Poznáte vysílač na fotografii? (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 5 fotek

Televizní a rozhlasové vysílače šíří terestriální signál televize a rozhlasu na našem území. Kdysi šlo o jediný možný způsob, jak vůbec shlédnout televizní program a poslechnout si rádio, tedy s výjimkou takzvaného dráťáku. Vesměs jde o věžovité stavby, které mají oproti své výšce minimální půdorys. A některé se drápou do ohromných výšek, třeba nejvyšší vysílač Liblice B (nejvyšší stavba Česka), to jsou vlastně 2 vysílače vedle sebe vysoké 355 m. Navíc jsou vysílače umisťované na nejvyšších bodech v krajině. V největší výšce 1490 m stojí vysílač na Pradědu, který je sám o sobě vysoký „pouze“ 146,5 m. 

Základní vysílače na našem území jsou ve vlastnictví společností České Radiokomunikace a Digital Broadcasting. Kromě šíření signálu přitom plní většinou i úlohu retranslačních bodů. Základní vysílače jsou doplněny doplňkovou sítí méně výkonných vysílačů, které dokrývají oblasti s chybějícím, případně slabším signálem. Základní síť společnosti České Radiokomunikace tvoří 26 vysokovýkonných vysílačů. Tyto vysílače zabezpečují šíření signálu veřejnoprávních i soukromých stanic. Vždy se nachází na místech vhodných pro efektivní pokrytí velkého území signálem, většinou pak ve vysoké nadmořské výšce.

Vlčí hora (Zdroj: Shutterstock)
Vlčí hora (Zdroj: Shutterstock)
Radhošť (Zdroj: Shutterstock)
Radhošť (Zdroj: Shutterstock)
Zvičina (Zdroj: Shutterstock)
Zvičina (Zdroj: Shutterstock)
Kramolín (Zdroj: Shutterstock)
Kramolín (Zdroj: Shutterstock)

Konstrukčně jde v jejich případě o televizní věže a kotvené, nebo nekotvené stožáry. Základní síť společnosti Digital Broadcasting tvoří 39 vysokovýkonných vysílačů, které zabezpečují šíření signálu soukromých stanic. Konstrukčně jsou to ocelové stožáry, rozhledny obklopené vysílacími prvky a antény na vysokých městských budovách. Dokrývací vysílače pak vlastní společnosti České Radiokomunikace (55 méně výkonných vysílačů), Profi-Invest (19), Ivo Brabec (10), B PLUS TV (6) a KUSPOLA (3).

Některé vysílače jsou obyčejnými technickými konstrukcemi, jiné i významnými architektonickými památkami (např. Ještěd), nebo alespoň architektonickými počiny, které jsou neustálým předmětem kontroverze a sporů (např. Žižkov). Obvykle jsou také vysílače pojmenovávány podle hory (kopce), na které (m) stojí. Některé z vysílačů jsou povědomé většině lidí, jiné jsou regionálním specifikem, proto je poznají především místní a většina lidí z jiných končin naší země o nich ani neví. A v tom je náš kvíz tak trochu záludný. Poznáte ikonické základní televizní a rozhlasové vysílače? Tedy ty, které tradičně pokrývají největší oblasti nebo slouží největšímu počtu lidí?

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia

Kvíz: Nejvyšší televizní a rozhlasové vysílače v ČR. Poznáte ikonické věže?

Foto: Shutterstock
Vysílač na fotografii je nejvyšší stavbou Prahy (216 m) a stojí na rozhraní Žižkova a Vinohrad v Mahlerových sadech. Stavěn začal být v roce 1985 a dokončen byl v roce 1992 Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava podle návrhu architekta Václava Aulického a statiků Jiřího Kozáka a Alexe Béma. Stavbě se říká?
Pražský vysílač
Žižkovský vysílač
Miminka
1/13