Vložit nový dotaz
Nalezeno 141 dotazů

Problém s příjezdovou komunikací k našemu pozemku

Dobrý den, rádi bychom stavěli RD na vlastním pozemku, ale problémem je příjezdová cesta k pozemku. Příjezdovou cestu vlastní vlastníci pozemků (jedním z nich jsme i my). My jsme hned druhý pozemek, který je nejblíže k obecní pozemní komunikaci. To znamená, že náš soused napravo přímo sousedí s obecní pozemní komunikací. Co se týká příjezdové cesty k našemu pozemku, tak část, která patří sousedovi je široká cca 4m, u nás se cesta rozšiřuje na cca 6 m. Cesta je vydlážděna zámkovou dlažbou až za náš pozemek, dále už je jen nezpevněná cesta. Vedle nás nalevo už stojí rodinný dům, do kterého se jezdí po této cestě. Když jsme začali zjišťovat podmínky pro stavbu RD, tak nám na obci bylo řečeno, že nám stavbu RD nepovolí dokud nebude vybudována příjezdová cesta široká 5m a 1m chodník. Tu cestu máme vybudovat na vlastní náklady. Předpokládáme, že nikdo ze sousedů nebude mít zájem na tom se finančně podílet na vybudování příjezdové cesty, protože už postavené domy mají. Znamená to, že musíme příjezdovou cestu vybudovat sami na vlastní náklady? A nemůžeme se v našem případě odvolat na vyhlášku č. 501/2006 Sb. § 20 když náš dům by stál do 50m od obecní pozemní komunikace? Děkuji za jakoukoliv odpověď. Lenka Valentová

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Praktická rada – s obcí bych nikdy nebojoval. Buď se vám dopředu podaří najít smírné řešení nebo to nestojí za zahájení stavby……


Má město povinnost k pozemkům v zastavitelném území vybudovat příjezdovou cestu?

Dobrý den, mám dotaz skrz příjezdovou cestu. Plánujeme koupit od města pozemek na výstavbu RD, který je dle ÚP v zastavitelném území. Bohužel k tomuto pozemku nevede žádná příjezdová cesta, na kraji se nachází pouze dlouhá úzká nudle navazující na obecní komunikaci, ale vedená dle KN jako ostatní plocha patřící městu. Cesta je polní, vůbec nezpevněná a cca 200m dlouhá. Má město povinnost k pozemkům v zastavitelném území vybudovat příjezdovou cestu (v tomto případě zpevnit tu stávající) nebo nemusí a může se stát, že pozemek nebude mít vyřešený přístup na něj a nemáme ho tedy raději vůbec kupovat? Děkuji a přeji hezký den, Jan Seifert

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Obec žádnou povinnost nemá a opravdu se nemusí podařit doložit k ohlášení, že komunikaci máte dořešenou. Sice je možná výjimka, ale tu…


Špatně vyspádovaná obecní komunikace nám podmáčí dům

Dobrý den, dům stojí u obecní komunikace. Mezi komunikací a domem je na jedné straně 40cm a na druhé straně 1,5 m hlíněný povrch, kde z vozovky stéká veškerá voda k domu a podmáčí ho. Starostka obce jako správce byla o této situaci 3x informována písemně, pozemek až k domu je obce, včetně cesty. Na koho se máme obrátit, kdo nám pomůže při řešení: chybně vyspádované vozovky, žádného odtokového žlabu okolo ní a neustálého podmáčení domu. Jaké je ochranné pásmo kolem vozovky ............. m? a jaké kolem mého domu?, když vzdálenosti vozovka, dům jsou tak malé a obec tento pozemek vlastní. Starostka obce uvedenou situaci řeší pouze prohloubením hlíněného povrchu do hloubky, které je pro mne nedostačující, něboť nadále podmáčí dům. Děkuji za odpověď

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Pokud místní komunikace v obci prochází kolem domů, (souvislá zástavba alespoň 5 domů vedle sebe) nemá ochranné pásmo – mimo obec pak…


V jaké vzdálenosti musí být umístěný obecní chodník od mého domu?

