Vložit nový dotaz
Nalezeno 1343 dotazů

Vlhkost a plíseň v bytě u novostavby

Dobrý den,

zoufale hledám rady ohledně plísní, vlhkosti, podlah a oken. Bydlím již druhým rokem v bytě v novostavbě, byt je přízemní, avšak pod ním je ještě sklep. Na podlahu byl použit laminát, který se po prvním roce bydlení začal ve spárách mírně zvedat - spolu se zvedající se podlahou se objevil taky problém s plísní - skoro všechny skříně, nehledě na jejich umístění (venkovní / vnitřní stěna) začaly plesnivět, vždy odspodu. Takto chytla plíseň skoro každá kuchyňská skříňka ve spodní řadě (u většiny jsem prostě vyřezala záda, abych se k plesnivým částem vůbec dostala). Plesnivěla také postel, konkrétně úložný prostor v podobě šuplíků, také zespodu. Všechny plochy byly očištěny a u kterých to šlo i ošetřeny nátěrem na dřevo, proti plísním. Zatím se zdá, že nátěr pomohl, nicméně plíseň je stále cítit z některých částí nábytku, nejspíš půjde o nová ložiska. Plíseň prostě ne a ne zmizet. Jako bonus k tomu všemu je v bytě problém také s nekončícím rosení oken během chladného počasí, každé ráno okna vysouším vysavačem na čistění oken + na parapetech jsou ručníky, aby chytaly vodu, protože jinak kape na podlahu, a ta se samozřejmě zvedá ještě víc. Nádhera. V bytě se pravidelně větrá, topí, přes léto se větrá skoro celý den, používám i vysoušeč vzduchu a stejně se vše neustále opakuje a nic se nelepší. Po tomto zdlouhavém popisu se konečně dostávám k otázkám, které mě celou tu dobu trápí: - může plíseň souviset se zvednutou podlahou, pokud ano, jaké by bylo teoretické řešení, na koho se obrátit apod.? - znáte nějaké efektivní způsoby, jak se zbavit vlhkosti / jak zamezit rosení oken?

Za jakékoli odpovědi moc děkuji.

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství V těchto případech je nutné pokusit se dopátrat příčiny zvýšené…


Zateplení půdy staršího domu

Dobrý den,

Chystáme se na zateplení půdy staršího rodinného domu. Podlaha půdy je betonová, pod střechou jsou dřevěné trámy. Na půdě je několik starých oken. Půda není vytápěná a naplánujeme ji dělat pochozí. Momentálně je na betonové podlaze několik starších starších prken a místy polystyren. Chystáme se na tuto "vrstvu" položit minerální vatu (30centimetrovou vrstvu). Pořád ale řešíme otázku parozabrany na samotný beton. Je to nutné? Obejdeme se i bez ní?

Děkuji.

IZOMAT stavebniny s.r.o.

Dobrý den, dostal jsem na starost odpovědět na váš dotaz J Firma ISOVER má na takové případy systémová řešení, jen je potřeba…


Jak nejlépe rekonstruovat přízemí rodinného domu?

Dobrý den,

prosím o radu. Provádím rekonstrukci místnosti v přízemí rodinného domu. Dům je podsklepený, teplota ve sklepě neklesá pod 13 stupňů C. V místnosti je natavena izolace IPA, nad ní poté trámy a mezi trámy budu vkládat minerátní vatu. Nad trámy bych chtěl dát dřevěnou podlahu. Otázka zní, zda mám vložit mezi podlahu a trámy parozábranu.

Děkuji.

S pozdravem a přáním hezkého dne Jan Jirkovský

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Natavený asfaltový pás na konstrukci stropu představuje parozábranu umístěnou na chladnější straně…


Zateplení stropu

Dobrý den,

chystám se na rekonstrukci stropu ve svém domě. Jedná se o klasický trámový strop, nad kterým je nevytápěná půda. Skladba stropu je zespodu cca takováto: rákos s omítkou, pak podbití a dřevěné trámy s vzduchovou mezerou, následuje horní záklop a půdovky. Tento strop bych chtěl správně zateplit. Zespodu mám celkem místo, tak je možné strop snížit o 12 cm a dát sádrokarton a zateplit zespodu. Dočetl jsem se, že ale takový způsob není úplně ideální a lepší je zateplit strop ze shora, ale rád bych zachoval půdu pochozí.

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, jak jste již naznačil, ono zateplení zespodu, navíc pouze 12 cm, není příliš vhodná varianta. Doporučil bych určitě zvolit…


Fotovoltaická elektrárna s baterií, jak je to řešeno s přetoky?

Dobrý den,

pokud bych si na střechu nechal nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu s baterií, jak je to řešeno s přetoky?

děkuji

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, pro připojování FV elektrárny existují dvě možné varianty. První je standartní režim připojení, který umožňuje…


Jak se zbavit vlhkosti v rodinném domě

Dobrý den,

Potřebuji se zbavit vlhkosti v jedom pokoji v rodinném domě. Chtěla jsem se zeptat, kolik by stála od řemeslníků ta injektáž?

Děkuji Čagánková

B a K systémy s.r.o.

