Vložit nový dotaz
Nalezeno 416 dotazů

Co je nutné udělat po dokončení stavby malého zahradního domku?

Dobrý den, stavební úřad nám vydal územní souhlas s umístěním stavby jednopodlazniho montovaného dřevěného zahradního domku (do 25 m2). Cituje z vydaného územního souhlasu: Záměr splňuje všechny podmínky podle § 96 odst. 1, 2 a § 90 stavebního zákona. Stavbu lze podle § 119 odst. 1 stavebního zákona užívat bez oznámení stavebnímu úřadu i bez kolaudačního souhlasu. Stavební úřad upozorňuje stavebníka na povinnosti dané § 152 a 160 stavebního zákona. Nejsem si úplně jistý, které z ustanovení v § 152 a 160 se týkají tohoto druhu stavby a které ne. Můžete mi prosím laicky vysvětlit co teda musíme ještě podle zákona udělat v průběhu a po dokončení stavby? Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Podívejte, § 152 stavebního zákona hovoří (obecně) o stavebníkovi. Důležité je, aby se při stavbě choval zodpovědně, dodržoval…


Přístavba garáže na hranici pozemku

Dobrý den, Chceme postavit garáž vedle našeho RD. RD máme od hranici pozemku 6m. A garáž sem chtěl vystrčenou na hranici pozemku (z důvodu kanalizační šachty která nám brání jít dozadu současně s domem.) Na stavebním úřadě mě řekli že musím mít minimálně 5m nájezd do garáže na svém pozemku, což nejde jelikož tam máme tu šachtu. A do garáže by se nevešlo ani auto. Jak mám tedy postupovat? existuje nějaká vyjímka? že by garáž byla na hranici pozemku a sjezd na komunikaci byl jen na obecním? náš RD se nachází mezi starýma stodolama. a jsme tam jediný dům. takže žádný chodník tam nebude a silnice je z hlíny. děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Bez situace se nedá přesně odpovědět. Podle mne žádný předpis na to není. Ale jsou obce, které si toto stanoví do územního rozhodnutí…


Jak postupovat při nedokončené stavbě?

Dobrý den, jak mám postupovat v případě , že jsem již započatou a povolenou stavbu stavebním povolením /sklad zahradního nářadí / nedokončil a nemohu ze zdravotních a finančních důvodů dokončit . Mám obavu , abych nebyl ze strany stavebního úřadu sankcionován. děkuji za odpověď

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Podívejte se, stavební povolení je o tom, že získáváte právo stavbu provést. Jakmile stavbu zahájíte, stavební povolení (ale i třeba…


Jak velký bazén můžu postavit na zahradě?

Dobrý den, budu mít možnost koupit větší zahradu v zahrádkářské kolonii. Budu majitel zahrady. Je možné na zahradě postavit bazén cca 3x6 m či 4x8 m ? Hloubka bazénu cca 1,2 m. A do jaké hloubky mohu do země kopat( či firma). Děkuji za odpověď, hezký den M.B

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Musíme jít do § 79 bod 2) písm. p. Stavebního zákona 183/2006 Sb. v platném znění. „Vůbec nic“ nepotřebuje stavba bazénu do 40 m2…


Jak daleko od hranice pozemku může soused skladovat dřevo?

Dobrý den, vlastním patrový rodinný dům (základna 10x10 metrů) se sedlovou střechou. Bohužel mám souseda, se kterým se nedá na ničem dohodnout. Z důvodu mnoha neshod se sousedy jsem po geodetickém zaměření vlastnické hranice a na základě stavebního povolení vybudoval asi před čtyřmi roky mezi našimi pozemky na vlastní náklady plný deskový plot o délce asi 30 metrů výšce 200 cm. Výstavbu plotu však soused zjevně neunesl a v posledních asi třech letech začal situovat do bezprostřední blízkosti vlastnické hranice cca 10 cm od mnou vybudovaného plotu (vlastnická hranice byla geodetem řádně vytyčena), rázy palivového dřeva, které každoročně rozšiřuje a navyšuje, kdy v současné době palivové dřevo skladuje sice na svém pozemku, ale v bezprostřední blízkosti vlastnické hranice na ploše cca 700x300x220 cm (délka-šířka-výška). Jeho dříví je uskladněno asi 260 cm od obvodové zdi mého domu (obvodová zeď má tři okna) v délce odpovídající asi 2/3 délky obvodové zdi mého domu. Chci se touto cestou zeptat, v jaké vzdálenosti od hranice našich pozemků může soused zmíněné dříví skladovat a zda způsob, kterým jej skladuje v bezprostřední blízkosti vlastnické hranice a současně asi 260 cm od mého domu, neporušuje nějaké protipožární předpisy či nenarušuje požárně nebezpečný prostor a pokud ano, jaké předpisy jsou z jeho strany porušovány a kdo je oprávněn na mou žádost přesně vymezit prostor resp. vzdálenost od mého domu, v níž by nemělo být sousedovo dříví skladováno. Stavební úřad při kontrole konstatoval, že se ho to netýká. Děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Toto se stává… Ale skutečně stavebnímu zákonu hranice dřeva nepodléhá. Tedy ji stavební úřad nemůže řešit. Když půjdete na…


Odkud se měří odstupová vzdálenost stavby?

