Ve středu obce vlastním zahradu (180 m2) a navazující stavební parcelu (460 m2), která je v katastru nemovitosti evidována v účelu využití jako „zbořeniště“. Rodinný dům, který na tomto místě stál cca 200 let, a ve kterém bydlela moje rodina, nešťastnou náhodou zhruba před 30ti lety shořel. Torzo domu se pomalu rozebíralo, až zbyly jen rozvaliny, které se nakonec srovnaly se zemí. Rozhodl jsem se na tom samém místě postavit nový rodinný domek, a proto jsem se šel informovat na příslušný stavební odbor.
Zodpovědný zaměstnanec mě ovšem sdělit, že mi stavební povolení nevydají, neboť nevlastním minimálně 800 m2 pozemků (včetně navazujících), což je nově stanovená minimální výměra, která je dána novým územním plánem k výstavbě rodinných domů. Vlastním pouze 640 m2 a šance, že bych od okolních sousedů odkoupil zbývajících 160 metrů je nulová. Podotýkám, že tam nejsou další jiné překážky (stavebně technické, hygienické….), pouze jen ta výměra. Jinými slovy mi bylo řečeno, že kdyby nám dům neshořel, tak tam bydlíme spokojeně dodnes a nikomu by nevadilo, že nemáme 800 m2 celistvého pozemku. Podle mého názoru je stavební parcela přeci už ze své podstaty určena k tomu, aby na ní něco stálo (také tam stovky let něco stálo). Logicky bych předpokládal, že by se měla nová úprava stahovat na nově vznikající stavební parcely a nikoli retroaktivně na starou původní zástavbu. To mám opravdu smůlu?

Děkuji za odpověď.
Přeji pěkný den

Odpověď Dobrý den

díky za dotaz. Toto je opravdu zvláštní situace. Přístupu úřadu nerozumím. Pokud máte stavební parcelu, je na ní možno stavět. Nebude problém ve velikosti stavby vůči možnému procentu zastavitelnosti apod.? Nebo jste prováděl pouze konzultaci bez konkrétního záměru?

Tomáš Zima
NEMOinspekt s.r.o.