Dobrý den, Velmi těžko bez stanovení způsobu (tlaková, beztlaková?) a rozsahu chemické injektáže zdiva (z obou stran, jedné strany, jak…


Zateplení půdy ve starém domě

Dobrý den,

chystám se před zimou zateplit půdu v 2.podl. rodinném domě z r.1930. V horizontu 5-15 let uvažuji o přestavbě podkroví na obytné. V současnosti je skladba střechy: tašky, latě, voděodolná fólie, krokve (h.125mm š.100mm) a žádné střešní okno; plocha cca 90m2. Štíty jsou zevnitř holé cihly, tloušťka zdi cca 45cm, z jedné strany sousední dům zakrývá cca 80% štítu, z druhé strany volný prostor a dvě malá okénka (každé cca 25x15cm); plocha cca 35m2. Podlaha není příliš rovná s výškovými rozdíly až 10cm, jelikož původní dům byl v minulosti rozšířen směrem do zahrady; plocha cca 70m2. Vyhledával jsem na internetu možnosti zateplení a jsou víceméně dvě varianty:

1.) ta jednodušší a nejlevnější je zateplit pouze podlahu položením minerální vaty (2 vrstvy křížem přes sebe 200-400mm) s tím, že někdo radí dát pod ní parozábranu a jiní radí, že při dostatečné vrstvě vaty tam být nemusí. Někdo dále ještě radí zakrýt difúzní fólií, aby se vata neznehodnotila prachem. Toto řešení ale neumožňuje užívání půdy, což by v současnosti až tak nevadilo, více mě trápí, že pokud bych v budoucnu přistoupil k přestavbě podkroví, tak by všechen ten materiál a práce přišly vniveč.

2.) nákladnější a časově náročnější by bylo zateplit šikmou střechu, což by mi umožnilo užívání půdy a ušetřilo náklady a práci při případné přestavbě na obytné podkroví v budoucnu. Ideálně bych vložil 120mm vatu mezi krokve, pod to latě 60x40mm a mezi ně 60mm vatu a tak bych to nejraději nechal až do přestavby. Nikde jsem se nedočetl, zda je v další vrstvě nezbytná parozábrana, když půda bude prozatím neobývaná a nevytápěná a přijde mi lepší, aby mohla střecha zatím "dýchat". Pokud bych jí tam ale dát musel, tak nevím jak dobře by šla utěsnit kolem štítů na ty holé cihly nebo zda ji po stranách nechat volně viset do přestavby a zatím jí tam mít jen jako ochranu proti prachu a znehodnocení vaty. Ještě si nejsem jistý ohledně efektivity takového zateplení, když bych štíty zatím nechal tak jak jsou, nebo zda je nezbytné při této variantě zateplit i je. Nerad bych nyní investoval více než je nutné pro zateplení půdy jelikož přestavba na podkroví zatím není úplně jistá, ale rád bych si tam zachoval tento potenciál a rozdíl v ceně za materiál u těchto dvou variant není až tak markantní [1)do 20tis. 2) do 30tis.]. Děkuji za odpověď.

S pozdravem Dan P.

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství. Bylo by rozhodně škoda použít v první variantě materiál, který již…


Rekonstrukce rodinného domu

Dobrý den,

provádím postupně rekonstrukci RD a chci se zeptat, zda nevadí, když bude v patře v koupelně a na chodbě pod podlahovým vytápěním na systémových deskách položen 2x 30mm polystyren Styrofloor T5 křížem? Četl jsem, že kročejový Styrofloor T5 se vyrábí "vylepšením" podlahového EPS. Zbylo mi několik balíků a rád bych ho takto sdělal, ačkoliv normálně bych volil 30mm EPS 100 a následně až 30mm T5 pro kročejový útlum. V koupelně bude vana, pod kterou podlahové vytápění nebude, tam bych vložil 3x 30mm Styrofloor T5. Nevadí to například kvůli zátěži apod? Tepelné rozdíly mezi EPS a T5 předpokládám, že nebudou tolik výrazné a přízemí bude stejně vytápěné. Podlaha bude betonová, výška cca 60-70mm.

Děkuji, Václav Novák

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství. Použití Vámi uváděného výrobku ve dvou vrstvách je možné. Jedná se o…


Ideální skladba podlahy

Dobrý den,

mám dotaz ohledně skladby podlahy v podkroví, tato varianta mi byla doporučena. Modré už mám položené, zelené zbývá dokončit.

Děkuji

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství. Jedná se o podlahu patrně nad obytnou místností, která je provedena na…


Jak ošetřit dlažbu a zbavit ji vlhkosti?

Dobrý den,

loni v lednu jsme koupili starší nepodsklepený domek. Provedli jsme samorekonstrukci domu, okna, stěny, injektáž stěn a dlažba. Problém ale nastal hned po nastěhování kdy se nám začala tvořit plíseň na nábytku. Téměř každý kus, kde byl sololit. Pod sedačkou v úložném prostoru (sololit), pod postelí se šuplíky (sololit)- vyhodili jsme je. Pokládka dlažby byla provedena na betonu, který jsme nijak nezkoumali a ani neošetřili. Předchozí majitelé tam měli lino a koberec. Prosím o radu, jak zamezit tvorbě plísní tak abychom nemuseli rozkopat celou dlažbu v baráku z důvodu nedostatku financí. Jak ošetřit tu dlažbu a zbavit ji vlhkosti - je možná nějaká injektaž???

Děkuji s pozdravem Lucie

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství. Jedná se zřejmě o podlahu na terénu. Při rekonstrukci domu byla ponechána…