Vložit nový dotaz
Nalezeno 504 dotazů

legalizace boudy na nářadí na zahradě

Dobrý den, koupili jsme si pozemek, který byl vedený jako „orná půda“. Ten jsme teď už změnili na KÚ na "zahradu". Jenže na pozemku 913 m2 se nachází stará plechová bouda na nářadí a občas k i odpočinku a tato stavba není nikde zapsaná a není ani uvedená v kupní smlouvě. Na pozemku už stojí skoro 20 let. Teď bychom ji rádi zlegalizovali a užívali zcela legálně, bez nějakých obav k odpočinku, coby důchodci. Zahrada je umístěná na okraji sídliště, kolem stojí rodinné domky. Jsme už pokročilí senioři, a pokud bychom se chtěli informovat na Stavebním úřadě, máme obavy, že nás mohou nechat tento přístřešek odstranit. Máme nějakou šanci? Ze srdce Vám děkujeme za odpověď.

Jan Krátký

Váš věk zřejmě nebude mít na přístup úředníků stavebního úřadu žádný vliv. Pro legalizaci stavby je nutné požádat stavební…


stavba montovaného plechového skladu

Musím mít stavební povolení nebo ohlášení nebo něco jiného ke stavbě montovaného plechového skladu /garáže/ o výměře do 25 m2? Objekt je bez základů, jak jsem uvedl montován z plechových dílů. Něco říká § 103, něco § 96. Prosím o odpověď. Děkuji.

Jan Krátký

Ustanovení § 96 stavebního zákona stanovuje, které stavby lze umístit pouze na základě územního souhlasu. Ustanovení § 103 vyjmenovává…


oplocení zahrady a věcné břemeno práva chůze pro vlastníky sousedních pozemků

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o rady. Vlastním vyměřený pozemek od geodetů mimo plánovaný rozvoj obce, na kterém zahrádkařím. Každoroční ohromné škody, které mě způsobovala lesní zvěř, mě donutily k několika tisícové investici do oplocení, abych ochránil ovocné stromy, plot mám ale postaven bez stavebního povolení, protože jeden ze sousedů mě dělá neustále problémy a s oplocením nesouhlasí. On ani další sousedi na pozemcích nehospodaří a pronajímají je zemědělskému družstvu, se kterým žádné problémy nemám. Dále bych se chtěl zeptat, jestli potřebuju stavební povolení na opěrnou konstrukci (betonové sloupky a napínací drát, délka konstrukce 250 m, výška 1,6 m), která bude sloužit k vyvazování stromů do ovocné stěny, podobně jako je to ve vinohradech? Mohou být sloupky osazeny těsně u sousedovy hranice? Větve k němu zasahovat nebudou. A poslední vyčerpávající dotaz zní: může mě pozemkový úřad nutit, abych přes můj pozemek umožnil přístupovou cestu, když nemám věcné břemeno? Přístupové cesty jsou na katastrálních mapách zakresleny mimo moje pozemky, Pozemkový úřad, ale tvrdí, že ty cesty, které jsou tam zakresleny pod popisem „ostatní plocha“ nebo „ostatní komunikace“ neexistují. Poradí mi prosím někdo, jak mám postupovat? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Jan Krátký

Pokud jste realizoval stavbu oplocení bez schválení stavebního úřadu, musí tento (po zjištění této „černé stavby“) zahájit řízení…


rozšíření komunikace, vyvlastnění části pozemku a umístění oplocení

Dobrý den, koupil jsem stavební parcelu, kde šířka je 16 m. Jedním z tzv. sousedů je i město, které má hned vedle 4,5 m travnaté komunikace (v katastru vedené jako „ostatní komunikace“). Nyní jsem chtěl dostat povolení na stavbu oplocení na hranici svého pozemku, ale bylo mi úřadem sděleno, že je zpracován nový územní plán, kde musí být vyhotovena urbanistická studie, a 2 roky nebudu moci stavět. To by nebylo nejhorší, poté mi řekli, že budou možná potřebovat dalších 70 cm z mého pozemku, aby se cesta do budoucna mohla rozšířit a těch 70 cm mi řekli, že můžou být vyvlastněny, což se mi zdá nepochopitelné, kdy se jedná o komunikaci ve městě a bude vést k případným dalším novým pozemkům, určených jako stavební. Mohou vůbec toto udělat? Teď mi chtějí povolit plot jen tehdy, pokud uhnu o 70 cm dovnitř pozemku (jak kdyby mých 16 m na šířku nebylo málo) anebo na hranici pozemku, ale jen dočasně, tedy do doby, kdy bude studie vypracována. Jsem znechucen byrokratickou arogancí na úřadech a takovým jednáním, bohužel nevím, jak se mohu bránit? Ocenil bych jakoukoliv radu. Děkuji

