Vložit nový dotaz
Nalezeno 279 dotazů

Jak potupovat při zhotovování příjezdové cesty k chatě?

Dobrý den, jsme majiteli jedné z chat v chatové osadě. Podél hranice našich pozemků vede cesta, která je v katastru vedena jako ostatní komunikace a byla zřízena pro přístup k chatám. Vlastníkem cesty (jen tráva) je šestice sourozenců, kteří vlastní i přilehlou louku a okolní menší lesní pozemky. Cesta je v katastru ukončena u poslední zahrady, nicméně tento poslední úsek cca 15m není sjízdný (prudký kopec, neupravený terén). Pozemky dále navazují na malý les, kterým vede lesní cesta. Cesta se tedy sice používala jako průjezdná dále tímto lesním pozemkem, ale v jiném koridoru (viz. vyjeté koleje na fotu). Majitelé louky, kteří jsou zároveň i majiteli lesa s tímto řešením spokojeni nejsou a aby nám dali souhlas jezdit přes lesní pozemek, požadují zhotovení napojení cest v jiném koridoru. Původní varianta podél plotů (tak, jak je to v katastru) momentálně není možná, neboť je v cestě uložen kabel telekomunikační sítě a vzhledem k nutnému bagrování atd. by se to neobešlo bez přeložky a zvýšených nákladů. S majiteli jsme se tedy domluvili na kompromisním řešení a těch cca 15 m napojení bychom vedli mimo ochranné pásmo této sítě. Je to ve svahu a tudíž nestačí jen přesměrovat řidiče, ale jednalo by se o odbagrování 30 cm do hloubky v šíři 2,5 - 3 m a vyštěrkování, tak aby cesta mohla sloužit sjezdu osobních aut (většinou nás 6 chatařů + návštěvy atd.) a párkrát do roka mohlo tudy odjed nějaké menší nákladní auto. Rádi bychom se zeptali: 1) Asi není možné zhotovit to jen tak, takže co by bylo potřeba vyřídit, které úřady by se k tomu vyjadřovaly a jak by to tak nějak pravděpodobně probíhalo (jedná se o pozemek k plnění funkce lesa, nezastavěné území)? Abychom to mohli majitelům nějak nastínit, než vyrazíme na náš Stavební úřad. 2) Jelikož zde již byly o tuto lesní cestu soudní spory (ne s námi:)), majitelé si chtějí ponechat kontrolu nad průjezdem (kdo chce tudy jezdit, měl by je požádat o souhlas na průjezd jejich lesem) = jde nám jen o praktické zhotovení tohoto napojení, ale aby cesta nadále zůstala lesní cestou (ne zveřejnění celé cesty tím, že by se vyjímala z půdního fondu, zakreslovala do katastru atd.). Jde to? Předem mnohokrát děkujeme za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Moc dlouhý dotaz – a obtížná jednoduchá odpověď. Jak je to dnes s cestami? Místní komunikace, která je v pasportu komunikací (musí to…


Musi být zpevněná komunikace přivedena ke stavebnímu pozemku?

Dobry den, Pokud prosim nekdo podobny problem resil, budu rad za kazdou odpoved. Vlastnim pozemek, ktery je dle UP zastavitelny, ale aktualne k nemu vede pouze nezpevnena komunikace (trava), cca 2,5m siroka, ve vlastnictvi obce. Ta spojuje pozemek se zpevnenou komunikaci (asfalt) v delce cca 45m. Dle vyhlasky c. 501/2006 Sb, § 20 odst. 7) lze mit stavbu domu 50m od zpevnene cesty. Ale uz se mi nepodarilo nikde dohledat, zda-li musi byt tato zpevnena cesta vedena k samotnemu stavebnimu pozemku. Otazka tedy zni: musi byt zpevnena komunikace privedena ke stavebnimu pozemku, odkud se potom pocita onech 50m? Nebo muze byt ve vzdalenosti 50m mezi samotnou stavbou a zpevnenou komunikaci jeste obecni, nezpevnena komunikace? Dekuji za odpoved

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

No, tato vyhláška končí k 30.6.2024 – nová zatím není. A i po tolika letech se možná dva stavební úřady neshodnou na úplně stejném…


