obydlí, které by si zasloužilo zařazení do skanzenu? Anebo je příhodnější modernizace, zachování hodnotných rysů a ponechání domu k obývání?
Moderní i klasická, domácí i zahraniční. Podívejte se na architektonické skvosty, moderní rodinné domy i veřejnou architekturu. Inspirujte se originálními přístupy architektů a stavitelů.
Má význam zachovávat za cenu nemalých výdajů obydlí, které by si zasloužilo zařazení do skanzenu? Anebo je příhodnější modernizace, zachování hodnotných rysů a ponechání domu k obývání?
Poustevna (neboli také eremitáž) je obydlím poustevníka, součástí poustevny přitom někdy bývala i kaple. Poustevny kdysi stávaly na odlehlých místech, v době, kdy poustevnictví bylo naprosto běžnou záležitostí. V té době se některé poustevny dokonce stávaly významnými poutními místy, která se později rozrostla o klášter, kostel a jinou podobnou stavbu. Původně si poustevníci stavěli tato jednoduchá obydlí sami, především v baroku pak poustevny byly cíleně budovány panstvem, šlo o romantickou módu. Poustevna, o které je ale tento článek, vznikla nyní. Proč? Inu, kvůli poustevnictví.
Nikdo po vás samozřejmě nechce, abyste si koupili kus deštného pralesa, a v něm z bambusů začali budovat své vlastní útočiště. Projekt Trillium je spíš ukázkou, čeho je možné dosáhnout, když popustíte uzdu své fantazii. A když vyměníte konvenční stavební materiály za obnovitelné, přírodní. Když se vzdáte pravidelných linií a nahradíte je organickými křivkami, otevřou se před vámi úplně nové stavební dimenze.
Postavení architektek v architektuře i společnosti, to bude hlavní téma 15. ročníku celorepublikového festivalu Den architektury s podtitulem Ta architektura. Ta jako žena, architektka. A že jich není málo. Začalo to rokem 1921, kdy promovala první česká architektka Milady Petříková-Pavlíková.
Začíná to nenápadně, zpravidla návštěvou knihkupectví nebo prohlídkou regálů v antikvariátu. Ale než se nadějete, nemáte se pro knihy doma kam hnout. Jsou totiž všude a vy se nehodláte vzdát ani jediné z nich. Že vám to zní povědomě? V tom případě je nejspíš projekt od Mervyn Rodrigues Associates to pravé pro vás.
V tomhle případě by se asi hodilo začít otázkou: „Co je vlastně normální?“. A na to by se asi dalo odpovědět tím, že mít bydlení, které plně odpovídá vašim osobitým potřebám, normální určitě je. Teď jen ještě, jaké ty vaše osobité potřeby jsou.
Přesah střechy je skvělá věc kvůli stínění za letních veder a také ochraně před deštěm a jinými rozmary počasí. Ovšem největší přesah střechy, to znamená, že projdete okolo celého domu suchou nohou, aniž by na vás dopadla z oblohy kapka vody. Ale ani to není vše, rodinné domy EKORD jsou téměř vždy přízemní a tedy bezbariérové. Navíc mají všechna okna směřována do největšího prostoru zahrady, čili do soukromí, zeleně, pokud možno k nejlepším výhledům a k nejlepšímu oslunění.
Jak malý byt už je pro bydlení s veškerým komfortem moc malý? Stačí jen něco málo přes dvacet metrů čtverečních dvěma lidem na důstojné bydlení bez toho, aby zakopávali o věci a nábytek a neměli se ani pořádně na čem najíst? Odpovědí může být minibyt v Sydney, který mladému páru díky důmyslnému zařízení a promyšlené dispozici nabízí dostatek místa i pohodlí.
Experimentální projekt SAMOROST proměnil ještě nedávné sci-fi představy v realitu. Částečně z podhoubí byl totiž postaven první obytný dům, vlastně domek, chatka. A vypadá kouzelně. Jako by z oka vypadl Pohádkám z mechu a kapradí. Jedno křídlo má Křemílek, druhé Vochomůrka. Mykokompozit je v případě nového unikátního domu dokonce klíčovým stavebním materiálem. A domek se nyní vydá na putovní tour po českých městech. Včetně například Prostějova, Českých Budějovic, Jihlavy a Pardubic. Inspirovat se tedy můžete i vy a domek si osahat.