Dobrý den, mám dotaz ohledně přístřešku pro auta. Podařilo se nám postavit přístřešek, který je bohužel větší než 25m/2 a je blíže než 2 m od sousedova pozemku. Chci se zeptat, od čeho se měří odstupová vzdálenost? Případně, že bych plochu střechy zmenšil na méně než 25 m/2 a posunul nosné sloupy 2 m od pozemku projde to bez nutnosti žádat o dodatečné povolení? Jde mi o to, že pokud budou patky a nohy dále než 2 m od hranice pozemku, ale střecha přesahuje a bude blíže než 2 m. Někde jsem četl, že se má měřit od obvodových stěn, tedy by se mělo od nosných sloupů. Díky

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Na internetu je docela názorně vysvětleno pod pojmem zastavěná plocha, jak se to v jednotlivých případech má brát. To znamená, že pokud…


Stavba garáže v rozporu s územním plánem

Dobrý den, chtěl bych si k RD přistavět garáž do 25 m2. Dle ÚP máme max. zastavěnou plochu pozemku 30%, což je přesně plocha RD a tudíž dle SÚ již nemůžu na pozemek umístit jakoukoliv další stavbu. Dle SZ, par. 79, odst. 2, písm O a dále dle novely zákona č. 196/2018, se pro doplňkové stavby nemusí vydávat závazné stanovisko orgánu územního plánování. Tzn. pokud si postavím na pozemku garáž, která bude splňovat kritéria na doplňkovou stavbu, nemusím žádat o stanovisko orgán ÚP. Nicméně byla by v rozporu s ÚP, jelikož bych překročil zastavěnou plochu pozemku (asi o 4%). Prosím, jak je to tedy správně? Lze garáž realizovat nebo ne? Kdybych se uskromnil a udělal přístřešek o velikosti do 16 m2, což bude drobná stavba, která se nemusí zapisovat do KN, bude to OK? Děkuji.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Ne, nelze - je třeba si dočíst § 79 bod 2 o) dokonce. Pro tyto stavby platí zároveň podmínka aby taková stavba byla v souladu s územně…


Je problém při stavebním ohlášení se stavbou přesahující hranici pozemku?

Dobrý den. Vlastním dva pozemky. Jeden je veden jako zastavěná plocha a nádvoří a druhý jako zahrada. Pozemek vedený jako zahrada je tak veden i v územním plánu města. Z důvodu přístavby rodinného domu,by dům zasahoval kousek do druhé parcely vedené jako zahrada. Jednalo by se na jedné straně asi o půl metru a na druhé straně asi o 2metry. Byl by problém při stavebním ohlášení s touto přístavbou přesahující hranici parcely? Dala by se případně vedle domu na pozemku zahrady přistavět plechová kůlna,přístřešek a další příslušné stavby k domu ? Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Tak podívejte, vše souvisí s územním plánem obce. Každý územní plán má formulované regulativy jednotlivých ploch odlišně, takže se to…


Prodej garáže na cizím pozemku

Jsem vlastníkem garáže.Stojí však na pozemku jiného majitele.Nyní chci garáž prodat. Vím, měla bych ji přednostně nabídnout majiteli pozemku. Mám však mnohem vyšší nabídku od jiného zájemce. Jak postupovat? Pokud se s majitelem pozemku přece jen dohodnu, on nebude na přednostní koupi trvat, mohu garáž bez problémů prodat vyšší nabídce ? Na co si mám dát pozor? Děkuji

BIDLI reality, a.s.

Přestože se nejedná o dotaz ohledně našich staveb, nýbrž o právní radu, rád Vám odpovím. Předkupní právo znamená, že vlastník…


Můžu technickou část bazénu postavit blíže jak 2m od pozemku?

Dobrý den, plánujeme stavbu bazénu a zvažujeme variantu umístění bazénové techniky blíže jak 2 m od hranice pozemku. Jedná se konkrétně o zásuv střechy bazénu tj. varianta, kdy se střecha při odkrytí zasouvá mimo plochu bazénu za bazén. Technicky by do vzdálenosti blíže jak 2 m od hranice pozemku zasahovala jen část kolejí pro střechu s betonovým základem. Koleje budou zároveň s terénem. Dále se jedná o nadzemní přístřešek na bazénovou techniku o velikosti 1,2 x 1,2 x 1,2 m (vnější rozměr). Přístřešek bude mít betonový základ a bude buď z cihel nebo ze dřeva. Můžu tyto dvě „stavby“ (přístřešek pro techniku a koleje pro střechu) umístit do vzdálenosti blíže než 2 m od hranice pozemku? Spadají vůbec tyto záměry do definice stavby? Jedná se o hranici s obecním pozemkem (odděleno zdí s dřevěnou neprůhlednou výplní). Za zdí je pak cca 1,5 m travního porostu a pak obecní komunikace. V územním plánu jsem žádné konkrétní omezení nenašel. Chtěl bych jít nejjednodušší cestou tzn. bez řízení či získávání povolení nebo souhlasu obce. Děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Doporučuji pozorně přečíst §79 bod 2 p) (v platném znění): Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují (to…