Stavba dvou domů na jednom pozemku

Dobrý den, vlastníme pozemek, který je tvaru protáhlého obdélníku s přístupem k silnici na kratší straně. Je ale celkem rozměrný, tak bychom na něm rádi postavili za sebou 2 domy. Pozemek u silnice by byl tedy užší a po straně by vedla komunikace k zadnímu pozemku. Když jsme toto předběžně probírali na územním plánování a dalších úřadech, tak nám bylo sděleno, že by neměl být problém a sdělili nám nějaké požadavky (3,5m celkem šířka komunikace k zadnímu pozemku a stavba na něm maximálně 50m od konce komunikace atd). Co bych se rád zeptal je - je nějak definovaná minimální vzdálenost, kterou musí být stavba na předním pozemku od té komunikace k zadnímu pozemku? Když jsem se toto snažil zjistit, tak jsem našel "Dle § 25/7 vyhlášky o obecných požadavcích na využívání území musí být vzdálenost průčelí budov, v nichž jsou okna obytných místností, nejméně 3 m od okraje vozovky silnice nebo místní komunikace". Ale když se dívám na definice, tak mi přijde, že spojnice mezi silnicí a zadním pozemkem je účelovou komunikací a ta není v tomto specifikována. Je tomu tak? A pokud ano platí pro účelovou komunikaci také 3 metry odstup nebo ne? Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Já tomuto rozumím také tak. Vyhl. 501/2006 Sb. opravdu hovoří o tom, že průčelí budov s okny obytných místností musí být nejméně 3 m…


Dělení stavební parcely

Dobry den, Delime pozemek 112/2 pro vystavbu rodinneho domu. Pozemek jsme napojili na verejnou komunikaci 295/1 vlastnik je obec. Vedle pozemku nam vede verejne ucela komunikace se soukromymi vlastniky 108/3. Vztahuje se 50m umisteni stavby od verejne komunikace 295/1 kde budeme mit branu nebo lze vyuzit komunikaci 108/3 na kterou vlastnik nam nedovolil se pripojit, ale je vedena jako verejna? Dotaz zni tedy jestli je nejak mozne posunout dum na delsi vzdalenost nez 50m bez nutnosti budovani verejne pristupove cesty, a argumentovat, ze s pozemkem sousedi verejna komunikace 108/3, ktera by sla v pripade pozaru vyuzit pro haseni? Situacni nakres jsem prilozil do priloh. Dekuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Především vyhláška 501/2006 Sb. v § 20 odst. 7) hovoří o „Ke každé stavbě rodinného domu …… musí vést zpevněná pozemní…


Přístup ke stavebnímu pozemku

Dobrý den, rád bych se informovala ohledně přístupu na náš pozemek. Koupili jsme pozemek, který je v územním plánu označený k zastavitelnému území. K pozemku vede obecní komunikace, v katastru označená jako ostatní komunikace. Stavební úřad mi ústně potvrdili, že taková cesta k příjezdu domu stačí a budu moci dojíždět ke svému budoucímu domu. Pan soused (přes cestu), který má dům u této cesty, nesouhlasí s naším příjezdem a chce po nás, abychom si vytvořili svou vlastní přístupovou cestu po cizím soukromém pozemku. Bojí se, že mu ujede zeď, která je 1m od této cesty. Obecní cesta je momentálně ve stavu, kdy je pokryta trávou. V minulosti sloužila i teď slouží jako přístupová cesta k dalším i zemědělským soukromým menším pozemkům (vjíždí zemědělská technika - malotraktory, kombajn, auto s vozíkem atd). Chtěli jsme jít cestou ohlášky, ovšem soused přes cestu se do řízení dobrovolně přihlásil a nechce nám podepsat situační výkres, pokud nebudeme mít zajištěno alespoň věcné břemeno cesty na jiném cizím pozemku, na kterém si musíme udělat svou vlastní cestu. Můžete mi poradit, jak by bylo vhodné postupovat pro povolení stavby domu (formou ohlášky nebo stavebního řízení)? Je možné, aby nám soused zakázal příjezd k našemu budoucímu domu po této stávající obecní cestě? Případně jakým způsobem se bránit proti sousedovi? Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Podívejte, tady je to velice složité na vyjednávání…. Kdo chce stavět musí prokázat, že má zajištěn příjezd a přístup k stavební…


Co musí splňovat příjezdová cesta?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na pár otázek ohledně vybudování příjezdové cesty. Od prarodičů jsme dostali (4 vnoučata) darem velikou zahradu. Zahradu jsme rozparcelovali na 5 parcel a nechali i geodeticky zaměřit budoucí příjezdovou komunikaci, která je v našem osobním vlastnictví dělena podílově. Mohu se zeptat, co příjezdová cesta musí přesně splňovat pro to, aby na parcelách bylo možné dostat stavební povolení k výstavbě rodinných domů? Samozřejmě se cestu snažíme udělat co nejlevnější, nicméně by jsme rádi, aby vše bylo tak jak má. Moc děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Toto není dobrý postup, jak území řešit. Za prvé musíte mít ověřeno, že uvedená plocha je v územním plánu vaší obce určena k…


Mohu nesouhlasit s plánem využití parcely souseda?