Bazény obecně nepatří zrovna k prvkům, které do zahrad architektonicky patří. A když ještě bazén zakryjete nevzhledným “skleníkem“, snadno se stane něčím, co sice osvěží vaše tělo a ducha, ale dívat se na to raději moc nechcete. Sousedé si na vás navíc smlsnou, i oni se na tu nádheru musí pořád dívat. Přitom ale existuje elegantní řešení, které promění bazén jako mávnutím kouzelného proutku v pohodlnou terasu, co slouží, i když bazén odkryjete.
Již v roce 2023 získalo nové sídlo Kloboucké lesní hlavní cenu GPA – Národní ceny za architekturu. A náhoda to nebyla. Dům byl navržen jako schránka, která je tvořena nosnou konstrukcí, přičemž jsou vnitřní prostory kdykoli jakkoli přestavitelné a mohou tak reagovat na aktuální potřeby. Vznikly tak i dostatečné rezervy pro možný budoucí nečekaný rozvoj investora stavby. Hlavně však budova ukazuje pravou podstatu ekologického stavebnictví, dřevo bylo navíc zpracována kousek od stavby a těžilo se místních lesích.
Dřevo patří k oblíbeným materiálům v bytovém designu především u minimalistických interiérů. Díky jeho přirozené kráse, odolnosti a schopnosti vnést do prostoru teplo a útulnost ho využívá stále více architektů. Podle některých studií pomáhá dřevo odbourávat každodenní stres a navozuje pocity klidu a bezpečí.
Jak se dají měřit a vyvažovat zásluhy významných osobností? To je věc docela nelehká. Dokládají to i části příběhu skvělého československého architekta, který se nadvakrát proslavil v Japonsku. Podruhé tedy dost nepříjemně.
Znáte to i vy doma. Dlouhé roky schraňujete různé materiály a pak už je toho obrovská hromada. Ale jak se najednou hodí. Je to už dávno zadarmo a vy nemusíte tolik platit. Přesně tak to udělal investor, když se rozhodl postavit si svůj lesní ateliér. A nebyl jím nikdo jiný než sám architekt, který objekt navrhl.
Každé životní období vyžaduje jiné bydlení. V pětadvaceti si vystačíte s garsonkou, jakmile se ale rodina začne rozrůstat, je potřeba víc místností a prostoru. A pak děti odejdou z domu a vy najednou máte prázdné a nevyužité místnosti. Tehdy nastává čas na pořádnou rekonstrukci!
Každá z nových vyhlídek, které byly dokonce v roce 2022 oceněny jako Finalista České ceny za architekturu, má své jméno podle 4 hlavních motivů na erbu Rokytnice nad Jizerou. Liška, Medvěd, Ovce a Horník jsou nyní novými strážci země. A zároveň symbolizují čtyři vesnice, které se již v dávných časech spojily právě v město Rokytnice, čtyři patrony.
Venkovská usedlost v Dubu zaujala porotu České ceny za architekturu 2024 svým přístupem, ze kterého vzešlo originální a přitom do prostoru citlivě vsazené dílo. Někdo sáhne kvůli úsporám při řešení svého bydlení pouze po rekonstrukci staré chalupy, jiný ji zbourá a postaví novou, ale tady se všechno dělalo jinak. Původní chalupa byla citlivě opravena, přičemž zůstal i pohledově přiznán její původní duch a hmoty, zatímco hned vedle byl postaven nový dům určený pro bydlení, který architekti se starou chalupou propojili. Vznikl tak polouzavřený dvůr s novostavbou orientovanou na jih.
Ekologie jednotlivých stavebních technologií bývá někdy interpretována bez širšího kontextu a hlubších odborných znalostí. Snadno tak mohou vzniknout zkratkovité a nepřesné závěry opírající se jen o selektivní výhody základních výrobních surovin. Typickým příkladem je srovnání cihly a domů na bázi dřeva – zdánlivý ekologický favorit, montovaná dřevostavba, totiž v řadě aspektů prohrává.
V Krkonošské ceně za architekturu 2024 zvítězila horská chata Bučina v Malé Úpě. Zadáním investora bylo vytvořit dokonale funkční, kompaktní budovu pro správce lyžařského střediska v intravilánu obce Horní Malá Úpa. A jelikož správce musí být na svazích kdykoli v sezóně k dispozici, měl by to mít na pracoviště nejen kousek, ale měl by se v místě cítit dobře po veškerý čas. I v době klidu, odpočinku. Což se povedlo.
Důvěra a vzájemná shoda mezi architektem a majitelem nemovitosti jsou základními kameny pro vznik výjimečných interiérů. V projektu renovace přízemního bytu na pražském Žižkově naštěstí nechybělo ani jedno, a tak mohlo vzniknout jedinečné bydlení plné světla a prostoru.