Dobrý den, koupil jsem půldomek, kdy obecní chodník rozděluje mé pozemky, je vedený k druhé polovině půldomku, který využívá soused jako přístupový chodník ke svému pozemku. Z důvodu ochrany soukromí jsem mu nabídl přemístění chodníku na druhou stranu mého pozemku, jednalo by se pouze o přesunutí k plotu druhého souseda. Souhlas jsem nedostal, jelikož by to znamenalo, že by si na svém pozemku musel vybudovat nový přístupový chodník. Otázka je, v jaké vzdálenosti musí být umístěný obecní chodník od mého domu? Vede přímo pod okny ve vzdálenosti cca 0,5 m, čímž se mi procházející přímo dívají do oken. Existuje nějaká ochrana soukromí? Děkuji.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

U novostavby při umístění domu předpis existuje. (Vyhláška 501/2006 Sb. v platném znění). Ale u stávajícího stavu by zbývala (pokud…


Jsou nějaké normy pro počet parkovacích míst v bytových domech?

Dobrý den, jsou nějaké normy pro počet parkovacích míst v bytových domech? Tyto normy slouží jen ako podklad pro stavebné povolení? Reálne na nich nemusí parkovat obyvatelé bytovky? Kupujeme byt nad 100m2 a původně měli být 2 PM v ceně bytu. Teď se majitel rozhodl je odpredat. Když je nekoupíme, nabídne je sousedům z okolitých domů (jde o bytovku v zástavbě rodinných domů) a my budeme parkovat na silnici. Je možné se tomuto nějak bránit?

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Odpovím možná obecně, ano, když se projektuje bytový dům (nebo jiný objekt s dopadem na parkování) musí projektant dle normy spočítat…


Dotaz týkající se opravy veřejné komunikace.

Dobrý den, měl bych dotaz týkající se opravy veřejné komunikace. Obec dělá kompletně nový povrch vozovky a nové chodníky.Veřejná komunikace sousedí s plotem mé předzahrádky.Podezdívka plotu je zhotovena ze štípaných KB bloků a stříšek.Výška podezdívky byla vysoká 25 cm od původní výšky komunikace kdy asfalt byl položen až k podezdívce.Nyní mi byl podél celé podezdívky plotu postaveny obrubníky zhruba ve vzdálenosti 30 cm od podezdívky a v některých místech navýšení komunikace až o 25 cm což znamená že v některých místech mi bude zasypána podezdívka až ke stříškám.Prostor mezi podezdívkou a obrubníky má být vysypán štěrkem nebo bude položena zámková dlažba.Na dotaz na obecním úřadě a u stavebního dozoru a projektanta mi bylo zděleno že to je ochranné pásmo a pokud chci asfalt až k podezdívce tak musím na obecním úřadě podepsat že přebírám veškerou odpovědnost za případné vzniklé škody jak na vozovce tak na svém plotu což jsem neučinil.Na otázku proč navýšily komunikaci zhruba o 25 cm a zasypali mi podezdívku mi bylo řečeno že to je z důvodu příčného roštu na vodu který bude zhotoven na nové vozovce.Chci se zeptat jestli si obec může dělat z mé podezdívky opěrnou zedˇa zda jak mi bylo řečeno asfalt nesmí být tažen až k podezdívce.Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Ani obec si nemůže dělat co chce... Správně se má s každým předem domluvit a písemně si dohodnuté podmínky zapsat. Při takovéto…