Jan Krátký

Pokud bude komunikace v územním plánu označena jako „veřejně prospěšná“ stavba, je opravdu možné, že Vám bude část pozemku, kde má…


odstranění, resp. dodatečné povolení sousedova stínícího oplocení

Dobrý den, před cca 20-ti lety postavil soused vedle stávajícího oplocení (drátěného) plot z laminátových vlnitých desek do výšky 2,5 m. Po soudních tahanicích a odvoláních vydal krajský soud rozhodnutí a nejvyšší následné dovolání zamítl, že stavba stíní a stavební úřad následně vydal rozhodnutí (pravomocné, stavebník nepodal odvolání) o odstranění stavby. Stavebník stavbu neodstranil, pouze snížil na cca 190-205 cm a přihrnul k oplocení hlínu tak, aby plot byl z jeho strany cca 180 cm. Stavební úřad zahájil dodatečné povolení s tím, že stavebník tvrdí, že stavbu odstranil a postavil znovu ze stejného materiálu, ve stejné délce, ale v jiné výšce. Stavební úřad k tomuto přistupuje jako k nové stavbě, na naše námitky, že stavba nebyla odstraněna a že tvrzení stavebníka je účelové stavební úřad reagoval tak, že předvolal svědky (sousedy z druhé strany) a ti si obsílky (zjevně po dohodě) nevyzvedli, tak prý nemohl prokázat stavebníkovi, že stavbu neodstranil, jak měl a tudíž je to nová stavba. Připadá mi to jak v Kocourkově, žádali jsme tedy, aby udělali posudek odborníka ohledně stáří stavby (již od pohledu je zřejmé že to není nová stavba), to zamítli, že je to nákladné a stavebník nechal vyhotovit posudek ohledně výšky, aby měl doklad, že plot z jeho strany je 180 cm. Jelikož je k plotu navezena hlína, je výška dle posudku opravdu 180-185 cm (od původního terénu však 190-205 cm) a zřejmě stavbu dodatečně povolí. Chtěl bych se zeptat, zda je opravdu možné takto obejít nařízení o odstranění (stavebník samozřejmě nemá důkaz o odstranění - mít ani nemůže) stavby a podat si po letech žádost o dodatečné povolení. V teoretické rovině by to znamenalo, že nepovolenou stavbu, ke které vydá SÚ rozhodnutí o odstranění, stačí změnit (např. postavit kůlnu, po nařízení odstranění ji natřít jinou barvou, případně zvýšit či snížit) a stavebník takto může stavbu vesele užívat a dopisovat si se SÚ a do nekonečna vytvářet nové a nové stavby. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Jan Krátký

Pokud stavebník stavbu oplocení neodstranil, ale pouze upravil, nejedná se o novou stavbu, ale o stavbu stávající, na které byly provedeny…


přístavba skladu nářadí ke stávající chatě a souhlas sousedů

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Máme chatku v zahrádkářské kolonii a chtěli bychom k ní přistavit takový přístřešek (přístavbu) na schování nářadí, houpačky a jiného zahradního příslušenství. Mělo by to vypadat tak, že k zadní stěně chatky postavíme podpěru a tři trámky s patkami, které zastřešíme, obijeme palubkami a dáme dvířka. Bude to jednoduchá budka jednopodlažní, nevytápěná, neprůchozí z chatky. Na stavebním úřadě mi to v této lokalitě povolí, že to tam být může a dali mi formulář - Oznámení záměru v území k vydání územního souhlasu, je to opravdu třeba? A ještě bych se chtěla zeptat, zda povolení sousedů, které musíme doložit, musí být i sousedící cesta, kterou vlastní všichni osadnici kolonie, což je 63 osadníků Opravdu od všech musím mít povolení? Nestačí jen souhlasy sousedících sousedů? Můžete mi prosím poradit co s tím?