Dobrý den, jsem spoluvlastníkem 1/2 podílu na zahradě. Druhý spolumajitel rovněž s 1/2 podílem chce zahradu využít pro dopravu stavebního materiálu na sousedící parcelu. Mohu s tímto záměrem nesouhlasit? Musí můj případný nesouhlas respektovat? Lze případně požadovat kompenzaci za nerovnoměrné užívání společné věci? Děkuji.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Toto je občanskoprávní záležitost. Tedy dotaz pro advokáta….. ale v praxi to bez domluvy (písemné) nefunguje. Už jsme několikrát…


Jak můžeme rozporovat plán na rozparcelovaní stávající louky?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, s jakými argumenty můžeme rozporovat plán na rozparcelovani stávající louky. Jsme účastníky řízení a můžeme se k věci vyjadrit. Prikladam foto. V chatové osadě je plán na zastavení louky. Původní orná půda (zatim takto stále vedena v katastru) byla převedena na stav.pozemky. K chatam vede cesta zezadu chatové osady široká 4,5m. Nebo momentálně přes tuto volné přístupnou louku. Až dojde k rozparcelovani dle planku u casti stávajících chat vznikne cesta slepá s šířkou pouze 3,5m. Stávající cesty jsou travnaté. K novým pozemků povede nová asfaltová cesta, s celkovou šířkou 8m. Obec řeší pouze navrh a plán týkající se novych pozemku. Zajímá je, zda nový projekt má příjezdovou cestu a zda ta splňuje parametry. Původní cesty je nezajímají, ty neřeší. Máme strach, že tímto “uzavřením” bude znemožněna případná budoucí rekonstrukce chat, stavba jímek, popr. vyvážení jimek. Ani přístupnost pro hasiče či záchranku obec nezajímá - kritéria pro hasiče v rekreac.oblasti prý nejsou. V osadě přitom mnoho lidi přestavuje/staví a pobyvají tu i trvale. Vím, ze některé obce tyto situace s osadami řeší a naopak se snaží vycházet vstříc, aby všichni měli možnost na lepší kvalitu bydlení. Např. maji zájem na vybudování kvalitních jimek, aby lidé nepoužívali původní žumpu. Jsou nějaké argumenty, o které se můžeme opřít? Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

V příloze ještě pošlu kopii vyhlášky č. 501/2006 Sb. vyhlášky č. 23/2008 Sb. a kopii části normy. Problematika je složitá v tom, že…


Povolení k přejezdu těžkou technikou přes ornou půdu

Dobrý den, za jakých podmínek a jakých povolení lze využít ornou půdu pro přejezd těžkou technikou? Když pro průjezd přes pole je nutný pruh 25m šířky a v délce cca 800 m, s tím, že je na dočasnou dobu ornici nutné v pruhu vytěžit, uložit vedle mimo pruh a ornici nahradit jiným sypkým inertním materiálem kvůli únosnosti. Po přejetí technikou se ornice vrátí zpět a pole se vrátí svému účelu. Děkuji V.Toman

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Podívejte, toto nesouvisí se stavebním zákonem, ale se zákonem o zemědělské půdě – zjednodušeně jde o dočasné vynětí ze…


Po opravě silnice, nedala firma sjezd na náš pozemek do původního stavu

Dobrý den chci se zeptat, před vjezdem na náš pozemek se opravovala hlavní silnice. (Pokládal se nový asfalt) mezi brankou a silnici je cca 1m našeho pozemku. Firma tu cestu vybagrovala když bagrovali starý asfalt ze silnice. Asfalt položili nový, ale nám ten jeden metr nedali do původního stavu a ani nevylepšil a tudíž je z asfaltu potřeba autem sjet cca 20cm dolů a do naší branky dalších 20cm nahoru. Před opravou jsme měli zeminu ve stejné úrovni jako branku. Můj dotaz zní jestli jsou povinni ten náš kousek mezi silnicí a brankou minimálně do původního stavu

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Jsou. Obraťte se písemně na investora (Obec, SUS ….) a vyvolejte jednání přímo na místě. Jsou užitečné fotografie. Při kontrolní…