Město nespolupracuje a nechce povolit výstavbu příjezdové cesty k pozemku

Dobry den, vlastnim pozemek na vystavbu nekolika bytovych domu, prijezdovou cestu z jedne strany ktera je zapsana v UP je po ulici, kterou nam nepovoli pamatkari kvuli zamecke zdi a druhou moznou cestu nam mesto uzavrelo tim, ze schvalilo vystavbu za mym pozemkem pro satelitni mestecko, ktere jiz stoji. Mestsky urad se odvolava na pamatkare a pamatkari zase na mesto, vsechno se to tahne nekolik let .....co s tim, na koho se obratit, mesto nechce vubec spolupracovat, prestoze chybu udelalo mesto, kdyz neprovedlo zadnou studii a odsouhlasilo vystavbu satelitniho mestecka ruskemu investorovi bez ohledu na muj rozlehly pozemek, zakoupeny nekolik let pred tim, prave ke stejnemu ucelu???Prosim o radu...

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Podívejte se, toto bývá složité. U nás jsou taky lokality, které v územním plánu mají návrhovou plochu pro nízkopodlažní bydlení…


Navrhovaná komunikace vede blízko mé studny s pitnou vodou

Dobrý večer,v územním plánu naší obce je navrhnuta nová komunikace na obecním pozemku,která vede těsně vedle kamenné studny s pitnou vodou na mém pozemku.Obávám se kontaminace vody.Případného poškození vodního zdroje a konstrukce studny,která se nachází zhruba 2m od zamýšlené komunikace.Jak mám postupovat při žádosti o jiném řešení.Děkuji za odpověď Zuzana Korbelová

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Jediná cesta je (pokud územní plán je již platný) zažádat o změnu územního plánu. Je třeba si pečlivě přečíst § 46 stavebního…


Kdo je správní orgán pro povolování na účelové komunikaci?

Dobrý den, máme stavební pozemek v malé obci (cca 430obyvatel). K našemu pozemku vede účelová komunikace, která má 10 vlastníků, mezi nimiž jsme i my + máme na cestě věcné břemeno chůze a jízdy. Komunikace je postupně budovaná stavebníky, kteří tam již bydlí. Dle postupného budování se cesta „dělí“ na tři části: 1) zkolaudovaná část 2) část, na které je vydáno stavební povolení, ale zatím není zkolaudovaná 3) část k našemu pozemku, cca 25m od části 2) , široká 4m. Stavební úřad po nás požaduje podat stavební povolení na část č. 3, která vede k našemu domu a je dlouhá 25m od napojení k části cesty, kde je již stavební povolení vydáno, ale cesta zatím není zkolaudovaná (2). Prosím o radu: Kdo je správní orgán pro povolování na účelové komunikaci? (Předpokládám, že obec) Požaduje po nás stavební úřad správně stavební povolení, i když je část cesty k našemu pozemku (3) kratší než 50m dle vyhlášky č. 501/2008 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ ve svém ustanovení § 20 odst. 7? Pokud je správním orgánem obec, nestačí jen souhlas s obce se zřízením sjezdu napojením na komunikaci, kde už stavební povolení vydáno (2)? Případně, kam bychom se mohli obrátit o radu, byť placenou? Děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

No, jak na to odpovědět? Budete se divit, ale je zmatek v tom, kdo je vlastně dnes správní orgán k povolení (a kolaudaci) účelové cesty.…


Stavba domu blízko vlastního druhého pozemku

Dobrý den, plánujeme stavět RD na našem stavebním pozemku kolem kterého je také náš pozemek (ostatní plocha). RD je umístěn cca 1,5 m od tohoto pozemku a na stavebním úřadě nám řekli, že nejspíš sami sobě budeme muset udělit souhlas (zažádat o výjimku), abychom mohli stavět blíže k naší parcele. Vzhledem k tomu, že výjimka není nejlevnější, tak se nám to moc nelíbí. Dá se to nějak obejít, abychom nemuseli poplatek platit, když jsou to všechno naše parcely? Předem děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

No, teoreticky se za určitých okolností dají dva pozemky sloučit do jednoho … ale pokud by toto vyžadovalo nový geometrický plán, tak je…