Jan Krátký

Popsaná stavba dle § 103 odst. 1 písm. a) stavebního zákona podléhá vydání územního souhlasu, který vydá stavební úřad na základě…


realizace nového a oprava stávajícího oplocení pozemku

Dobrý den, zakoupil jsem pozemek, který v nově vzniklém územním plánu není v zastavitelném území, je veden jako trvalý travní porost a zahrada (krajinná zeleň) a dle bližšího komentáře k územnímu plánu, zde není povoleno pozemky oplotit. Na pozemku však již z doby dřívější byl plot vybudován, je však ve špatném stavu, místy chybí zcela. Mohu toto oplocení opravit a dobudovat (zažádat o povolení), nebo jej musím v souladu se shora uvedeným odstranit zcela? Předchozí majitel ke stávajícímu oplocení pravděpodobně dokumentaci nedohledá, lze ji dohledat na příslušném stavebním úřadu, pokud bylo oplocení v minulosti úřadem povoleno? Ještě bych se chtěl zeptat, zda bych mohl v duchu shora uvedeného realizovat oplocení alespoň živým plotem? Omlouvám se za obsáhlý dotaz a děkuji za případnou odpověď.

Jan Krátký

Pokud bylo oplocení v souladu se stavebním povolením schváleno, je možné, že doklad o tom dohledáte u orgánu, který jej schvaloval. V úvahu…


umístění kůlny na zahradní nářadí

Chtěla jsem na mé zahradě postavit kůlnu na zahradní nářadí a další věci (sekačka, pila, jízdní kola, zahradní sedací nábytek), dřevěnou, na betonových pilířích. Podle velikosti a ostatních podmínek bych se vešla do § 103 stavebního zákona, který uvádí, že jsou to stavby, které není potřeba ohlašovat a ani žádat o stavební povolení. Poté jsem se na stavebním úřadu dozvěděla, že na tuto drobnou stavbu musím žádat o územní rozhodnutí. Protože tomu nerozumím, zdá se mi to nelogické. Žádat o územní povolení podle mne popírá tvrzení § 103. Je to pravda? Jak to tedy je? Muže mi to, prosím, někdo vysvětlit? Předem děkuji

Jan Krátký

Pokud stavba svými parametry a svým vybavením odpovídá stavbám uvedeným v ustanovení § 103 stavebního zákona a stavební úřad pro ni…


stavby nevyžadující stavební povolení ani ohlášení

Dobrý den, stavební zákon v § 103 odst. 1 písm. a) oddílu 1 mimo jiné stanovuje, že: "Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují budovy nepodsklepené, jestliže neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění". Mé dotazy zní: 1/ je pobytovou místností samostatně stojící sklípek do 25 m2, který je 1 m pod terénem, 1,5 m nad terénem? 2/ jde o podsklepenou či nepodsklepenou budovu? 3/ je klimatizace, které udržuje celoročně stálou teplotu (v zimě topí, v létě chladí považována za vytápění? 4/ lze tuto stavbu realizovat 1 m od hranice sousedova pozemku? Děkuji za odpovědi na všechny mé dotazy.

Jan Krátký

Dle mého názoru předmětná stavba není stavbou popsanou v ustanovení § 103 odst. 1 písm. a) stavebního zákona, jelikož se jedná o stavbu s…


nevhodná realizace terénních úprav a oplocení na sousedním pozemku

Dobrý den, prosím Vás o radu. v roce 1985 jsme provedli oplocení jižní strany pozemku pouze do poloviny. Plot má betonovou podezdívku vysokou 15 cm, jejíž spodní část byla v rovině s půdou. Pozemek si koupil člověk, který provedl snížení terénu 0,5 m od plotu do hloubky 30 cm. Zbylou část pozemku si v r. 1990 oplotil už na sníženém terénu o 30 cm bez betonové podezdívky a tím vznikl na našem pozemku svah k sousedovi. Oplocení a terénní úplavy provedl na ohlášení na stavebním úřadě. Teď k dotazu. Je možné, aby stavební úřad povolil snížení terénu, postavení plotu a tím vnikla škoda na mém plotě a znehodnocení mého pozemku z důvodů svahu, který vznik a u našeho plotu došlo ke zřícení betonových podezdívek a s současné době se začíná tvořit svah a padá půda v sousedovi? Soused u ústního jednání uvedl, že provedl snížení terénu (je v zápise) a stavební úřad mou stížnost na terénní úpravy v r. 1990 posoudil jako neoprávněnou, že nedošlo k změně vzhledu prostředí a odtokových poměrů. Velice zajímavé, když se mi sesouvá zemina. Co mám dělat? Moc děkuji

Jan Krátký

Realizací terénních úprav ani realizací oplocení na sousedním pozemku nesmí docházet k poškozování sousedních nemovitostí. Stavební…