jsme majitelé zahrady od roku 1945 mimo zastavěnou ploch, kterou již oplotil předchozí majitel. Podle ní teče potok nevýrazného toku. Měly jsme zde cca 35 let chov ovcí. Po ukončení chovu plot postupně chátral, tak jsme ho před cca 8 lety z bezpečnostních důvodů z větší části odstranily. V roce 2015 jsme požádaly stavební úřad o povolení k obnově plotu. Nyní je zde stanovena aktivní zóna záplavového území, kdy podle výpočtů dojde k zatopení pozemku již při průtoku Q5 a na zahradě máme mít cca 0,5m vody. Stavební odbor nám povolení k obnově nevydal z důvodu, že se jedná o novou stavbu a to není v aktivní zóně možné. Dle pamětníků! cca 120 let nedošlo nikdy k rozlití vody na naší zahradu ani v úředních knihách není o povodni žádný záznam. Podle tohoto hypotetického výpočtu, který podle mne nemůže mít ani právní oporu, bychom zde měly již zažít minimálně jednu stoletou povodeň, kdy na zahradě má být cca 150cm vody, šest dvacetiletých povodní 0,90cm vody a dvacet dva pětiletých povodní 0,5 cm vody. Při jednání s úřady tuto skutečnost zdůrazňuji, Odpověď " Buďte rád, že jste tam nikdy žádnou povodeň neměl. Nacházíme se v suché oblasti, pravděpodobnost záplav je zde minimální. Mi to víme ale musíme se řídit třeba i špatným výpočtem." Mám větší naději po novele stavebního zákona r. 2018 kdy stavební úřad nemá právo jednat před vznikem plotu, tuto část zahrady podél potoka oplotit? Víška plotu 160cm a délka 120cm. Vodoprávní úřad a Povodí Ohře v předchozích jednání za určitých podmínek s obnovou plotu souhlasili. Mnou navržený plot je zavěšen cca 30 cm nad terénem, plotové díly mají velké rozměry ok 200x60 cm a v případě potřeby jde snadno demontovat. Jeho stavbou nezhorším průtokové poměry a nikoho neohrozím. Potřebuji zamezit přístupu zlodějům,
vandalům a feťákům na náš pozemek. Jsou zde jasně potlačována naše základní lidská práva na ochranu majetku a zdraví. Je možné žádat o zrušení aktivní záplavové zóny v těchto místech? Nebo žádat o vyjímku ? Jak mám nejlépe postupovat abych dostal povolení k obnově plotu: Platí při podání nové žádosti na vodoprávní úřad předchozí vyjádření stavebního úřadu, že se jedná o novou stavbu, nebo vše začíná od nuly. Jsem jediným majitelem zahrady která v této oblasti není oplocená. Žádám Vás o radu za kterou předem děkuji.
Rostislav Horský

Odpověď Dlouhá žádost, krátká odpověď … Po novele § 79 bod 2f) se skutečně hovoří v závěru „ …. a které se nacházejí v zastavěném území či v zastavitelné ploše“. Takže nejde říct, že v tomto případě oplocení nic nevyžaduje. Ale dle mého názoru zemědělská oplocenka (tedy něco jednoduchého co v případě povodně nevytvoří překážku) by realizovat šlo. Ale když už je to takto rozvířené napsal bych to písemně stavebnímu úřadu… Prostě bych naskicoval velice jednoduchou konstrukci se „školkovým pletivem“, nazval bych to oplocenka pro chov ovcí a počkal bych na reakci úřadu. …

Krejčí
Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování