Zdravím,
již delší dobu pátrám na internetu, ale potřebných informací jsem se nedopátral. Mám stavební pozemek, na kterém je nedostavěná stavba malého rodinného domu, resp. spíše rekreačního objektu. Bohužel na tuto stavbu nebylo v minulosti vydáno stavební povolení, proto chci o povolení požádat dodatečně. Stavba je bez projektu, čili žádné výkresy k ní nejsou. Pozemek i s nedostavěnou nemovitostí chci prodat, proto chci, aby bylo vše v pořádku. Potřeboval bych vědět, jak v tomto případě postupovat? Co všechno musím zajistit (jaké dokumenty obstarat, jak postupovat v případě žádosti o dodatečné povolení stavby i když je aktuálně nedostavěná, zda je potřeba vytvořit projekt k již stojící stavbě atd.). Aktuálně mám vyjádření ČEZu a plynáren o možnosti připojení k sítím, ale dál nevím. Na internetu jsem našel pouze kusé nebo velmi obecné informace. Pokud by mi někdo podrobněji poradil v tom, jak mám postupovat, budu velmi rád a rád se budu revanžovat.
Děkuji.
Je nutné ujasnit si, zda je možné nemovitost prodávat jako rozestavěný rodinný dům nebo rekreakční objekt. To zjistíte na příslušném stavebním úřadě nahlédnutím do územního plánu. Dále je dobré konzultovat, co bude konkrétní stavební úřad při žádosti o dodatečné stavební povolení požadovat pro konkrétní území - parcelu. Doporučuji Vám pokusit se domluvit se stavebním úřadem o doložení pásportu stávajícího stavu rozestavěného objektu a doložení tzv. příslibů na možnost napojení na přístupovou komunikaci, elektrorozvodnou sít, vodovod, kanalizaci, plyn, případně telekom. S největší pravděpodobností budete potřebovat dodatečný souhlas případných vlastníků sousedních pozemků.
Je téměř jisté, že nový majitel ( tedy kupující) bude mít své představy a bude žádat o změnu stavebního povolení s jinou projektovou dokumentaci, včetně vyjádření tzv. dotčených orgánů státní správy ke své projektové dokumentaci.
Pokud byste prodával nemovistost jako rozestavěný rekreační objekt, bude postup obdobný, jenom množství tzv. příslibů na připojení k veřejným sítím bude méně, protože vychází především z místních možností.